Faktoring wchodzi już do internetu

Firmy coraz częściej wybierają ten sposób finansowania zamiast kredytu obrotowego. W tym roku wzrost rynku ma sięgnąć 15 proc.

Publikacja: 28.12.2017 09:33

Faktoring wchodzi już do internetu

Foto: 123rf.com

Rynek faktoringu w Polsce rozwija się dynamicznie od kilku lat. Taka forma finansowania wpisuje się lepiej w potrzeby małych i średnich spółek niż kredyt bankowy. Firmy faktoringowe są z kolei skłonne do finansowania faktur o coraz mniejszej wartości, nawet od 100 zł. Plan na zwiększenie dynamiki rozwoju ma giełdowa grupa Pragma Inkaso, która usługi faktoringu i leasingu zaczęła oferować przez internet.

Dobra dostępność

W I półroczu 2017 r. przedsiębiorcy powierzyli firmom zrzeszonym w Polskim Związku Faktorów wierzytelności o łącznej wartości 83,6 mld zł, czyli o 13,6 proc. więcej niż przed rokiem. – Faktoring zyskuje uznanie, o czym świadczy utrzymujący się dwucyfrowy wzrost rynku. Już ponad 8,1 tys. podmiotów gospodarczych korzysta z tych usług. To o 12,5 proc. więcej niż rok temu – analizuje Sebastian Grabek, wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

Związek szacuje, że w całym 2017 r. rynek faktoringu wzrośnie o około 15 proc. – Sektor faktoringowy w Polsce na tle rynku europejskiego jest już dojrzały, dlatego utrzymanie dwucyfrowego wzrostu będzie postrzegane jako osiągnięcie – zauważa Grabek. Jego zdaniem rosnąca popularność faktoringu wynika z większej dostępności w stosunku do kredytu, o który mniejszym firmom jest trudniej. – Dla faktora w odróżnieniu od kredytu kluczowa jest ocena jakości portfela należności, a w drugiej kolejności ocena sytuacji finansowej firmy – przyznaje Grabek.

Branża idzie w fintech

Duże zainteresowanie faktoringiem widać po właśnie opublikowanych wynikach za III kwartał grupy Pragma Inkaso, która pozyskała w tym okresie 173 nowych klientów, czyli o 45 więcej niż przed rokiem. Od początku roku z jej usług skorzystało 463 klientów w porównaniu z 270 rok wcześniej. Z kolei wartość udzielonego faktoringu wzrosła w tym czasie o 13 proc.

Prezes Tomasz Boduszek przyznaje, że III kwartał był także bardzo udany pod względem odnotowanych spłat z portfeli. – Będzie się to przekładać bezpośrednio na wyniki, a kolejne kwartały powinny być co najmniej równie dobre – zapowiada prezes. Grupa niedawno ogłosiła strategię dla spółki córki, Pragmy Faktoring. Do tej pory firma rozwijała tradycyjny model faktoringu. Teraz stawia na rozwój fintechu, czyli internetowego systemu usług faktoringu i leasingu. W związku z tym rozwija dwie usługi. Jedną z nich jest LeaseLink, która oferuje leasing do 50 tys. zł w 15 minut i jest dystrybuowana przez trzy banki. Druga to PragmaGo, program oferujący mikro- i nanofaktoring, czyli wykup faktur obsługiwany automatycznie online. Ten sposób sprzedaży ma docelowo odpowiadać za większość kontraktacji faktoringowej. A jak wpłynie na spłaty? – Rozwój tych usług będzie zwiększał skalę biznesu, a tym samym wielkości obrotów oraz spłat. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że potrafimy zarządzać ryzykiem tak, by szkodowość na portfelu mikrofinansowania sprzedawanego w sieci nie przekraczała założonych dla produktów wartości – komentuje Boduszek.

Faktoring
E-faktoring nawet dla freelancerów
Faktoring
Faktoring nie jest trudny
Faktoring
Finansowanie obrotowe bez kredytu
Faktoring
Popyt na faktoring stale rośnie
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja