Drogo, drożej... surowce

Rzeczywistość pandemiczna jaka jest, wszyscy widzimy. To nie tylko liczne wciąż zmieniające się restrykcje i ograniczenia. To także trudności z dostępem do towarów, wąskie gardła w łańcuchach dostaw i wszechobecna drożyzna. Rosną ceny wszystkiego, od energii po żywność.

Polisa coraz częściej szyta na miarę

Usługi finansowe każdego rodzaju coraz bardziej się personalizują. Technologiczny postęp pozwala gromadzić każdego roku więcej i więcej danych na temat klientów i precyzyjnie dostosowywać ofertę do ich potrzeb.

Rynek długu rozdaje karty

Mamy w Polsce inflację najwyższą od dwóch dekad. Spadająca wartość pieniądza to naturalnie nie tylko nasz problem.

Potencjał niewidoczny na papierze

Tak to już z inwestycjami na giełdzie jest, że kupuje się w dużej mierze odległą przyszłość.

Finansowe kombajny w kieszeni

Pamiętam, jak rodzice założyli mi konto bankowe. Było to jedno z pierwszych tego typu rozwiązań dla nieletnich w Polsce.

Nastały czasy dla ostrożnych

Zwykle planujemy zakupy, oceniając starannie, czy nas na nie stać. Czasami jednak bywa tak, że coś musimy kupić, mamy z grubsza zdanie, ile to coś kosztuje, ale gdy przychodzi do płacenia, okazuje się, że cena wzrosła, i to znacznie.

Karta kredytowa zaczyna być passe

Chcemy coś kupić, ale nie przygotowaliśmy się na wydatek i nie mamy odłożonej gotówki.

Spokój i czas dają zyski inwestorom pasywnym

Mamy trochę kapitału, który chcemy zainwestować na giełdzie, najlepiej w sposób mocno zdywersyfikowany. Nie mamy jednak ochoty doktoryzować się ze strategii rynkowych, śledzić informacji o spółkach, czytać raportów i prognozować trendów. Jest na to bardzo prosty sposób: pasywne inwestowanie w ETF-y, czyli fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie, które mają za zadanie jak najdokładniej odwzorować jakiś indeks.

Andrzej Malinowski: Nowy Wspaniały Świat

Dlaczego dobra zmiana od początku atakuje ludzi przedsiębiorczych, a promuje nieróbstwo? Odpowiedzi na to istotne pytanie powinni udzielić politolodzy i socjolodzy.

Marzena Okła-Drewnowicz: Polska społeczna kontra Polska socjalna

Młodzi ludzie zastanawiający się, czy mieć dzieci, potrzebują rozwiązań pozwalających godzić życie rodzinne z zawodowym, skutecznego programu mieszkaniowego, ale i tego, by państwo nie było opresyjne – pisze posłanka PO.

Zuzanna Dąbrowska: PiS przeciw Milence i biskupom

Musimy się zmierzyć z sytuacją i reagować zgodnie z kodeksem moralnym – boskim czy ludzkim. Trzeba się zachowywać przyzwoicie, to przecież nie koniec problemu. Uchodźców będzie przybywać i nie pomoże zmarszczona brew ministra Błaszczaka.

Piotr Skwirowski: Bliski koniec mydlenia oczu

W kasie państwa po lipcu rekordowa nadwyżka. Ale to czarowanie wyborców nieświadomych tego, co naprawdę dzieje się w finansach państwa. Wkrótce „sprawdzam" powie Bruksela.

Marek A. Cichocki: Kwiaty dla pani kanclerz

d 300 lat Berlin traktuje stosunki z Rosją jako sposób budowania własnej mocarstwowej pozycji w Europie.

Grzegorz Goluch, prezes PZU Pomoc: W interesie klientów walczymy o niższe koszty naprawy aut

Brak reakcji na zjawiska zachodzące na rynku napraw mógłby ostatecznie uderzyć w interesy konsumentów płacących za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Musieliby więcej wydać na polisy – mówi Grzegorz Goluch, prezes PZU Pomoc.

Komu wierzyć w sprawie wzrostu cen?

Inflacja to zjawisko, które wbrew pozorom bardzo trudno zmierzyć. Z pewnością urząd statystyczny robi to lepiej niż indywidualni konsumenci, a nawet firmy analityczne.

Jakiej polityki gospodarczej chciało Polskie Państwo Podziemne

Zbiorowe i egalitarne postulaty reform gospodarczych pojawiały się, zanim działania rozpoczęli na terenie okupowanej Polski komuniści – pisze dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wojciech Tumidalski: Szczepionkowa zgaduj-zgadula

Przepisy o dostępie pracodawców do informacji o tym, czy pracownik jest zaszczepiony, powinny być jasne, by uniknąć wątpliwości. I akurat w tej kwestii polskie władze nie mają się czego obawiać ze strony europejskich trybunałów.

Robert Mazurek: Kilka smutnych pytań

Po cośmy tam byli? To pytanie dźwięczy w głowie podczas oglądania przerażających filmów z Afganistanu cały czas, nie daje spokoju. Nie potrafię patrzeć na te zdjęcia ot tak, po prostu z zainteresowaniem. No bo po co, skoro dwadzieścia lat później wszystko wygląda tak, jak było?