To było najbardziej przydatne wsparcie z tarcz kryzysowych

Shutterstock

Która forma wsparcie w pandemii najbardziej pomogła firmom? Zwolnienie z obowiązkowych składek do ZUS.

Tak twierdzi 61 proc. przebadanych przez Konfederację Lewiatan firm. Dla przedsiębiorców zwolnienie ze składek do ZUS było najbardziej przydatną formą wsparcia w ramach tarcz antykryzysowych.

Warto sprawdzić: Tarcza 4.0. Dokładny przegląd wszystkich form wsparcia

Po czterech miesiącach walki o utrzymanie miejsc pracy, w połowie lipca 2020 r., Lewiatan zapytał reprezentatywną próbę przedsiębiorców o ich wnioski wynikające z doświadczeń pandemii.

Zwolnienie ze składek ZUS okazało się przydatne dla największej grupy przedsiębiorców, z czego dla prawie 20 proc. pomoc ta była niezbędna, aby utrzymać firmę. Dla 42 proc. przedsiębiorstw przydatne były odroczenie płatności podatków i dofinansowanie przestojowego. Szalenie istotne okazało się przestojowe – 29 proc. dużych firm biorących udział w badaniu uznało, że ta forma była niezbędna dla ich utrzymania. Zdaniem 36 proc. przedsiębiorców przydatne dla ich działalności było dofinansowanie wynagrodzeń z urzędu pracy. Pomoc płynnościową z BGK doceniło natomiast 24 proc. firm.

Lewiatan zapytał także firmy o wskazanie trudności, które napotkały starając się o pomoc z tarczy. Najczęściej wskazywaną barierą okazała się niejasna interpretacja przepisów, którą podało 43 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazł się zbyt długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku (40 proc.), a po 31 proc. wskazań uzyskały zbyt wąskie kryteria dostępu oraz zbyt skomplikowana procedura. 30 proc. firm miało problemy z uzyskaniem szczegółowej informacji.

Badanie przeprowadził w połowie lipca br. Instytut Badań Spraw Publicznych, na zlecenie Konfederacji Lewiatan na próbie 300 przedsiębiorców.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nie wszystkie nowe obciążenia są nazywane podatkami, mimo że – jak podkreślają eksperci – spełniają podstawowe cechy podatków, czyli nieodpłatność, przymusowość, powszechność i bezzwrotność

Nowe podatki i opłaty, które przygotował rząd od 2021

Z początkiem stycznia nasze portfele muszą mierzyć się z nowymi wyzwaniami zaserwowanymi przez rząd. ...

Jak cięcia stóp wpływają na nasze kredyty

W związku z dramatyczną sytuacją wywołaną pandemią RPP dokonała cięcia stóp procentowych. Sprawdzamy, co ...

Zakupy zrób online, bo słono zapłacisz za kartę

Tylko w wyjątkowych sytuacjach banki mogą zrezygnować z pobrania wyższych opłat za kartę płatniczą ...