Ireneusz Janik: Mahler czyta Mickiewicza

Kompozytora i wieszcza połączyła pasja wielkiego polskiego magnata na cesarskim dworze w Wiedniu

Sowieci nie byli wrogiem Hitlera

„Płomienie" Brzozowskiego były biblią lewicowych syjonistów w Palestynie, którzy znali tę książkę jeszcze z Polski. Bardzo było mało takich książek, o młodych idealistach, zabijających przeciwników politycznych – mówi Irenie Lasocie sowietolog

Zablokowana dyskusja o katastrofie

Medialny chór wychwala rząd Tuska za przejęcie roli petenta i ustępstwa wobec Rosji w sprawie katastrofy smoleńskiej

Król z trupią głową. Stanisław August wiecznie kontrowersyjny

Stanisław August pod osłoną rosyjskich bagnetów chciał zaprowadzić w Polsce angielski ustrój i francuską kulturę

Finlandyzacja po polsku

W 1989 r. Kreml grał wobec solidarnościowego rządu kartą zagrożenia niemieckiego. Obecność wojsk sowieckich w Polsce miała być gwarancją nienaruszalności granicy na Odrze i Nysie

Polityka wschodnia nie dla radykałów

Jeżeli Polska chce skutecznie chronić swe interesy, nie może abdykować z pozycji zajmowanej w naszym regionie przez ostatnie 26 lat – pisze analityk stosunków międzynarodowych.

Rozmowa Mazurka z Emilianem Kamińskim: Położyłem lachę na swoją karierę

W PRL prawo nie znaczyło nic, wszystko było oparte na bezprawiu. To było jedno wielkie chamstwo, jedno wielkie czerwone gówno, które się rozlało na cały kraj. Ja miałem być komunistą? - mówi Emilian Kamiński, aktor, reżyser.

Odprusaczanie

Wojna nie polega tylko na burzeniu, lecz także na budowaniu i przebudowywaniu. Polsko-niemieckie zmagania urbanistyczne są tego przykładem.

Bogusław Chrabota: Kościół Chrystusa, kościół Freuda

Jeśli prawdą jest, że religia to teatralizacja ludzkiej tęsknoty metafizycznej, to bez wątpienia przetrwa tak długo, jak długo będziemy czuli w sobie fundamentalną potrzebę duchową. A ta pewnie nigdy nie zniknie, choć z pewnością będzie ewoluowała. Zgodnie z tą logiką jest więc miejsce na kościół współcześnie i na kolejnych etapach. Pytanie tylko jaki?

Franciszek w ślady Benedykta XVI. Nowa reguła?

Papiestwo jest jednym z najważniejszych, emocjonalnych elementów katolicyzmu. Symbolika z nim związana, emocje, jakie wywołują papieże, kształtują katolików od wieków. Na naszych oczach dokonuje się błyskawiczna demitologizacja tego urzędu.

Leszek Balcerowicz: Destrukcyjne odszkodowania dla frankowiczów

Rozstrzygnięcia w sprawie kredytów frankowych nie mogą naruszać fundamentów sprawiedliwości i równości – pisze ekonomista.

Jacek Nizinkiewicz: Jak Krystyna Janda dzwoniła do PiS

Rządzący nazwali szczepienia popularnych osób „wielką aferą elit III RP", ale nie wszyscy członkowie PiS wpychający się przed kolejkę są usuwani z partii.

Trzy kąpiele w sierpniowym słońcu

Wśród śmiechu i gwaru na basenie Legii w lecie poprzedzającym wojnę mało kto dostrzegał zwiastuny nadchodzącej „epoki pieców”.

Drogo, drożej... surowce

Rzeczywistość pandemiczna jaka jest, wszyscy widzimy. To nie tylko liczne wciąż zmieniające się restrykcje i ograniczenia. To także trudności z dostępem do towarów, wąskie gardła w łańcuchach dostaw i wszechobecna drożyzna. Rosną ceny wszystkiego, od energii po żywność.

Piotr Plebaniak: Maszerujemy, choć świat się wali

Cywilizacja zapewnia nam dziewięć posiłków, które dzielą nas od anarchii, o czym pisał amerykański dziennikarz A.H. Lewis sto lat temu.

Polisa coraz częściej szyta na miarę

Usługi finansowe każdego rodzaju coraz bardziej się personalizują. Technologiczny postęp pozwala gromadzić każdego roku więcej i więcej danych na temat klientów i precyzyjnie dostosowywać ofertę do ich potrzeb.

Rynek długu rozdaje karty

Mamy w Polsce inflację najwyższą od dwóch dekad. Spadająca wartość pieniądza to naturalnie nie tylko nasz problem.

Potencjał niewidoczny na papierze

Tak to już z inwestycjami na giełdzie jest, że kupuje się w dużej mierze odległą przyszłość.