Konto Mieszkaniowe. Powolne oszczędzanie, ale z premią

Choć, Bezpieczny Kredyt 2 proc. na zakup pierwsze nieruchomości, cieszy się sporym zainteresowaniem to już Konto Mieszkaniowe - niekoniecznie.

Publikacja: 05.10.2023 11:08

Konto Mieszkaniowe. Powolne oszczędzanie, ale z premią

Foto: Adobe Stock

A jeszcze nie wszystkie banki, które oferują rządową pożyczkę oferują klientom takie rozwiązanie. - Nie mamy w ofercie Konta Mieszkaniowego – przyznaje Krzysztof Drozd, z mBanku.

Rachunek ze specjalną premią na lokum

Obowiązująca od lipca ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe ma na celu umożliwienie zakupu mieszkania na własne cele mieszkaniowe tym osobom, które takiej nieruchomości nie posiadają (i nie posiadały w przeszłości).

W zapisach tej ustawy przewidziano dwa rozwiązania, które mają ułatwić zakup nieruchomości.

Jednym z nich jest Konto Mieszkaniowe. To rodzaj konta oszczędnościowego, zakładanego w banku, z którego środki (po odpowiednim czasie) będą mogły zostać przeznaczone na realizację własnych celów mieszkaniowych.

Konto Mieszkaniowe wyróżnia to, że oszczędzającym przysługuje premia od państwa. Konieczne jest jednak spełnianie odpowiednich warunków. 

Czytaj więcej

Mieszkania mocno drożeją. Nie tylko przez kredyt 2%

Może je założyć osoba, która ukończyła co najmniej 13 lat i w dniu założenia konta nie skończyła 45 lat. A dodatkowo dla posiadaczy tego konta nie jest prowadzone inne konto oszczędnościowe czy lokata na cele mieszkaniowe, chyba że konto to zostało zamknięte przed ukończeniem przez tę osobę 18. roku życia, a premia mieszkaniowa nie została wypłacona.

Przepisy dla osób oszczędzających na Koncie Mieszkaniowym stawiają też warunek braku własnego lokum.

Ale ustawa dopuszcza kilka wyjątków od tej zasady. Po pierwsze, założenie Konta Mieszkaniowego jest możliwe, jeśli dana osoba posiada nieruchomość na własność, ale mieszka w niej z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci, a mieszkanie nie przekracza określonej przepisami powierzchni.

Na przykład przy dwójce dzieci mieszkanie nie może być większe niż 50 mkw., przy trójce - 75 mkw., przy czwórce - 90 mkw. Przy piątce i więcej dzieci powierzchnia mieszkania nie ma znaczenia.

Młodzi zbierają na pierwsze mieszkanie

O bezpieczny kredyt 2 proc. wnioski złożyło ok 45 tys. osób, ale chętnych na oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym nie ma tak dużo. Jak przekazało nam biuro prasowe Pekao SA to był pierwszym bankiem, który zaoferował takie rozwiązanie.

- W ciągu dwóch miesięcy, od 10 lipca do 10 września nasi klienci otworzyli prawie 1300 Kont Mieszkaniowych, na których zgromadzili już 4 mln zł- informuje Pekao SA.

Z danych banku wynika, że wśród osób, które zakładają taki rachunek przeważają klienci młodzi  w wieku od 13-26 lat (udział ponad 60%).

- Warto na pewno zwrócić uwagę na znaczący udział osób powyżej 26 lat. Średnia wpłata miesięczna na KM w naszym banku to ok. 1, 6 tys. zł, czyli bardzo blisko maksymalnego miesięcznego limitu wpłaty miesięcznej zapisanego w ustawie 2 tys. zł – informuje Pekao SA.

W największym polskim banku PKO BP od 10 sierpnia we wszystkich oddziałach można zakładać Konta Mieszkaniowe w ramach Programu Pierwsze Mieszkanie.

Przez pierwszy miesiąc założono ponad 900 takich rachunków. - Konto przeznaczone jest dla osób od 13 do 45 roku życia – przypomina Joanna Fatek, z biura prasowego PKO BP.

W tym banku takie rachunki zakładają również rodzice dla swoich dzieci powyżej 13 roku życia. - Nie podajemy danych w rozbiciu na osoby pełnoletnie oraz dzieci. Do tej pory średni wpłat, jaką dokonali klienci na Konta Mieszkaniowe to 1,9 tys. zł – mówi Joanna Fatek.

Zauważa, że ten rachunek ma na celu systematyczne oszczędzanie na cele mieszkaniowe i tym przede wszystkim różni się od lokat z oferty.

- Najważniejszymi korzyściami z prowadzenia Konta Mieszkaniowego jest możliwość otrzymania premii mieszkaniowej, zwolnienie odsetek z podatku dochodowego oraz brak prowizji i opłat za korzystanie z konta. Premia mieszkaniowa przysługuje po 3 latach prowadzenia konta – tłumaczy Joanna Fatek.

Dodaje, że PKO BP oferuje Konto Mieszkaniowe z atrakcyjnym oprocentowaniem 5,35 proc. w skali roku w ramach promocji obowiązującej do 31 grudnia.

W Alior Banku jest już blisko 300 Kont Mieszkaniowych. Bank nie podał ile z nich założyli rodzice dla swoich dzieci.

A Velo Bank dopiero przymierza się do wprowadzenia takiego rachunku do swojej oferty. -Prowadzimy prace nad wdrożeniem Konta Mieszkaniowego. Planujemy jego udostępnienie klientom w ciągu kilku miesięcy – przekazała nam Monika Banyś, rzeczniczka banku. mBank nie ma Konta Mieszkaniowego i nie wiadomo czy je wprowadzi.

A jeszcze nie wszystkie banki, które oferują rządową pożyczkę oferują klientom takie rozwiązanie. - Nie mamy w ofercie Konta Mieszkaniowego – przyznaje Krzysztof Drozd, z mBanku.

Rachunek ze specjalną premią na lokum

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”
Konta Bankowe
Duża awaria w Alior Banku. Klienci mają problemy ze stroną internetową i aplikacją
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą