Bitcoiny ze skarbówki. Chętnych na aukcji nie brakowało

Śląska Izba Administracji Skarbowej wystawiła na licytację bitcoiny, które sprzedano powyżej ceny wywoławczej. To jedna z pierwszych tego typu licytacji nie tylko na Śląsku, ale nie w Polsce.

Publikacja: 07.03.2023 13:35

Bitcoiny ze skarbówki. Chętnych na aukcji nie brakowało

Foto: Bloomberg

- Bitcoiny traktujemy jako ruchomość i spieniężamy jako ruchomość – przekazał nam Michał Kasprzak, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Katowicach,

Wystawia prokuratura, sprzedaje Urząd Skarbowy

Licytacja dotyczyła tylko części bitcoina – dokładnie 0,12728813 BTC. Odbyła się 7 marca 2023 w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Gliwicach.

Oszacowana przez fiskusa wartość kryptowaluty to 12 tys. 703 zł. Jest więc ustalona na poziomie 75 proc. ceny wywoławczej, która z kolei wynosi 9 tys. 257,3 zł.

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach informowała przed licytacją, że „ponieważ licytowana ruchomość ma wartość większą niż 10 tys. zł, osoby biorące udział w licytacji będą musiały wpłacić wadium wysokości 10 proc. wartości szacunkowej, czyli 1 tys. 270,30 zł”.

Urzędnicy przyznawali, że pomimo tego, że przedmiot licytacji jest nietypowy, to sama sprzedaż będzie się odbywała w standardowy sposób.

Oznacza to, że każdy mógł w niej wziąć udział, ale po uprzednim wpłaceniu wspomnianego wadium. W takiej licytacji wygrywa oczywiście, ten kto zapłaci najwięcej.

- Na licytacji pojawiło się 16 osób. Dwie z nich nie mogły wziąć udziału w licytacji ponieważ nie wpłaciły wadium na rachunek organu egzekucyjnego dzień przed sprzedażą – podał Michał Kasprzak.

Zdradził, że bitcoiny zostały sprzedane za 13 tys. zł. - To więcej niż cena wywoławcza i szacunkowa wartość z chwili wystawiania licytacji – przyznał rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

W ogłoszeniu o licytacji skarbówka podawała, że klucz do portfela publicznego zostanie wydany po wpłacie całej należnej kwoty, a jego przekazanie nastąpi w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach przy ulicy Dubois 16 w obecności pracownika urzędu skarbowego oraz prokuratora.

- Licytacja została przez nas zorganizowana na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Bitcoiny, które sprzedaliśmy zostały zabezpieczone przez prokuraturę – podał Michał Kasprzak.

Czytaj więcej

Kryptowaluty trzeba rozliczyć z fiskusem. Nawet bez przychodu

I są chętni na kryptowalutę

Okazuje się, że to była nie pierwsza tego typu licytacja przeprowadzona przez skarbówkę. Niemal rok temu, bo w lutym 2022 roku białostocki urząd skarbowy wystawił na licytację ok. 0,4 bitcoina.

Wówczas cena wywoławcza wynosiła wtedy 55 tys. zł. Sam urząd szacował jego wartość na ok. 73 tys. zł.

Procedura sprzedaży była taka sama, co teraz na Śląsku. W licytacji mogła wziąć udział każda osoba, która wpłaciła wadium w wysokości 10 proc. wartości szacunkowej części BTC.

Urząd Skarbowy w Białymstoku zastrzegał, że sprzedaż nie może nastąpić za cenę niższą od ceny wywołania.

W ogłoszeniu podano też, że :nabywca niezwłocznie po udzieleniu mu przebicia płaci gotówką cenę nabycia w całości, albo w części równej cenie wywołania, a zapłaty reszty dokonuje się na rachunek organu egzekucyjnego niezwłocznie, nie później niż dzień po licytacji.

-W przypadku niezapłacenia ceny nabycia w terminie nabywca traci prawo wynikające z przybicia i do zwrotu wadium i kwoty zapłaconej w czasie licytacji. Nie może też uczestniczyć w licytacji tej samej ruchomości – podawała białostocka skarbówka.

Licytację przeprowadzono na początku marca 2022 roku. Wówczas postępowanie sprzedażowe zakończyło się na kwocie 83 tys. zł, czyli wyższej, niż wynosiła wtedy wartość rynkowa 0,401 BTC.

Zainteresowanie było wówczas bardzo duże. Potrzebne wadium wpłaciło 25 podmiotów, i prawie wszyscy zgłosili się wówczas na licytację.

- Bitcoiny traktujemy jako ruchomość i spieniężamy jako ruchomość – przekazał nam Michał Kasprzak, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Katowicach,

Wystawia prokuratura, sprzedaje Urząd Skarbowy

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kryptowaluty
Bankomaty bitcoinowe żerują na klientach?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kryptowaluty
Co czeka bitcoina w 2024 roku?
Kryptowaluty
Inwestorzy chomikują kryptowaluty w oczekiwaniu na zyski
Kryptowaluty
Bitcoin bije inne inwestycje na głowę w 2023 r.
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kryptowaluty
Kryptowaluty w kodeksie karnym. Nowy pomysł rządu