Bez zagranicznego dopalacza trudno o wysokie zyski

Fotorzepa, Marta Bogacz

Millennium Akcji to dojrzały fundusz, którego początki sięgają 2002 r. W 2007 r. należał do grona największych funduszy akcji polskich, a średni stan jego aktywów przekraczał 1 mld zł.

Obecnie cieszy się mniejszym zainteresowaniem. Wartość jego aktywów nie przekracza 300 mln zł. Udział akcji w portfelu funduszu jest utrzymywany na stałym poziomie (85–88 proc.). Dodatkowo jest zwiększany poprzez wykorzystanie kontraktów terminowych na zagraniczne indeksy.

Jeśli chodzi o strukturę portfela, jest ona bardziej zbliżona do indeksu WIG niż przeciętnie w innych funduszach. Pojedynczy zagraniczni emitenci nie odgrywają znaczącej roli w portfelu funduszu. Akcje podmiotów notowanych na giełdach w Stambule i we Frankfurcie (jedyne spoza warszawskiej giełdy) stanowią niespełna po 1 proc. aktywów. Odróżnia to fundusz od konkurentów, którzy chętniej stawiają na zagraniczne akcje.

Ostatni 12-miesięczny okres był dobry dla funduszy akcji uniwersalnych inwestujących na polskim rynku. Średnia stopa zwrotu w grupie przekroczyła 17 proc. Rozkład sił na GPW sprzyjał szczególnie funduszom, które miały w portfelach dużo spółek z indeksu WIG20. Portfel Millennium Akcji został dostosowany do dominacji dużych spółek z lekkim opóźnieniem, ale w minionych 12 miesiącach fundusz zarobił ok. 16 proc. Wynik ten zawdzięcza inwestycjom m.in. w walory CD Projektu, których cena do listopada bieżącego roku znajdowała się w mocnym trendzie wzrostowym.

Stopy zwrotu Millennium Akcji w zasadzie w każdym okresie plasują go poniżej 50 proc. najlepszych funduszy w grupie porównawczej. Niewielkie odchylenia struktury portfela względem WIG oraz rezygnacja z selekcji spółek notowanych na zagranicznych giełdach ograniczają potencjalny wpływ wyboru konkretnych walorów na stopy zwrotu. Wydaje się, że obecny kształt polityki inwestycyjnej raczej nie pozwoli Millennium Akcji na walkę o czołowe miejsca w grupie uniwersalnych funduszy akcji polskich.

Nie zmienia to faktu, że w czasie dobrej koniunktury na giełdzie (obejmującej spółki z WIG) Millennium Akcji z pewnością przyniesie inwestorom zyski.

Mogą Ci się również spodobać

W czerwcu odsetki takie jak w maju

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych od dłuższego czasu utrzymuje się na tym samym poziomie. W czerwcu, ...

Stawki powiązane z inflacją mogą sprawdzić się w kolejnych latach

W tej chwili oprocentowanie ogólnodostępnych obligacji skarbowych nie zapewnia ochrony przed skutkami wzrostu cen ...

Papiery skarbowe zamiast lokaty

Oprocentowanie dwuletnich papierów oszczędnościowych sprzedawanych w PKO BP w lipcu wynosi, tak jak w ...