PTE PZU może wyjść z IGTE?

Kampania społeczna krytykująca decyzje rządu w sprawie podziału składki do OFE może spowodować, że z Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych mogą wycofać się niektóre z towarzystw. Rozważa to PTE PZU

Publikacja: 17.01.2011 16:11

Jak już informowaliśmy Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE) ruszyła dziś z kampanią społeczną, w które zachęca Polaków do wysyłania listów do premiera wyrażających sprzeciw wobec planów zmniejszenia składki przekazywanej do OFE.

— Co roku do OFE trafia ok. 20 mld złotych. Rząd postanowił załatać nimi dziurę budżetową. Wybór nie jest przypadkowy. Oszczędzający w OFE to łatwy cel - chociaż stanowią ponad ĺ pracujących są rozproszeni i nie tworzą zorganizowanej grupy, która mogłaby głośno zaprotestować przeciwko zakusom polityków. Nasza kampania ma temu zaradzić — mówi Ewa Lewicka, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Ta kampania podzieliła fundusze emerytalne. Wiadomo, że jej przeciwnikiem są towarzystwa emerytalne PZU i PKO BP Bankowy (ich akcjonariuszem jest Skarb Państwa). W poniedziałek specjalny komunikat wydało PTE PZU. Jak czytamy w nim: „w opinii PTE PZU zaproponowane zmiany nie powinny być przedmiotem jednorazowych akcji, ale poważnej, merytorycznej i dalekiej od emocji debaty. Z tego też powodu byliśmy, wraz z innymi PTE, przeciwni takim inicjatywom medialnym. Obecnie zastanawiamy się nad charakterem naszej dalszej współpracy w ramach Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych”.

Czy to oznacza rozłam z IGTE? Nie jest to wykluczone. Na konferencji prasowej Ewa Lewicka potwierdziła, że nie było jednomyślności wśród towarzystw w kwestii kampanii i trzy z nich zgłosiły sprzeciw, ale o szczegółach nie chciała jednak mówić.

— To sprawa wewnętrzna Izby — powiedziała.

Z naszych informacji wynika, że trzy inne PTE wstrzymały się od głosu. To oznacza, że sześć towarzystw poparło kampanię, czyli połowa należących do IGTE. W jej strukturach nie ma bowiem towarzystw: Polsat i Pocztylion-Arka.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami