Poziomy wycen walorów wracają powoli do stanu sprzed wybuchu paniki, a biznes zaczął odmrażać wypłatę zysków akcjonariuszom. W wielu wypadkach szykują się rekordowe dywidendy, bowiem często spółki decydują się nie tylko wypłacić ubiegłoroczny urobek, ale też podzielić się tymi zaległymi, wstrzymanymi rok temu zyskami. W wielu spółkach mamy więc kumulację wypłaty.

Przyglądamy się decyzjom zarządów i akcjonariuszy. Śledzimy kalendarz i opisujemy, które akcje mogą dać wysoką stopę dywidendy. A jest w czym wybierać. Chociaż dywidendowa odwilż nie obejmie raczej banków, na rynku znajdziemy sporo spółek, które wypłacą nawet ponad 10 proc. obecnej wartości swoich akcji.

Biorąc pod uwagę fakt, że wyceny akcji, chociaż już mocno odrobiły zeszłoroczne spadki, wciąż są na stosunkowo niskich poziomach, może się okazać, że tegoroczna wiosna jest dobrym momentem do giełdowych zakupów. Zwłaszcza dla ceniących stabilne, niespieszne i długoterminowe inwestowanie.

W stronę dywidend na pewno zaczną też częściej patrzeć inwestorzy trzymający dotychczas pieniądze na pewnych lokatach bankowych. Wygląda na to, że niemal zerowe stopy procentowe pozostaną z nami na dłużej. Trudno więc ulokować oszczędności w bezpieczne i chroniące przed inflacją aktywa.

Zapraszam do lektury.