Na miano najpopularniejszego prezentu na święta w Polsce zasługuje zestaw kosmetyków – liczba wyszukiwań w tej sprawie w Google’u wzrosła w grudniu o 456 proc. w porównaniu ze średnią z okresu styczeń-listopad – wynika ze zgromadzonych i przeanalizowanych przez Picodi danych. Na drugiej pozycji uplasowała się karta podarunkowa (wzrost o 171 proc.), która pozwala obdarowanej osobie wybrać swój własny prezent. Podium zamyka kubek termiczny (wzrost o 168 proc.). W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: klocki Lego (+126 proc.), zestaw podarunkowy (+120 proc.), inteligentny głośnik (+115 proc.), golarka (+112 proc.), nawilżacz powietrza (+96 proc.), masażer (+95 proc.) i pluszowa zabawka (+94 proc.).

W sąsiednich Czechach trójka najczęściej wybieranych prezentów pokrywa się z polską listą – na pierwszym miejscu są zestawy podarunkowe, na drugim – karta podarunkowa, a na trzecim – ekspres do kawy. W Niemczech również najchętniej daje się w prezencie rozmaite zestawy podarunkowe, ale też szaliki. Z kolei w Wielkiej Brytanii, oprócz zestawów popularnością cieszą się zimowe czapki.

Czytaj więcej

Przy zakupie zabawek zaczęliśmy trzymać się za portfel

W światowym rankingu przodują zestawy upominkowe – wzrost o 510 proc., przed zestawem kosmetyków – 257 proc. i kartą podarunkową – 150 proc. Kolejne miejsca zajmują szalik (+140 proc.), kubek termiczny (+139 proc.), nawilżacz powietrza (+105 proc.), świeca zapachowa (+96 proc.), woda toaletowa (+84 proc.), ekspres do kawy (+77 proc.) i klocki Lego (+60 proc.).

Picodi to międzynarodowy serwis internetowy udostępniający użytkownikom kody rabatowe do sklepów internetowych, założony w 2010 r. w Krakowie i dostępny w 42 państwach. Ranking został sporządzony na podstawie porównania wzrostu popularności zapytań w wyszukiwarce Google’a w grudniu 2023 roku z okresem styczeń-listopad 2023 roku. Dane archiwalne pozyskano za pomocą narzędzia Google Trends.