Firmy masowo odchodzą od gotówki

Do programu mogą się zgłaszać mikro-,małe i średnie podmioty
Do programu mogą się zgłaszać mikro-,małe i średnie podmioty
Shutterstock

W ramach programu Polska Bezgotówkowa zostało zainstalowanych już ponad 150 tys. terminali płatniczych w całej Polsce.

Tak wynika z danych fundacji Polska Bezgotówkowa. Wśród beneficjentów programu są zarówno mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i podmioty administracji publicznej. Liczba akceptantów biorących udział w programie wzrasta z miesiąca na miesiąc, co pokazuje, że rynek nadal jest daleki od nasycenia.

Warto sprawdzić: W urzędach pojawiają się terminale do płacenia kartą

Największym nasyceniem terminalami z programu Polska Bezgotówkowa cieszą się województwa: pomorskie, dolnośląskie, małopolskie, mazowieckie i wielkopolskie, gdzie na każde 100 tys. mieszkańców przypada od 370 do 400 terminali. W innych województwach, np. kujawsko-pomorskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubuskim, lubelskim i podkarpackim, zainstalowano od 260 do 336 terminali na 100 tys. mieszkańców.

Na zainteresowanie terminalami mają wpływ poziom urbanizacji regionu, ruch turystyczny oraz liczba funkcjonujących w nim mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Ponad połowa nowych użytkowników terminali zanotowała wzrost obrotów, co oznacza, że oferowanie klientom możliwości wyboru sposobu płatności jest realną szansą na wzrost sprzedaży. Dlatego ponad 95 proc. przedsiębiorców poleciłaby posiadanie terminala innym.

Do najpopularniejszych branż biorących udział w programie Polska Bezgotówkowa należą sklepy odzieżowe, spożywcze i inne sklepy detaliczne, restauracje, a także zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Coraz częściej po terminal sięgają drobni usługodawcy, którzy dotychczas nie byli przekonani do płatności bezgotówkowych. Zwykle wprowadzają oni możliwość płatności kartą za namową klientów, którzy cenią sobie wygodę transakcji bezgotówkowych. Przy podjęciu decyzji ważne są również rekomendacje innych przedsiębiorców, którzy chwalą sobie szybkość obsługi i dostrzegają wyższe obroty po wprowadzeniu możliwości płatności kartą.

Do programu mogą się zgłaszać mikro-, małe i średnie podmioty, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały płatności bezgotówkowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Który wierzyciel pierwszy po gotówkę

Choć blisko dwa lata temu uproszczono przepisy dotyczące zajęć rachunków bankowych na raz przez ...

Wachlarz dodatkowych usług, które banki oferują nowym firmom, jest szeroki. To nie tylko księgowość czy platformy wspierające działalność firmy, ale często też terminale płatnicze czy kasy fiskalne

Bonusy od banku dla nowego przedsiębiorstwa

Terminale płatnicze, kasy fiskalne online, ale też usługi prawnicze czy księgowe. Banki wymyślają dodatki ...

Faktoring wchodzi już do internetu

Firmy coraz częściej wybierają ten sposób finansowania zamiast kredytu obrotowego. W tym roku wzrost ...