Podzielona płatność już obowiązkowa

Adobe Stock

Kończy się się dobrowolność w stosowaniu split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności, który stanie się obowiązkowy w wybranych branżach.

Do tej pory podatnik mógł wybrać, czy opłacając fakturę, zastosuje mechanizm podzielonej płatności. Od listopada split payment będzie obowiązkowy w branżach, które obecnie są objęte reżimem odwrotnego obciążenia w VAT i zakresem solidarnej odpowiedzialności podatkowej.

Będzie to dotyczyło 150 grup towarów i usług, m.in. paliw, węgla, złomu, wyrobów ze stali, elektroniki czy handlu częściami motoryzacyjnymi.

Warto sprawdzić: Wszystko o split payment

Obowiązkowo podzielona płatność będzie stosowana do transakcji powyżej 15 tys. zł.

Limit 15 tys. zł dotyczy kwoty z jednej faktury. Jeśli więc przedsiębiorca kupi komputer za 8 tys. zł i telewizor za 7,5 tys. zł osobno, nie musi stosować podzielonej płatności.

Split payment polega na podziale kwoty z faktury na dwie części. Nabywca przelewa kwotę netto na zwykły rachunek sprzedawcy, natomiast VAT na specjalne konto kontrolowane przez fiskusa (sam też musi takie posiadać). Pieniędzmi z takiego konta nie można swobodnie dysponować; służy ono m.in. do zapłaty VAT kontrahentowi.

Za niezastosowanie split payment będą surowe konsekwencje.

Warto sprawdzić: Teraz biznes musi pilnować, gdzie przelewa pieniądze

W przypadku stwierdzenia, że podatnik wystawił fakturę z naruszeniem przepisów, naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego może ustalić dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. Sankcja ta wynika więc przede wszystkim z nieumieszczenia na wystawianej fakturze specjalnego oznaczenia „mechanizm podzielonej płatności”.

Kary w tej samej wysokości przewidziano również dla nabywcy, który mimo ciążącego na nim obowiązku uregulowania kwoty VAT wykazanej na fakturze w mechanizmie podzielonej płatności ureguluje ją w inny sposób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Więcej danych, lepsze inwestycje. Sprawdźmy strategię

Ambitna, ale realna strategia rozwoju może być impulsem dla wzrostu notowań spółki. Publikacja strategii ...

Automatyczna ochrona przed wyłudzeniem

Jak wynika z badania „Cyberbezpieczeństwo Polaków 2019″– zrealizowanego na zlecenie Biura Informacji Kredytowej przez ...

Wykorzystanie pieniędzy z PPK

Istnieje kilka sposobów wykorzystania środków zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Standardowo środki zgromadzone w ...