Tusk przekonuje do wyższego wieku emerytalnego

Jeśli chcielibyśmy podtrzymać obecny wiek emerytalny, to aby móc wypłacać emerytury, musielibyśmy np. trwale podnieść VAT na wszystkie produkty o 8 pkt. proc. - powiedział we wtorek premier Donald Tusk

Publikacja: 14.02.2012 15:40

Premier Donald Tusk w czasie wtorkowego posiedzenia rządu

Premier Donald Tusk w czasie wtorkowego posiedzenia rządu

Foto: Fotorzepa, Pasterski Radek PR Pasterski Radek

- Projekty ustaw dotyczące podniesienia wieku emerytalnego oraz emerytur grup uprzywilejowanych powinny trafić z rządu do Sejmu w ciągu miesiąca, może będzie to nieco później - oświadczył we wtorek premier Donald Tusk.

Zapowiedział, że projekty są właśnie kierowane do konsultacji społecznych, które powinny potrwać 30 dni.

- Wiem, że wokół tej decyzji nie ma entuzjazmu, ale ktoś ją musi podjąć. Uznaliśmy, że to jeden z ostatnich momentów na to. Trudno dziś sobie wyobrazić taki kalendarz polityczny, który dawałby nadzieję, że nasi następcy zdecydowaliby się na tego typu krok, mimo że wiemy, że może być bardzo kosztowny z punktu widzenia rządu czy tych, którzy promują te zmiany - mówił Tusk na konferencji po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Jak podkreślał szef rządu, bezpośrednią przyczyną podjęcia reform jest przewidywany na lata 40. XXI wieku "drastyczny brak rąk do pracy".

- Prawda jest brutalna i z brutalną szczerością chcę ją przedstawić w krótkich słowach - powiedział Tusk.

Dodał, że rząd przygotowuje się do tej reformy długo i już w poprzedniej kadencji trwały nieformalne dyskusje o przeciwdziałaniu efektom niekorzystnych tendencji demograficznych.

Premier przedstawił na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu wyliczenia, z których wynika, że podniesienie wieku emerytalnego jest konieczne, by państwo za kilkadziesiąt lat nadal mogło wypłacać świadczenia.

Zdaniem premiera pozostawienie wieku emerytalnego na obecnych poziomach zmusiłoby rząd do szukania pieniędzy gdzie indziej. Wymienił trwałą podwyżkę podatku VAT na wszystkie produkty o 8 pkt. proc., podniesienie składki emerytalnej z 19,5 proc. do 30 proc. pensji oraz obniżenie wypłacanych świadczeń o połowę.

- To są takie symulacje, byśmy mieli świadomość, jakie mamy zastępcze warianty" - zaznaczył premier.

Tusk powiedział, że dedykuje te dane zwolennikom referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego.

- Uczciwe referendum musiałoby dotyczyć wyboru między poszczególnymi trudnymi decyzjami, a nie tylko pomiędzy wariantami, czy wiek emerytalny będzie wyższy, czy niższy. Bo jeśli ma być utrzymany ten wiek emerytalny, to musimy odpowiedzieć w takim referendum, na co się zgadzamy - na stały wyższy VAT, a więc wyższe ceny, czy na wyraźnie niższe emerytury, czy radykalne podniesienie składki emerytalnej - powiedział premier.

W projekcie zmian emerytalnych znalazły się również zapisy dotyczące aktywizacji zawodowej osób po 60. roku życia i równości płci na rynku pracy - powiedział z kolei  w wtorek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

- W proponowanym projekcie ustawy są zapisy dostosowujące na przykład okresy składkowe i nieskładkowe, zrównujące staż ubezpieczeniowy dla kobiet i mężczyzn uprawniający do minimalnej emerytury. Bez zmian pozostają nauczycielskie świadczenia kompensacyjne i wiek uprawniający do nich, emerytury pomostowe i świadczenia przedemerytalne - zaznaczył minister.

- W projekcie tej ustawy jest zawarty również zapis dotyczący przygotowania rządowego projektu wsparcia zatrudnienia, aktywizacji osób po 60. roku życia i równości płci na ryku pracy - zaznaczył.

Prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt zakłada, że od 2013 r. ma być stopniowo zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn - docelowo będziemy pracować do 67. roku życia.

- Projekty ustaw dotyczące podniesienia wieku emerytalnego oraz emerytur grup uprzywilejowanych powinny trafić z rządu do Sejmu w ciągu miesiąca, może będzie to nieco później - oświadczył we wtorek premier Donald Tusk.

Zapowiedział, że projekty są właśnie kierowane do konsultacji społecznych, które powinny potrwać 30 dni.

Pozostało 90% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży