Chcesz zaszaleć, a pensja nie pozwala? Sprawdź rozwiązania

Zbliża się lato – doskonały czas, żeby zaszaleć, odpocząć i zobaczyć nowe zakątki Polski lub świata. Niestety często się zdarza, że pensja nie pozawala na wakacyjny wyjazd w wymarzone miejsce. Na szczęście są różne sposoby, żeby rozwiązać ten problem.

Publikacja: 02.06.2016 12:05

Chcesz zaszaleć, a pensja nie pozwala? Sprawdź rozwiązania

Foto: shutterstock

Jak wynika z corocznego badania CBOS, w 2015 roku 51% dorosłych Polaków wypoczywało poza miejscem zamieszkania. Zdecydowana większość z nich, bo 85%, wybrała wypoczynek w kraju, pozostali wyjeżdżali za granicę. Jednocześnie 35% badanych musiało zrezygnować z jakichkolwiek wyjazdów z powodu braku pieniędzy. Tymczasem brak środków nie musi oznaczać konieczności pozostania w domu. Nawet dla przeciętnego Kowalskiego dostępne są rozwiązania, dzięki którym można sfinansować wymarzony wyjazd – na przykład skorzystanie z oszczędności, kredyt w banku, pożyczka pozabankowa czy karta kredytowa.

1. Oszczędności

Jeśli odpowiednio wcześnie zacznie się planować wyjazd wakacyjny, można pokusić się o odkładanie pieniędzy na ten właśnie cel. Jak pokazują ostatnie badania, z oszczędzaniem w Polsce jest coraz lepiej, chociaż jeszcze nie rewelacyjnie. 45% Polaków posiada oszczędności w wysokości co najmniej trzymiesięcznych dochodów. 40% naszych rodaków odkłada pieniądze regularnie, a 34% – sporadycznie. Najbardziej systematyczni w oszczędzaniu są młodzi ludzie w wieku 21-35 lat i właśnie oni odkładają najczęściej pieniądze na realizację swoich pasji (42%), a także na wakacje i podróże (38%).

Po podjęciu decyzji o odkładaniu pieniędzy na wakacje kolejnym ważnym krokiem jest wybór sposobu oszczędzania. Dla osób, które nie mają doświadczenia w inwestowaniu, najlepszym rozwiązaniem są bezpieczne produkty bankowe. Przykładem może być lokata terminowa, najlepiej promocyjna – z najwyższym oprocentowaniem w skali roku. Pieniądze złożone w takim depozycie są bezpieczne, ponieważ chroni je Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli jednak nie mamy możliwości przeznaczenia jednorazowo większej sumy na lokatę, warto wybrać konto oszczędnościowe, na które można wpłacać mniejsze kwoty przez dowolny okres.

Dużym minusem oszczędzania na wakacje jest konieczność odkładania pieniędzy w dłuższej perspektywie czasowej. Tymczasem nieraz zdarza się, że decyzja o wyjeździe na urlop jest podejmowana spontanicznie. Dodatkowo nie każdy wykazuje się tak dużym samozaparciem, żeby konsekwentnie odkładać pieniądze. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się kredyt lub pożyczka.

2. Kredyt bankowy

Pożyczenie pieniędzy w banku to ciągle popularny sposób na finansowanie różnych wydatków, których często nie można pokryć z bieżących dochodów. W ten sposób uzyskujemy środki nie tylko na duże inwestycje, jak zakup mieszkania, ale również na mniejsze cele, jak właśnie wyjazd wakacyjny.

W roku 2015, jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, 8,1 mln Polaków spłacało 12,3 mln kredytów konsumpcyjnych. Przecięta wartość zadłużenia z tytułu tych kredytów wynosiła 16 292 zł na osobę. Warto jednak podkreślić, że w 2015 roku banki udzieliły o 4,5% mniej kredytów konsumpcyjnych niż w roku 2014, a szczególnie szybko spadał udział zobowiązań na niską kwotę. W ubiegłym roku banki podpisały umowy na kredyty do 4 000 zł w sumie o wartości 6,6 mld zł, co stanowiło jedynie 5% ich portfela kredytów konsumpcyjnych. Okazuje się, że rynek niskich pożyczek w coraz większym stopniu przejmują firmy pożyczkowe i nie jest to wcale przypadek.

Jest kilka powodów, dla których Polacy coraz częściej rezygnują z pożyczania niskich kwot w bankach. Przede wszystkim chodzi o szybkość podejmowania decyzji kredytowej – nie zawsze można otrzymać pieniądze w jeden dzień. Poza tym formalności są często skomplikowane, należy przedłożyć w banku więcej dokumentów, a dodatkowo wykazać się dużą zdolnością kredytową. Wiele osób chce uniknąć takich niedogodności, wybierając jako alternatywę usługi firm pożyczkowych.

3. Pożyczka pozabankowa

Polacy, który chcą zdobyć pieniądze szybko i bez skomplikowanych formalności, coraz częściej korzystają z oferty pożyczek pozabankowych. Jak wynika z danych Związku Firm Pożyczkowych, wartość tego rynku wynosiła 5,1 mld zł w 2015 roku, czyli o 24% więcej niż rok wcześniej. Prognozy mówią o wzroście rynku pożyczek pozabankowych do 6 mld zł w bieżącym roku. Jeszcze rok temu za darmo można było pożyczyć najczęściej 1 000 zł, a dziś jest to już często 2 000 zł, jak w przypadku oferty NetCredit. Właśnie sektor pożyczek online najszybciej rozwija się w Polsce. Przy okazji warto zauważyć, że w I kwartale 2016 roku już 30% pożyczek zostało zaciągniętych za pomocą urządzeń mobilnych, a to jeszcze bardziej zwiększa dostępność oferty pozabankowej.

Szybka pożyczka poza sektorem bankowym może być dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy trzeba podreperować domowy budżet i szybko zdobyć pieniądze na remont, naprawę samochodu czy właśnie na wyjazd wakacyjny. Warto jednak dokładnie przeanalizować różne oferty i korzystać z usług wiarygodnych firm, najlepiej zrzeszonych w Związku Firm Pożyczkowych.

4. Karta kredytowa

To narzędzie pożyczania pieniędzy nadal nie jest zbyt popularne w naszym kraju. Z raportu NBP wynika, że na koniec roku 2015 w portfelach Polaków znajdowało się 5,8 mln kart kredytowych, czyli o 55 tys. mniej niż w roku 2014. W ubiegłym roku spadła również o 1,3% liczba nowych umów na karty kredytowe liczona rok do roku, za to wzrosła o 6% wartość limitów na tych kartach, chociaż w 2016 roku analitycy przewidują spadek w tym obszarze. 63% kart używanych w Polsce posiada limit kredytowy do 4 000 zł.

Jednak wykorzystanie karty kredytowej dla sfinansowania wyjazdu wakacyjnego nie zawsze jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim wymaga od użytkownika dużej dyscypliny, żeby spłacić zadłużenie w okresie bezodsetkowym i tym samym uniknąć wysokich kosztów tak pożyczonych pieniędzy. Warto również zwrócić uwagę, że najczęściej okres bezodsetkowy dotyczy transakcji bezgotówkowych, co oznacza, że podczas wakacji trzeba będzie płacić wszędzie tylko kartą. Czasem jest to niemożliwe, szczególnie w małych miejscowościach. Wybranie gotówki z bankomatu za pomocą karty kredytowej oznacza przeważnie, że bank od razu będzie naliczał duże odsetki.

Współczesny konsument może korzystać z różnych rozwiązań, gdy chce sfinansować dodatkowe wydatki, jak wakacyjny wyjazd, nawet przy niskiej pensji. Warto jednak dokładnie przeanalizować wszystkie zalety i wady wybranego źródła finansowania, a przede wszystkim upewnić się, że będziemy w stanie spłacić zobowiązania w terminie, by uniknąć niepotrzebnych wydatków i kłopotów.

Jak wynika z corocznego badania CBOS, w 2015 roku 51% dorosłych Polaków wypoczywało poza miejscem zamieszkania. Zdecydowana większość z nich, bo 85%, wybrała wypoczynek w kraju, pozostali wyjeżdżali za granicę. Jednocześnie 35% badanych musiało zrezygnować z jakichkolwiek wyjazdów z powodu braku pieniędzy. Tymczasem brak środków nie musi oznaczać konieczności pozostania w domu. Nawet dla przeciętnego Kowalskiego dostępne są rozwiązania, dzięki którym można sfinansować wymarzony wyjazd – na przykład skorzystanie z oszczędności, kredyt w banku, pożyczka pozabankowa czy karta kredytowa.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse Domowe
Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują
Finanse Domowe
ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Finanse Domowe
Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse Domowe
Lombardy przyciągają nie tylko po pieniądze, ale także na zakupy