Opóźniona rata, wcale nie przekreśla wakacji kredytowych

W niektórych bankach niezapłacona na czas ostatnia rata kredytu może zostać objęta okresem zawieszenia jego spłaty.

Publikacja: 07.05.2020 15:37

Opóźniona rata, wcale nie przekreśla wakacji kredytowych

Foto: Shutterstock

Na pewno taka sytuacja nie przekreśla do prawa skorzystania z tzw. wakacji kredytowych.- Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie – podkreślają bankowcy.

Pan Jarosław ma kredyt hipoteczny w Pekao SA.- Jeszcze w marcu złożyłem wniosek o odroczenie spłaty jego rat. Po dwóch tygodniach z banku przyszedł mail, że czegoś nie zaznaczyłem w dokumencie i muszę wniosek złożyć jeszcze raz-opowiada.

Tak też zrobił. Jednak mijały kolejne dni, a z banku nie dostał informacji w tej sprawie.- Odebrałem za to telefon o niespłaconej racie, bo w końcu póki wniosek nie przyjęty sprawy idą starym trybem –przypuszcza mężczyzna.

I dodaje:- Pracuję w teatrze i na następną ratę nie będzie mnie zwyczajnie stać, choć się nie uchylam od spłacania. Jak znam życie, to pewnie przyjdzie odmowa bo spóźniłem się z ratą, choć nie ze swego powodu tylko z powodu kłopotów banku, ale to już pewnie nikogo interesować nie będzie – mówi rozgoryczony.

Bank na swojej stronie internetowej informuje, że wniosek o zawieszenie spłaty rat powinno się składać najpóźniej 14 dni przed terminem płatności raty kredytu.

Warto sprawdzić: Wakacje kredytowe z powodu koronawirusa w różnych bankach

Jeśli zrobimy to po tym terminie to w przypadku pozytywnej decyzji – bank dyspozycję zrealizuje od kolejnej raty.

– Za realizację tej dyspozycji nie pobierzemy prowizji. Podejmiemy decyzję o odroczeniu spłaty po weryfikacji złożonego wniosku. Niezwłocznie poinformujemy klienta o decyzji –zapewnia Pekao SA.

Jaki poinformowało nas jego biuro prasowe o wyniku rozpatrzenia wniosku i podjętej decyzji, bank każdorazowo udziela klientowi precyzyjnej informacji zwrotnej.

– Nie odrzucamy wniosków o zawieszenie spłaty rat za brak uregulowania ostatniej raty. Jeśli termin płatności zapadnie w okresie rozpatrywania wniosku, to klient również otrzyma zawieszenie spłat, o czym będzie indywidualnie poinformowany – zapewniało nas biuro komunikacji korporacyjnej
w Pekao S.A.

Odroczenie z wsteczną ratą

Jak inne banki podchodzą do wakacji, jeśli klient nie spłacił raty, bo czekał na decyzję w sprawie ich zawieszenia?   – W przypadku opisanej sytuacji klient powinien się zgłosić do banku do indywidualnego rozpatrzenia – mówi Ewa Szerszeń z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Joanna Błaszczyk, z Alior Banku mówi, że jeśli w trakcie opiniowania wniosku o czasowe odroczenie rat kredytu, minie termin spłaty, nie będzie to przeszkodą w uzyskaniu odroczenia.

Podobnie w mBanku. – Jeśli wydarzy się taka sytuacja, analityk może zastosować rozwiązanie polegające na tym, że zapadła rata również zostanie objęta odroczeniem w spłacie- zapewnia Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego

Marcin Salamon, dyrektor departamentu Zarządzania Ofertą Produktową w BNP Paribas zapewnia, że klient, który złożył wniosek, a nie dostał decyzji i minął mu termin spłaty raty dostanie odroczenie.

– Do wniosku o odroczenie nie wymagamy żadnych dokumentów – poza wypełnieniem formularza na stronie internetowej z danymi identyfikującymi wnioskodawcę i kredyt – mówi dyr. Salamon.

Jak mówi Idalia Laskowicz, dyrektor Pionu Windykacji i Zarządzania Wierzytelnościami w Credit Agricole sytuację każdego klienta bank rozpatruje i będzie rozpatrywać indywidualnie.

– Dalecy jesteśmy od wypowiadania umów czy podejmowania działań windykacyjnych. Zawsze, teraz i wcześniej, naszym celem, było porozumienie się z klientem. A aktualna sytuacja wymaga cierpliwości, zrozumienia i empatii po obu stronach – naszej i też klientów – dodaje dyr. Laskowicz.

Ważna data wniosku

A Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska mówi, że wniosek o odroczenie spłat przy kredycie gotówkowym powinien być złożony na dwa dni robocze przed spłatą raty, w przypadku kredytów hipotecznych- na sześć dni.

– Wówczas karencja będzie dotyczyła tej najbliższej raty, w przeciwnym razie okres karencji rozpocznie się od raty płatnej w kolejnym miesiącu – tłumaczy Ewa Krawczyk.

Podkreśla, że w każdym przypadku, gdy klient zalega z płatnością raty, bank podchodzi do takich sytuacji ze szczególną uwagą i w pierwszej kolejności proponuje klientom indywidualne rozwiązania w zakresie restrukturyzacji zadłużenia.

Warto sprawdzić: Poszedł prosić o wakacje kredytowe. Kosztowały tyle, co rata

W PKO BP klienci mogą skorzystać z zawieszenia płatności do sześciu rat swojego kredytu lub pożyczki.  Dla kredytu czy pożyczki hipotecznej jeden wniosek zawiesza spłatę tylko jedną raty – dlatego w każdym miesiącu trzeba wypełniać wniosek ponownie. A w przypadku kredytu czy pożyczki gotówkowej można zawiesić spłatę na sześć następujących po sobie miesięcy w jednym dokumencie.

Wniosek musi być złożony najpóźniej na trzy dni robocze przed najbliższym terminem raty. – Tyle czasu potrzebujemy by go rozpatrzyć. Jeśli jest złożony później, wówczas decyzja będzie dotyczyła kolejnej raty – tłumaczy Iwona Radomska, z biura prasowego PKO BP.

Bank podkreśla, że decyzję o odroczeniu rat trzeba dobrze przemyśleć, bo po okresie zawieszenia raty mogą być wyższe lub łączne koszty finansowania mogą wzrosnąć, a złożonego wniosku nie można anulować.

Na pewno taka sytuacja nie przekreśla do prawa skorzystania z tzw. wakacji kredytowych.- Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie – podkreślają bankowcy.

Pan Jarosław ma kredyt hipoteczny w Pekao SA.- Jeszcze w marcu złożyłem wniosek o odroczenie spłaty jego rat. Po dwóch tygodniach z banku przyszedł mail, że czegoś nie zaznaczyłem w dokumencie i muszę wniosek złożyć jeszcze raz-opowiada.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Finanse Domowe
Nawet 800 zł za pracę w komisji wyborczej. Co z podatkiem?
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Finanse Domowe
Polki czują się niezależne finansowo. Najbardziej z 12 krajów w Europie
Finanse Domowe
Teraz PIT można zapłacić za pomocą BLIK
Finanse Domowe
Frankowicze nie odpuszczają bankom
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Finanse Domowe
Jesteśmy pewni, że nie mamy długu, a windykator dzwoni. Dlaczego?
Finanse Domowe
Polacy mają silną wolę. Lepsi są tylko Duńczycy