Minister Irena Wóycicka, sekretarz w kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, powiedziała, że "Ogólnie rzecz biorąc" propozycja prezydencka odpowiada temu, co niedawno mówił premier Donald Tusk o tzw. emeryturach częściowych: - Chodzi o to, aby stworzyć ludziom z dłuższym stażem pracy, a także - osobom, które mają za sobą okresy przerw w pracy z powodu opieki nad dziećmi, możliwość stopniowego przechodzenia na emeryturę. Tzn. by osoby te mogły u schyłku swojej kariery zawodowej mniej pracować i pobrać część emerytury – według minister  Wóycickiej może być to rozwiązanie dotyczące wszystkich pracowników, a nie tylko kobiet.

14 marca Kancelaria Prezydenta organizuje debatę ekspercką na temat reformy emerytalnej. Prezydent widzi potrzebę szerszej debaty społecznej, zarówno na temat rozwiązań emerytalnych, jak i innych reform społecznych, które powinny być podjęte. – mówi jego minister.

A w tym tygodniu, 7 marca na spotkaniu w Trójstronnej Komisji ministerstwo pracy ma przedstawić szczegółowe wyliczenia, o które prosiły związki zawodowe.

Minister Wóycicka podkreśla, że zdaniem prezydenta podwyższenia wieku emerytalnego nie da się uniknąć: - Procesy demograficzne są nie do zatrzymania przynajmniej w perspektywie następnych pokoleń i trzeba na nie racjonalnie odpowiedzieć po to, by starsi ludzie mieli emerytury, z których można godnie żyć, ale nie obarczali nadmiernie ich kosztem coraz mniej licznych młodszych pokoleń - zaznaczyła.