To było najbardziej przydatne wsparcie z tarcz kryzysowych

Shutterstock

Która forma wsparcie w pandemii najbardziej pomogła firmom? Zwolnienie z obowiązkowych składek do ZUS.

Tak twierdzi 61 proc. przebadanych przez Konfederację Lewiatan firm. Dla przedsiębiorców zwolnienie ze składek do ZUS było najbardziej przydatną formą wsparcia w ramach tarcz antykryzysowych.

Warto sprawdzić: Tarcza 4.0. Dokładny przegląd wszystkich form wsparcia

Po czterech miesiącach walki o utrzymanie miejsc pracy, w połowie lipca 2020 r., Lewiatan zapytał reprezentatywną próbę przedsiębiorców o ich wnioski wynikające z doświadczeń pandemii.

Zwolnienie ze składek ZUS okazało się przydatne dla największej grupy przedsiębiorców, z czego dla prawie 20 proc. pomoc ta była niezbędna, aby utrzymać firmę. Dla 42 proc. przedsiębiorstw przydatne były odroczenie płatności podatków i dofinansowanie przestojowego. Szalenie istotne okazało się przestojowe – 29 proc. dużych firm biorących udział w badaniu uznało, że ta forma była niezbędna dla ich utrzymania. Zdaniem 36 proc. przedsiębiorców przydatne dla ich działalności było dofinansowanie wynagrodzeń z urzędu pracy. Pomoc płynnościową z BGK doceniło natomiast 24 proc. firm.

Lewiatan zapytał także firmy o wskazanie trudności, które napotkały starając się o pomoc z tarczy. Najczęściej wskazywaną barierą okazała się niejasna interpretacja przepisów, którą podało 43 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazł się zbyt długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku (40 proc.), a po 31 proc. wskazań uzyskały zbyt wąskie kryteria dostępu oraz zbyt skomplikowana procedura. 30 proc. firm miało problemy z uzyskaniem szczegółowej informacji.

Badanie przeprowadził w połowie lipca br. Instytut Badań Spraw Publicznych, na zlecenie Konfederacji Lewiatan na próbie 300 przedsiębiorców.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mocna pozycja Oponeo na rynkach zagranicznych

Pierwszy kwartał 2020 roku był sporym wyzwaniem dla gospodarki. Rozpowszechniająca się pandemia wirusa SARS-COV-2 ...

Odzyskamy VAT za fakturę nieopłaconą przez bankruta

Trybunału Sprawiedliwości UE zakwestionował niektóre przepisy polskiej ustawy, które były niekorzystne dla podatników. Chodzi ...

Faktoring nie jest trudny

Faktoring coraz częściej zastępuje kredyt obrotowy i w porównaniu z kredytem ma dużą zaletę ...