Revolut zaoferował usługi płatnicze wszystkim uchodźcom, niezależnie od narodowości, ewakuującym się z objętego rosyjską inwazją terytorium Ukrainy. By zapewnić uchodźcom szybki i łatwy dostęp do ich pieniędzy, Revolut ułatwił proces zakładania konta i usunął część kosztów doładowań i przelewów walutowych.

Ponad 2 miliony uchodźców przekroczyło już granicę ukraińską w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia poza granicami kraju. Wiele z tych osób dotarło do Polski mając ze sobą jedynie podręczny bagaż. By kupić jedzenie i podstawowe rzeczy pierwszorzędną potrzebą tysięcy rodzin staje się szybki i łatwy dostęp do pieniędzy. Revolut umożliwia osobom, które przekroczyły granicę połączenie aplikacji z ukraińskim kontem, otwierając tym samym dostęp do ich pieniędzy. Revolut jest gotowy zapewnić każdemu uchodźcy z Ukrainy usługi płatnicze z dostępem do funkcji oszczędzania i wymiany walut.

Czytaj więcej

Banki mnożą ułatwienia dla Ukraińców. Dla klientów indywidualnych i firm

Konto w planie Standard jest nieodpłatne i może być wykorzystywane do wysyłania i otrzymywania przelewów oraz wymiany walut. Karta Revolut będzie aktywna w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA) i w Ukrainie, a bankowe przelewy wychodzące i między klientami Revolut będą możliwe w ramach limitu 1,5 tysięcy euro dziennie. Bliscy i przyjaciele, którzy są w krajach EEA, będą mogli udzielić wsparcia nowo przybyłym szybko i bezpiecznie.

Otwarcie konta w krajach EEA wymaga zazwyczaj potwierdzenia prawa pobytu w danym kraju. Ponieważ wielu uchodźców z Ukrainy nie może przedstawić takiego dokumentu, Revolut uchylił ten wymóg. Celem jest to, by jak największa liczba uchodźców mogła szybko założyć konto i zyskać łatwy dostęp do swoich środków. Mimo, że dostęp do rachunku został otwarty dla wszystkich uchodźców, Revolut podjął szereg kroków, aby wymagania regulacyjne były odpowiednio uwzględnione i spełnione.

Gdy uda się założyć konto, uchodźcy z Ukrainy będą mogli podłączyć dowolną spośród swoich kart z banku w Ukrainie i błyskawicznie zacząć doładowywać z niej konto w Revolut w wielu walutach. By wesprzeć inicjatywę Revolut uchyla też część kosztów związanych z przelewami walutowymi, by uchodźcy nie ponosili dodatkowych kosztów wymiany hrywny (UAH) na inne waluty.

- Wojna na Ukrainie zmusiła już ponad 2 miliony osób do opuszczenia miejsca zamieszkania i ewakuacji poza granice kraju. Czujemy się w obowiązku pomóc wszystkim poszkodowanym i zapewnić im szybki i łatwy dostęp do ich środków finansowych. Transfery bankowe często są powolne i kosztowne, mamy więc nadzieję, że propozycja Revolut będzie prostą i korzystną alternatywą. Jestem bardzo dumny pracując w brytyjskim fintechu, który jest w stanie w chwili próby błyskawicznie przyjść z pomocą Ukraińcom - mówi Wład Jacenko, współzałożyciel i CTO w Revolut.

Jak uchodźcy z Ukrainy mogą założyć konto w Revolut?

- Pobrać aplikację mobilną Revolut na telefon

- Wybrać rejestrację (Sign up) i podać numer telefonu, którego aktualnie się używa. Może to być dowolny numer telefonu, w tym numer telefonu używanego wcześniej na Ukrainie, o ile jest możliwe odebranie na ten numer wiadomości SMS

- Wybrać aktualny kraj pobytu jako kraj zamieszkania, np. Polskę lub Słowację

- Podać aktualny adres zamieszkania poza Ukrainą, np. adres tymczasowego mieszkania lub ośrodka dla uchodźców i dane osobiste

- Potwierdzić tożsamość poprzez wybór i wgranie ukraińskiego paszportu* lub dowodu osobistego, jako że są to dokumenty uprawniające uchodźców z Ukrainy do założenia konta

*Jeśli narodowość jest inna niż ukraińska, należy podjąć te same kroki oraz wgrać paszport i ukraińską wizę.