Dobra alternatywa dla lokat bankowych

123RF

Obligacje skarbowe w lutym są oferowane na takich samych zasadach jak w styczniu.

Obligacje oszczędnościowe są proste w konstrukcji, łatwo dostępne (kupuje się je w PKO BP lub np. przez internet) i całkiem dobrze oprocentowane. Poza tym z inwestycji można wycofać się niemal w każdym momencie, płacąc niewygórowaną prowizję.

Odsetki od oferowanych w lutym papierów dwuletnich wynoszą 2,1 proc. w skali roku. Będą takie przez cały okres umowy. Po pierwszym roku oszczędzania zostaną dopisane do kapitału.

Oprocentowanie trzylatek zostało ustalone na 2,2 proc. w skali roku, czterolatek – 2,4 proc., a dziesięciolatek – 2,7 proc. Jeśli chodzi o papiery trzyletnie, stawka w takiej wysokości będzie obowiązywała przez pierwsze sześć miesięcy. Potem zostanie ponownie przeliczona po uwzględnieniu WIBOR 6M. Odsetki są wypłacane co pół roku.

W przypadku cztero- i dziesięciolatek oprocentowanie zmienia się co roku.

Zależy od wskaźnika inflacji powiększonego o stałą marżę: 1,25 proc. (papiery czteroletnie) lub 1,5 proc. (dziesięcioletnie). Odsetki od czterolatek po każdym roku trafiają do kieszeni osoby posiadającej obligacje, a od dziesięciolatek są dopisywane do kapitału (to korzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia oszczędzającego).

Ci, którzy otrzymują świadczenie z programu Rodzina 500+, mogą kupić wyżej oprocentowane rodzinne sześciolatki (2,8 proc. w skali roku) lub dwunastolatki (3,2 proc.). Ich konstrukcja jest bardzo zbliżona do dziesięciolatek, z tym że marża brana pod uwagę przy wyliczaniu odsetek w kolejnych latach wynosi odpowiednio 1,75 i 2 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Kto chce zarobić więcej, musi spełnić warunki

Najwyższe oprocentowanie to 4 proc. rocznie – tyle dostaną nowi klienci. Najwyżej oprocentowaną lokatę ...

Będzie dobrze, twierdzą analitycy

Dominują zalecenia „kupuj” akcje. Spośród wydanych we wrześniu i październiku rekomendacji dla niemal 100 ...

Stabilne rezultaty lepsze od fajerwerków

Pieniądz lubi ciszę. Maksyma ta bardzo dobrze się sprawdza w przypadku Allianz Pieniężnego. Fundusz ...