Chodzi o prawo pozwalające skorzystać z tzw. ulgi na złe długi. Ulga na złe długi to nazwa instrumentu, który pozwala na odzyskanie podatku VAT odprowadzonego za fakturę, która nie została opłacona lub zbyta przez kontrahenta w ciągu 90 dni.

Warto sprawdzić: Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2021

Przepisy dotyczące możliwości odzyskania podatku VAT w takiej sytuacji znajdują się w polskiej ustawie o VAT. Jest jednak jeden warunek zwrotu podatku: kontrahent zalegający z płatnością wciąż musi być czynnym podatnikiem VAT. Oznacza to, że na dzień przed złożeniem przez swojego wierzyciela wniosku o ulgę na złe długi, nie jest on w stanie upadłości lub likwidacji. Tu pojawia się problem, bowiem jeśli nasz kontrahent jest bankrutem i nie zapłacił nam faktury, wciąż musimy zapłacić VAT w niej zawarty.

To właśnie te przepisy zostały podważone wyrokiem TSUE. Na pewno są one niekorzystne dla podatnika. W ich efekcie wiele firm musiało opłacać podatek VAT od niezrealizowanej faktury w sytuacji, kiedy nie było w stanie wyegzekwować swoich należności. To krzywdzące dla przedsiębiorcy, który nie uzyskał zapłaty za zrealizowaną usługę lub sprzedany towar.

Wyrok TSUE otwiera więc wszystkim podatnikom w Polsce możliwość otrzymania zwrotu środków z podatku VAT. Pomimo tego, że krajowe regulacje nadal obowiązują, to polscy podatnicy na podstawie wyroku Trybunału mogą występować z wnioskiem do organów podatkowych o zwrot podatku VAT z tytułu niezapłaconych faktur – wskazuje Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.

Warto sprawdzić: Nowe podatki i opłaty, które przygotował rząd od 2021

Odzyskane środki z VAT, gdy kontrahent jest w stanie upadłości czy likwidacji, mogą być niejednokrotnie znaczące i dać firmom potrzebny zastrzyk gotówki, zwłaszcza w obecnych trudnych czasach.

Jak podrkeśla Piotr Juszczyk do uregulowania w analogicznych sytuacjach pozostaje jeszcze sprawa podatku dochodowego.

– Nie ma co prawda żadnej dyrektywy unijnej, która by go dotyczyła, natomiast moim zdaniem powinno to zostać rozwiązane podobnie. Przedsiębiorca, który nie otrzymał zapłaty za fakturę, nie powinien opłacać od niej podatku dochodowego. Miejmy nadzieję, że ustawodawca pójdzie w tym kierunku i jeżeli zostanie zmieniona ustawa VAT, to te niekorzystne warunki zostaną zniesione również dla PIT oraz CIT – dodaje ekspert.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ