Ruszają pożyczki na rozwój turystyki

Przedsiębiorcy mogą się ubiegać o pożyczki w wysokości do 1 mln zł na inwestycje w branżę turystyczną w Polsce Wschodniej.

Publikacja: 31.01.2024 03:00

Dzięki realizowanym z pożyczek inwestycjom znacznie zwiększa się atrakcyjność turystyczna regionów w

Dzięki realizowanym z pożyczek inwestycjom znacznie zwiększa się atrakcyjność turystyczna regionów wschodniej Polski.

Foto: AdobeStock

Pod koniec zeszłego tygodnia wystartował program pożyczek, które mają pomóc wykorzystać atuty Polski Wschodniej, czyli jej atrakcje turystyczne, unikalną przyrodę, różnorodność krajobrazową i kulturową, do rozwoju tego regionu.

Z kolejnej perspektywy

– Z radością informuję, że uruchomiliśmy fundusz preferencyjnych pożyczek na wsparcie małych przedsiębiorstw z branży turystycznej z sześciu województw Polski Wschodniej. Nasz fundusz z ponad 430 mln zł to pierwszy taki fundusz z pieniędzy europejskich. Zarządzanie tymi środkami powierzyliśmy Bankowi Gospodarstwa Krajowego we współpracy z regionalnymi podmiotami samorządowymi z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz mazowieckiego. To jest element strategicznego planu rozwojowego dla Polski – mówiła kilka dni temu w czasie podpisywania umów w tej sprawie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

Czytaj więcej

Chcesz rozwinąć turystyczny biznes? Do wzięcia tanie pożyczki na ten cel

Tłumaczyła, że jednym z celów tego planu jest spowodowanie, żeby niezależnie od kodu pocztowego, czyli miejsca, gdzie znajduje się dana firma i prowadzona jest działalność, szanse na dobry rozwój i dobrą pracę były takie same. – Te regiony tego wsparcia potrzebują – mówiła min. Pełczyńska-Nałęcz.

Bank Gospodarstwa Krajowego wdraża pożyczki dla przedsiębiorców z branży turystycznej w Polsce Wschodniej już po raz trzeci, w kolejnej perspektywie UE. – Dzięki realizowanym z pożyczek inwestycjom zwiększa się atrakcyjność turystyczna regionu. Rozwinięta turystyka napędza gospodarkę, dlatego są to inwestycje, które mają bezpośredni wpływ na sytuację ekonomiczną Polski Wschodniej – przekonywał Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK. – Teraz skala inwestycji może być jeszcze większa, bo w nowej perspektywie wzrasta nie tylko maksymalna kwota pożyczki do 1 mln zł, lecz także łączny budżet projektu, który wynosi 532 mln zł, z czego 452,35 mln zł to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – dodał.

– Oferowane pożyczki z funduszy europejskich będą stanowić doskonałe uzupełnienie oferty instytucji finansowych w trudnym okresie wychodzenia polskich przedsiębiorstw z kryzysu po pandemii Covid-19 i wzrostu ryzyka inwestycyjnego, będącego pośrednio wynikiem rosyjskiej agresji na Ukrainę – podkreślała z kolei Angela Martinez Sarasola, kierownik wydziału ds. Polski w Dyrekcji Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej

Branża turystyczna ma zadania dla nowego rządu. "Przydałby się bon turystyczny"

Jej zdaniem zaangażowanie instrumentów finansowych do wsparcia przedsiębiorstw z branży turystycznej jest doskonałym przykładem na to, w jaki sposób fundusze europejskie można wykorzystać w sposób niezwykle efektywny dzięki ich odnawialności i możliwości zaoferowania kolejnym podmiotom. – W przeciwieństwie do standardowych dotacji z Unii Europejskiej zastosowanie instrumentów zwrotnych, w tym pożyczek, oznacza, że po ich spłacie przez przedsiębiorców unijne fundusze będą mogły być ponownie wykorzystane na podobne lub inne cele wspierające rozwój gospodarczy. Wierzymy, że ten model wsparcia, który cechuje konkurencyjność w zakresie oprocentowania i kosztów obsługi oraz ich ukierunkowanie na nowe podmioty gospodarcze, przyczyni się do dalszego dynamicznego rozwoju regionów Polski Wschodniej, co bezpośrednio przełoży się na poprawę jakości życia ich mieszkańców – mówiła Angela Martinez Sarasola.

Ile, dla kogo i na co?

Pożyczki na rozwój turystyki to pieniądze unijne z programu „Fundusze europejskie dla Polski Wschodniej”. Budżet zarezerwowany na ten cel w programie to 100 mln euro. Z uwagi na odnawialny charakter (spłaty pożyczek) suma ta może wzrosnąć do 2029 r.

Z pożyczek mogą skorzystać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy działający w branży turystycznej lub okołoturystycznej. Warunkiem otrzymania wsparcia jest ulokowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej, czyli województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego lub regionalnego mazowieckiego (bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów).

Czytaj więcej

Prezes Rainbowa: Rezydenci ratowali turystów na Rodos. Dziękuję im za poświęcenie

Wnioskujący mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości do 1 mln zł. Maksymalny okres spłaty to siedem lat (84 miesiące). Wysokość oraz terminy spłat rat mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności w branży turystycznej. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na korzystniejsze niż rynkowe oprocentowanie pożyczki, które jest stałe w całym okresie jej obowiązywania, a także na brak opłat i prowizji za jej udzielenie i obsługę. Co istotne, jeden przedsiębiorca może zawnioskować nawet o dwie pożyczki. Dodatkowe preferencje będą dotyczyć inwestycji młodych firm prowadzących działalność nie dłużej niż trzy lata oraz inwestycji wzajemnie uzupełniających się ze szlakami turystycznych, jakie powstaną w ramach programu „Fundusze europejskie dla Polski Wschodniej”.

Pieniądze będzie można przeznaczyć np. na rozbudowę pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków i wielu innych przedsięwzięć wpisujących się w szeroko rozumianą branżę turystyczną.

Do kogo po pożyczkę?

Pożyczek będą udzielać partnerzy finansujący wybrani przez BGK w drodze konkurencyjnej procedury. Pożyczki będą udzielane przez:

• w województwie lubelskim: Konsorcjum: Lubelska Fundacja Rozwoju (LFR) i Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego (BARR).

• w podkarpackim: Agencja Rozwoju Regionalnego MARR.

• w województwie podlaskim: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego.

• w świętokrzyskim: Świętokrzyski Fundusz Rozwoju.

• w województwie warmińsko-mazurskim: Konsorcjum: SCREP, DAR, FRR Łukta, FWPR, NFR Nida.

• w województwie mazowieckim (bez W-wy i otaczających ją powiatów): Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

Czytaj więcej

Województwa Polski wschodniej z zaakceptowanym programem unijnym

O programie

Program „Fundusze europejskie dla Polski Wschodniej” to kontynuacja wsparcia rozwoju wschodnich województw naszego kraju: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz regionalnej części województwa mazowieckiego. Program jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i służy utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w Polsce Wschodniej.

Z programu dofinansowywane są inwestycje w małych i średnich firmach, projekty związane z adaptacją miast do zmian klimatu, rozwojem zeroemisyjnej mobilności miejskiej, ochroną bioróżnorodności, rozwojem inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększaniem dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwojem zrównoważonej turystyki. Budżet programu „Fundusze europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021–2027” wynosi 12 mld 428 mln zł.

Pod koniec zeszłego tygodnia wystartował program pożyczek, które mają pomóc wykorzystać atuty Polski Wschodniej, czyli jej atrakcje turystyczne, unikalną przyrodę, różnorodność krajobrazową i kulturową, do rozwoju tego regionu.

Z kolejnej perspektywy

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kredyty
Gdzie najchętniej Polacy idą po kredyt
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kredyty
Wielkie pieniądze na gwarancje kredytowe dla przedsiębiorstw
Materiał Promocyjny
Jak kredyty konsolidacyjne wpływają na proces konsolidacji zobowiązań finansowych?
Kredyty
Pożyczki inwestycyjne i obrotowe dla firm
Kredyty
Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej