Podzielona płatność już obowiązkowa

Adobe Stock

Kończy się się dobrowolność w stosowaniu split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności, który stanie się obowiązkowy w wybranych branżach.

Do tej pory podatnik mógł wybrać, czy opłacając fakturę, zastosuje mechanizm podzielonej płatności. Od listopada split payment będzie obowiązkowy w branżach, które obecnie są objęte reżimem odwrotnego obciążenia w VAT i zakresem solidarnej odpowiedzialności podatkowej.

Będzie to dotyczyło 150 grup towarów i usług, m.in. paliw, węgla, złomu, wyrobów ze stali, elektroniki czy handlu częściami motoryzacyjnymi.

Warto sprawdzić: Wszystko o split payment

Obowiązkowo podzielona płatność będzie stosowana do transakcji powyżej 15 tys. zł.

Limit 15 tys. zł dotyczy kwoty z jednej faktury. Jeśli więc przedsiębiorca kupi komputer za 8 tys. zł i telewizor za 7,5 tys. zł osobno, nie musi stosować podzielonej płatności.

Split payment polega na podziale kwoty z faktury na dwie części. Nabywca przelewa kwotę netto na zwykły rachunek sprzedawcy, natomiast VAT na specjalne konto kontrolowane przez fiskusa (sam też musi takie posiadać). Pieniędzmi z takiego konta nie można swobodnie dysponować; służy ono m.in. do zapłaty VAT kontrahentowi.

Za niezastosowanie split payment będą surowe konsekwencje.

Warto sprawdzić: Teraz biznes musi pilnować, gdzie przelewa pieniądze

W przypadku stwierdzenia, że podatnik wystawił fakturę z naruszeniem przepisów, naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego może ustalić dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. Sankcja ta wynika więc przede wszystkim z nieumieszczenia na wystawianej fakturze specjalnego oznaczenia „mechanizm podzielonej płatności”.

Kary w tej samej wysokości przewidziano również dla nabywcy, który mimo ciążącego na nim obowiązku uregulowania kwoty VAT wykazanej na fakturze w mechanizmie podzielonej płatności ureguluje ją w inny sposób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Co nam mówią i nie mówią wyniki PPK za III kw. 2020

Co nam mówią wyniki inwestycyjne funduszy PPK po pierwszych trzech kwartałach 2020 roku. A ...

Czego mogę oczekiwać, gdy zlecę odzyskiwanie należności firmie Payhelp?

Brak płatności w terminie za wykonane usługi to problem niemal wszystkich firm. Prowadzący biznes ...

Pekao Connect usprawni księgowość firm

Nowe rozwiązanie techniczne umożliwia integrację procesów finansowych firmy z bankiem. Automatyzacja procesów w ramach ...