Rząd nie pracuje nad zmianami systemu emerytalnego w II filarze i nie planuje takich zmian w najbliższej przyszłości - poinformował premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

-Tak, jak to wczoraj podkreślałem, rząd nie pracuje nad zmianą systemu w II filarze  - powiedział Tusk.

- Rząd nie planuje zmiany systemu emerytalnego - mówię o zrębach tego systemu - w tej przewidywalnej przyszłości - dodał.

To reakcja na czwartkową wypowiedź wicepremiera Waldemara Pawlaka, który powiedział, że ma "dużo większe wątpliwości dotyczą tego systemu opartego o rozwiązania kapitałowe". Podkreślił jednak, że temat likwidacji OFE nie jest w tej chwili rozważany.

Zarówno minister finansów, jak i minister pracy zapowiedzieli przegląd prawa dotyczącego OFE za dwa lata, czyli trzy lata po tym jak w 2011 r. obniżono wysokość składki przekazywanej do tych instytucji.

Wcześniej może zostać rozwiązana kwestia wypłaty świadczeń z II filara. Docelowy ma działać od 2014 r. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział na łamach "Rz", że w maju-czerwcu rozpoczną się pracę na projektem ustawy, który ureguluje sposób wypłacania emerytur z II filara. Wypowiedzi przedstawicieli rządu mogą wskazywać, że pomysłem rządu jest przekazanie pieniędzy osób w wieku przedemerytalnym do ZUS. Mówił o tym minister finansów Jacek Rostowski (to zresztą powrót do pomysłu byłej minister pracy Jolanty Fedak). W czwartek mówił też o tym premier Donald Tusk.