Odprusaczanie

Wojna nie polega tylko na burzeniu, lecz także na budowaniu i przebudowywaniu. Polsko-niemieckie zmagania urbanistyczne są tego przykładem.

Bogusław Chrabota: Kościół Chrystusa, kościół Freuda

Jeśli prawdą jest, że religia to teatralizacja ludzkiej tęsknoty metafizycznej, to bez wątpienia przetrwa tak długo, jak długo będziemy czuli w sobie fundamentalną potrzebę duchową. A ta pewnie nigdy nie zniknie, choć z pewnością będzie ewoluowała. Zgodnie z tą logiką jest więc miejsce na kościół współcześnie i na kolejnych etapach. Pytanie tylko jaki?

Szczepłek, Żukowski: Ocean hipokryzji i cynizmu

Dariusz Szpakowski nie komentował finału Euro, bo tak zadecydował szef sportu w TVP, wiedząc, jak ważna to sprawa dla człowieka, którego głos przez kilkadziesiąt lat był głosem polskiego futbolu. Tak się z ludźmi nie postępuje.

Franciszek w ślady Benedykta XVI. Nowa reguła?

Papiestwo jest jednym z najważniejszych, emocjonalnych elementów katolicyzmu. Symbolika z nim związana, emocje, jakie wywołują papieże, kształtują katolików od wieków. Na naszych oczach dokonuje się błyskawiczna demitologizacja tego urzędu.

Leszek Balcerowicz: Destrukcyjne odszkodowania dla frankowiczów

Rozstrzygnięcia w sprawie kredytów frankowych nie mogą naruszać fundamentów sprawiedliwości i równości – pisze ekonomista.

Jacek Nizinkiewicz: Jak Krystyna Janda dzwoniła do PiS

Rządzący nazwali szczepienia popularnych osób „wielką aferą elit III RP", ale nie wszyscy członkowie PiS wpychający się przed kolejkę są usuwani z partii.

Trzy kąpiele w sierpniowym słońcu

Wśród śmiechu i gwaru na basenie Legii w lecie poprzedzającym wojnę mało kto dostrzegał zwiastuny nadchodzącej „epoki pieców”.

Drogo, drożej... surowce

Rzeczywistość pandemiczna jaka jest, wszyscy widzimy. To nie tylko liczne wciąż zmieniające się restrykcje i ograniczenia. To także trudności z dostępem do towarów, wąskie gardła w łańcuchach dostaw i wszechobecna drożyzna. Rosną ceny wszystkiego, od energii po żywność.

Piotr Plebaniak: Maszerujemy, choć świat się wali

Cywilizacja zapewnia nam dziewięć posiłków, które dzielą nas od anarchii, o czym pisał amerykański dziennikarz A.H. Lewis sto lat temu.

Polisa coraz częściej szyta na miarę

Usługi finansowe każdego rodzaju coraz bardziej się personalizują. Technologiczny postęp pozwala gromadzić każdego roku więcej i więcej danych na temat klientów i precyzyjnie dostosowywać ofertę do ich potrzeb.

Rynek długu rozdaje karty

Mamy w Polsce inflację najwyższą od dwóch dekad. Spadająca wartość pieniądza to naturalnie nie tylko nasz problem.

Potencjał niewidoczny na papierze

Tak to już z inwestycjami na giełdzie jest, że kupuje się w dużej mierze odległą przyszłość.

Finansowe kombajny w kieszeni

Pamiętam, jak rodzice założyli mi konto bankowe. Było to jedno z pierwszych tego typu rozwiązań dla nieletnich w Polsce.

Nastały czasy dla ostrożnych

Zwykle planujemy zakupy, oceniając starannie, czy nas na nie stać. Czasami jednak bywa tak, że coś musimy kupić, mamy z grubsza zdanie, ile to coś kosztuje, ale gdy przychodzi do płacenia, okazuje się, że cena wzrosła, i to znacznie.

Karta kredytowa zaczyna być passe

Chcemy coś kupić, ale nie przygotowaliśmy się na wydatek i nie mamy odłożonej gotówki.

Branża kurierska wystrzeliła, ale przyszłość jest niepewna

Pandemia napędziła zakupy w internecie, co spowodowało eksplozję popytu na usługi kurierskie. Jednak stopniowy powrót do normalności i otwarcie sklepów stacjonarnych może zaowocować kolejną falą zmian na rynku przesyłek.

Michał Szułdrzyński: Czy można liczyć na rozsądek PiS-u

Rządzący stoją przed perspektywą upokarzającego wycofania się z przepisów, które zakwestionował Trybunał w Luksemburgu. Albo mogą ryzykować sankcje, które przekreślą Polski Ład i inne sny Jarosława Kaczyńskiego.

Jacek Trela: Adwokatura w Polskim Ładzie PiS

Przy wzroście obciążeń adwokaci powinni dostać narzędzia do zwiększenia dochodów.