Najdroższe kolczyki świata

materiały prasowe

Dom aukcyjny Sotheby’s wystawił na aukcję niezwykłą parę pięknych, dwubarwnych kolczyków.

To najwyżej wyceniane kolczyki, jakie kiedykolwiek pojawiły się na światowych aukcjach. Zostały sprzedane na aukcji w Genewie w sumie za ponad 57 mln dolarów.

Komplet jest bardzo nietypowy, ponieważ składa się z dwóch kolczyków o różnej barwie. Pierwszy z nich nazwany został Apollo Blue, od imienia greckiego boga piękna Apolla – ma niebieską barwę i 14,54 karatowy diament.

Drugi to Artemis Pink – bliźniacza siostra Apolla, bogini łowów Artemida. Kolczyk ten ma 16-karatowy diament o intensywnie różowym kolorze.

Apollo jest największym z nieskazitelnych niebieskich diamentów o żywej barwie, kiedykolwiek oferowanych na aukcji. Należy zdaniem ekspertów z Gemmologicznego Instytutu Ameryki (GIA) do typu IIb – grupy diamentów, do której zaliczyć można mniej niż pół procenta wszystkich wydobywanych. Oszlifowany został w kształt gruszki, co jeszcze bardziej wydobywa jego niezwykły kolor. Jedyną kopalnią, w której trafiają się diamenty takiej barwy jest słynna kopalnia Culinnan w Republice Południowej Afryki.

Artemis ma intensywnie różowe zabarwienie i idealna przejrzystość. GIA zaklasyfikowała Artemidę do typu IIa – diamentów najczystszego chemicznie typu, które „często cechuje nadzwyczajna przejrzystość”. Różowe diamenty to niezwykła rzadkość. Ze wszystkich corocznie ocenianych przez GIA diamentów tylko niecałe 3 proc. kwalifikowanych jest jako kolorowe, ale różową barwę ma wśród nich mniej niż 5 proc.

Aukcja odbyła się w genewski oddziale domu aukcyjnego Sotheby’s. Za oba kolczyki w sumie zapłacono 57 mln 425 tysięcy i 478 dolarów.

Apollo został wylicytowany za ponad 42 mln a Artemis za ponad 15 mln dolarów. Dom aukcyjny poinformował, że oba kolczyki trafiły to tej samej osoby.

Mogą Ci się również spodobać

Klientów Banku BPH czekają zmiany w obsłudze

Podział BPH I Alior przejmie wszystkie produkty, z wyjątkiem kredytów hipotecznych Na początek listopada ...

Niektóre gwiazdy pandemii tracą blask na GPW. Najbliższe miesiące zweryfikują potencjał spółek „covidowych".

GPW. Które „covidowe” gwiazdy tracą blask na giełdzie

Przyglądamy się Mercator, Biomed, LiveChat i XTB. Nie wszystkie spółki będą w stanie spełnić wysokie ...

Ma zarabiać na złocie, a zyskał głównie dzięki dolarowi

Investor Gold Otwarty inwestuje w jednostki dwóch funduszy zagranicznych: DWS Gold Plus oraz DWS ...