Jak wynika z naszych wyliczeń, kapitał Polaków na przyszłą emeryturę uszczuplił się od początku sierpnia do środy już o prawie 15 mld zł. I na tym może się nie skończyć, bo dziś indeksy giełdowe znów spadają.

W OFE oszczędza aktualnie ponad 15 mln Polaków. Liczba aktywnych kont, czyli takich na które wpływają składki, prowadzonych przez fundusze emerytalne, wynosi 15,2 mln. To oznacza, że w każda osoba oszczędzająca w OFE straciła już na obniżce cen akcji przeciętnie po prawie 1 tys. zł.

Warto jednak pamiętać, że OFE inwestują w długim okresie i tak trzeba je oceniać. W długim okresie giełda raz rośnie, raz spada. Zarządzający OFE są zaś w stanie odrobić straty. Dla przykładu, po ostatnim kryzysie, który wybuchł we wrześniu 2008 r., potrzebowały ponad 3 lat by wartość jednostek rozrachunkowych (na nie przeliczane są wpłacane składki) wróciła do poziomu sprzed załamania.

Dla większości z 15 mln klientów obecne spadki nie stanowią większego problemu. Pod warunkiem, że mają jeszcze wiele lat do zakończenia kariery zawodowej.