Aktualizacja: 06.12.2024 14:15 Publikacja: 10.06.2019 16:33
Foto: Shutterstock
Duża konkurencja na rynku faktoringu sprawia, że usługa odkupu faktur, czyli przyspieszenia otrzymania płatności od kontrahenta, staje się coraz bardziej elastyczna i dostępna nawet dla mikrofirm.
Bank Pocztowy właśnie rozpoczął współpracę z Fandlą Faktoring, choć już wcześniej można było korzystać z usług InviPay. Inne banki także doceniają już możliwości faktoringowych fintechów. BNP Paribas np. już ponad rok temu związał się z Finiatą.
Mała Księgowość to program, który na rynku działa już od ponad dwudziestu lat. W tym czasie nie tylko zdążyliśmy przekonać do siebie tysiące przedsiębiorców i księgowych, ale i zapracowaliśmy na ich lojalność. Wielu z nich jest z nami od początku. Kiedy odchodzą, aby przetestować, co mają do zaoferowania inne programy – często wracają, uznając Małą Księgowość za najlepszy wybór.
Firmy coraz częściej wybierają ten sposób finansowania zamiast kredytu obrotowego. W tym roku wzrost rynku ma sięgnąć 15 proc.
Faktoring coraz częściej zastępuje kredyt obrotowy i w porównaniu z kredytem ma dużą zaletę – spółka nie zawsze musi się wykazać dobrą historią kredytową czy zabezpieczeniami. Najważniejsi są wiarygodni kontrahenci.
Z usługi faktoringu mogą korzystać zarówno spółki duże, jak i z sektora MŚP, a nawet mikroprzedsiębiorstwa. Dzięki temu unikają zatorów płatniczych i poprawiają swoją płynność.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Po trzech kwartałach 2017 r. firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów zarządzały powierzonymi przez klientów wierzytelnościami o wartości 132,1 mld zł. To o 17,3 proc. więcej niż przed rokiem.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Z faktoringu chętnie korzystają przedsiębiorcy, którzy oferują kontrahentom długie terminy płatności należności. Faktoring pozwala im uzyskać szybszy dostęp do gotówki, gdy istnieje taka konieczność.
Brak stałych wpływów i zleceń oraz szybko rosnące koszty prowadzą do popadania firm w długi i coraz słabszej sytuacji finansowej sektora.
Faktoring poprawia płynność finansową. Firma zyskuje dostęp do środków zamrożonych w fakturach, może terminowo regulować zobowiązania i uniknąć ryzyka związanego z niewypłacalnością kontrahentów. Dzisiaj ma to duże znaczenie.
Problematyka opodatkowania sprzedaży wierzytelności budzi wiele wątpliwości zarówno na gruncie podatku VAT, i w konsekwencji na gruncie PCC oraz podatków dochodowych.
Idealną sytuacją jest, gdy przedsiębiorstwo we własnym zakresie wypracowuje operacyjne przepływy środków pieniężnych, które pozwalają na spłatę zobowiązań w ustalonym terminie.
Objaśnienia podatkowe niewątpliwie przyczyniły się do rozwiania części wątpliwości co do obowiązkowej podzielonej płatności w przypadku faktoringu. Niestety Ministerstwo Finansów nie odniosło się w nich np. do faktoringu odwrotnego.
Firmy coraz częściej wybierają ten sposób finansowania zamiast kredytu obrotowego. W tym roku wzrost rynku ma sięgnąć 15 proc.
Faktoring coraz częściej zastępuje kredyt obrotowy i w porównaniu z kredytem ma dużą zaletę – spółka nie zawsze musi się wykazać dobrą historią kredytową czy zabezpieczeniami. Najważniejsi są wiarygodni kontrahenci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas