Aktualizacja: 18.01.2025 18:56 Publikacja: 04.11.2021 13:07
Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz
Ceny towarów i usług rosną na całym świecie, a banki centralne już walczą albo szykują się do walki z osłabieniem swoich walut. Środowisko wysokiej inflacji i potencjalnie rosnące stopy procentowe sprawiają, że kapitał ucieka w popłochu z rynku długu skarbowego. Inwestorzy nie chcą obligacji – ich ceny spadają, a rentowności rosną w zawrotnym tempie. Hossa na akcjach banków jest tylko dodatkowym potwierdzeniem tego, jaką optykę przyjęli inwestorzy.
Rzeczywistość pandemiczna jaka jest, wszyscy widzimy. To nie tylko liczne wciąż zmieniające się restrykcje i ograniczenia. To także trudności z dostępem do towarów, wąskie gardła w łańcuchach dostaw i wszechobecna drożyzna. Rosną ceny wszystkiego, od energii po żywność.
Usługi finansowe każdego rodzaju coraz bardziej się personalizują. Technologiczny postęp pozwala gromadzić każdego roku więcej i więcej danych na temat klientów i precyzyjnie dostosowywać ofertę do ich potrzeb.
Tak to już z inwestycjami na giełdzie jest, że kupuje się w dużej mierze odległą przyszłość.
Pamiętam, jak rodzice założyli mi konto bankowe. Było to jedno z pierwszych tego typu rozwiązań dla nieletnich w Polsce.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Zwykle planujemy zakupy, oceniając starannie, czy nas na nie stać. Czasami jednak bywa tak, że coś musimy kupić, mamy z grubsza zdanie, ile to coś kosztuje, ale gdy przychodzi do płacenia, okazuje się, że cena wzrosła, i to znacznie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Obowiązki wynikające wprost z rozporządzenia DORA będą obowiązywać, tylko nie wiadomo, czy będą egzekwowane. KNF wskazuje, że podmioty objęte rozporządzeniem mają być gotowe do stosowania DORA na 17 stycznia – mówi Natalia Kotłowska-Wochna, radca prawny z Kochański & Partners.
Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.
Polacy kupują rządowe papiery skarbowe jak świeże bułeczki. W minionym roku padł rekord. Sprawdzamy, jakie trendy na tym rynku mogą obowiązywać w tym roku.
Odsetki stanowią nieodłączny element obrotu gospodarczego i podlegają regulacjom prawnym. Skala opóźnień w płatnościach oraz ich konsekwencje w zakresie odsetek mogą dla dłużników stać się istotnym obciążeniem finansowym, z którym nie będą w stanie sobie poradzić. Z kolei dla wierzycieli mogą one stanowić znaczące źródło przychodu.
Średnio każdego miesiąca 2024 r. Polacy lokowali w rządowych obligacjach oszczędnościowych 6,9 mld zł, a łącznie w całym roku było to aż 82,6 mld zł – podało Ministerstwo Finansów.
Przedsiębiorcy nie muszą już uwzględniać przychodów ze sprzedaży środków trwałych przy obliczaniu składki zdrowotnej. Ci, którzy są na skali albo liniowym PIT i mają małe dochody lub straty, zapłacą niższą składkę minimalną. Takie są w 2025 r. zmiany w rozliczeniach firmowej składki zdrowotnej.
Co dziesiąty mieszkaniec średnich miast w Polsce ma kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań. Sytuacja jest gorsza niż w większych ośrodkach. Wśród przyczyn są mniejsze możliwości zarobkowania, którym towarzyszy duży apetyt na wielkomiejski poziom życia.
Nawet jeśli dywersyfikacja obniży zyski, akcje firm mogą pójść w górę, bo biznesy narażone na wpływ geopolityki notowane są z dyskontem – mówi Cindy Levy, senior partner w McKinsey & Company.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas