Nie omija to biznesu, który musi mierzyć się z wszystkimi wyzwaniami nowych realiów. W najnowszym wydaniu „Moich Pieniędzy" zdecydowaliśmy się pochylić nad rynkiem kapitałowym i zapytać analityków, co dalej z akcjami firm szczególnie narażonych na szybujące ceny surowców.

Dobrych wieści raczej nie mamy. Większość ekspertów jest zdania, że na obniżki cen raczej nie ma co na razie liczyć. Popyt wciąż przewyższa ograniczoną wieloma czynnikami podaż. To musi skutkować osłabieniem konkurencyjności firm i pogorszeniem ich kondycji finansowej.

Czytaj więcej

Co z akcjami firm narażonych na szybujące ceny surowców. Dobrych wieści nie mamy

Ale surowce to nie wszystko. Poluzowana przez ostatnie lata do granic możliwości polityka monetarna banków centralnych wprawdzie okazała się w miarę skutecznym orężem w walce z kryzysem gospodarczym, ale odczuwamy teraz jej skutek w postaci globalnej inflacji. Spadek wartości pieniądza to wzrost kosztów wszystkiego i presja na wyższe płace, czyli dalsze nakręcanie spirali rosnących kosztów firm.

Krótko mówiąc dobrze nie jest i jeszcze długo nie będzie, a akcje firm, a zwłaszcza tych wrażliwych na ceny surowców, na razie nie wrócą do łask inwestorów.

Czytaj więcej

Fotografia wychodzi z cienia. Impulsem otwarcie muzeum w Krakowie

Na inwestorskim celowniku mogą za to znaleźć się zdjęcia. Rzucamy okiem na rynek fotografii artystycznej i sprawdzamy, co tam się dzieje. A dzieje się dużo dobrego. Otwarcie krakowskiego muzeum poświęconego tej formie sztuki, może napędzić wzrost cen dzieł fotografów. Warto się zainteresować.

Zapraszam do lektury.