W marcu oprocentowanie obligacji bez zmian

Fotorzepa, Adam Burakowski

Odsetki sięgają nawet 3,2 proc., ale są dostępne tylko dla beneficjentów 500+.

Dobrą alternatywą dla lokat bankowych są teraz obligacje skarbowe sprzedawane w PKO BP. W marcu można kupić papiery na takich samych warunkach jak w lutym. Stałe oprocentowanie dwulatek wynosi 2,1 proc. w skali roku. Odsetki od trzylatek zostały ustalone na 2,2 proc. Taka wysokość obowiązuje w pierwszym półrocznym okresie. Potem stawka zostanie ponowie wyliczona na podstawie WIBOR 6M (oprocentowanie na rynku międzybankowym).

Oprocentowanie oferowanych w marcu czterolatek wynosi 2,4 proc. Stawka dotyczy pierwszego, rocznego okresu odsetkowego. W kolejnych latach będzie wyliczana po uwzględnieniu wskaźnika inflacji oraz 1,25-proc. marży.

Dziesięcioletnie obligacje oszczędnościowe z marcowej emisji mają odsetki 2,7 proc., ale także tylko w pierwszym rocznym okresie. Potem do wskaźnika inflacji będzie dodawana marża w wysokości 1,50 proc. W przypadku tych papierów odsetki podlegają kapitalizacji.

Beneficjenci programu Rodzina 500+ mogą kupić w marcu obligacje rodzinne z nowych emisji. Są to papiery sześcioletnie ze stawką 2,8 proc. w pierwszym rocznym okresie. Ich oprocentowanie jest zmienne. W kolejnych okresach zostanie wyliczone na podstawie wskaźnika inflacji i marży w wysokości 1,75 proc. Odsetki podlegają kapitalizacji.

Z kolei oprocentowanie rodzinnych obligacji dwunastoletnich zostało ustalone na 3,2 proc. w pierwszym roku. Także jest zmienne. Zależy od wskaźnika inflacji i marży, która w kolejnych latach będzie wynosiła 2 proc. Odsetki są kapitalizowane.

Wszystkie papiery oszczędnościowe sprzedawane są po 100 zł (trochę mniej płacimy, gdy wymieniamy stare emisje na nowe).

Mogą Ci się również spodobać

Duże dywidendy są jeszcze do wzięcia

W tym roku do kieszeni akcjonariuszy trafi jeszcze około 4 mld zł, najwięcej z ...

Inwestor musi działać jak detektyw na rynku sztuki

Cenne dzieła są często ukryte w nietypowych miejscach. Inwestor musi działać jak dobry detektyw. ...

Zyskowne akcje giełdowych debiutantów

Na papierach nowicjuszy można zarobić, ale nie warto się spieszyć z ich sprzedażą. Koniunktura ...