– Najważniejsze jest to, by nie rozmontowywać II filara. Bez niego nie byłoby tak dynamicznego rozwoju Polski – przekonywał Piotr Kamiński, wiceprzewodniczący Konfederacji Pracodawców Polskich, w trakcie debaty „Jak podnieść efektywność II filara”.

Paneliści kolejny raz powtórzyli listę niezbędnych zmian do wprowadzenia w kapitałowej części systemu emerytalnego, które doprowadzą do wyższych emerytur.

Kamil Rakocy z zespołu doradców strategicznych premiera powiedział, że przedstawione w Planie Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010 –2011 pomysły dotyczące II filara to tylko propozycja, która dopiero nabiera kształtów w Radzie Gospodarczej, którą kieruje Jan Krzysztof Bielecki. Według niego trzeba rozpocząć dyskusję nad podniesieniem wieku emerytalnego i zająć się deficytowym systemem rentowym. Większość obecnych podkreślała, że potrzebna jest wyważona dyskusja na temat zmian w systemie emerytalnym.

– Są różne pomysły różnych osób. Jest koalicja, zbliżają się wybory i to utrudnia sytuację – przyznał Kamil Rakocy. Jego zdaniem zbyt szybkie ruchy są niebezpieczne dla systemu.