5 urządzeń dla eko-domu, które pomogą nam zaoszczędzić

W każdym polskim domu znajdują się pożeracze oszczędności, których nie chcemy wymieniać, ponieważ wydaje nam się, że ich ekologiczne zamienniki kosztują zbyt wiele. A co jeśli po 2-3 latach taki zakup się zwróci?

Publikacja: 15.09.2020 14:05

5 urządzeń dla eko-domu, które pomogą nam zaoszczędzić

Foto: Adobe Stock

Oto lista 5 urządzeń sprzyjających środowisku, które pomogą nam zaoszczędzić.

Dzbanek filtrujący wodę (+urządzenie do wody i napojów gazowanych)

Podczas gdy w Europie Zachodniej standardem jest picie wody z kranu, w naszej polskiej mentalności nadal funkcjonuje kilka mitów dotyczących kranówki, które raz na zawsze trzeba obalić. Po pierwsze – woda jest regularnie badana przez odpowiednie służby sanitarne, dlatego nie posiada substancji zagrażających zdrowiu. Po drugie – przegotowana woda nie jest wcale zdrowsza, wręcz przeciwnie – proces gotowania przyczynia się do wytrącenia wartościowych minerałów. I wreszcie, picie kranówki nie powoduje tworzenia się kamieni w nerkach. To wystarczające argumenty by zrezygnować z wody w plastikowych butelkach na rzecz dzbanków z filtrem, które usuwają chlor, dzięki czemu kranówka jest zdrowsza i bardziej smaczna. Koszt 1 litra wody to zaledwie 1 gr, a zatem oszczędzamy nawet 1000 zł rocznie. Inwestując w dzbanek razem z filtrami na 12 miesięcy zapłacimy niecałe 200 zł.

Warto sprawdzić: Myć naczynia ręcznie czy w zmywarce? Co jest tańsze?

Rocznie w Polsce produkuje się 4,5 mld butelek plastikowych i aż 3,6 mld sztuk ląduje w polskich lasach oraz rzekach. Rozkład jednej butelki trwa 500 lat, dlatego rezygnując z kupna wód mineralnych w plastiku zmniejszymy ich ilość w obiegu, dbając o nasze środowisko.

A co jeśli zwyczajnie nie smakuje nam woda niegazowana, przez co zmuszeni jesteśmy kupować gazowaną wodę w plastikowych butelkach? Jest i na to sposób. Coraz bardziej popularne staje się urządzenie do gazowania wody i napojów. Produkt marki SodaStream z pełnym nabojem, (który po zużyciu można uzupełniać), wystarczy na przygotowanie około 60 litrów napoju. Do zestawu są dołączone również butelki PET, których wydajność szacuje się na 3 lata użytkowania. Dodatkowo producent oferuje syropy smakowe z niewielką ilością cukru, aby urozmaicić smak gazowanych trunków.

Dodatkowa zamrażarka

Przeciętny Polak rocznie wyrzuca do śmieci aż 247 kg jedzenia, co plasuje nas na niechlubnym 5 miejscu wśród państw europejskich. Najwięcej żywności marnuje się w gospodarstwach domowych – aż 55 proc.. Główną przyczyną jest przeterminowanie przydatności do spożycia danego produktu. Podczas gdy około 1,6 mln Polaków żyje w ubóstwie, my wyrzucamy aż 9 mln ton żywności. Najczęściej do śmieci trafiają owoce (46 proc.), wędliny (45 proc.) oraz warzywa (37 proc.). Aby temu zapobiec warto zastanowić się nad kupnem dodatkowej zamrażarki, w której znajdzie się miejsce na produkty szybko psujące się.

Warto mieć świadomość, że produkcja żywności powoduje emisję gazów cieplarnianych oraz trującego metanu. Zamiast wyrzucać wydane pieniądze na nierozsądne zakupy, lepiej przeznaczyć je na zamrażarkę. Ponadto żywność sezonowa jest droższa poza sezonem, a zapotrzebowanie na witaminy i minerały w ciągu roku jest niezmienne, w związku z czym warto zakupić więcej warzyw i owoców, a następnie przetrzymywać je w chłodziarce. Dodatkowo bardziej opłaca się nabyć całego łososia niż steki o tej samej wadze. Nowa zamrażarka zazwyczaj kosztuje tyle samo co lodówka, ale przy odpowiednim zużyciu energii nie zauważymy większych zmian na rachunku za prąd. Zakup chłodziarki powinien zwrócić się po 3 latach.

Warto sprawdzić: Czy weganie jedzą taniej? Czy taka dieta się opłaca?

Pakowarka próżniowa (+woreczki próżniowe na żywność)

Pozostając w temacie marnowania żywności, gdy nie stać nas na nową zamrażarkę albo nie dysponujemy wystarczającą ilością przestrzeni w domu na dodatkowy sprzęt, warto rozważyć zakup zgrzewarki próżniowej. Urządzenie pozwala na hermetyczne pakowanie mięs, warzyw, owoców, ryb, zup, sosów, a nawet win. Aby najlepiej zagospodarować miejsce w lodówce należy zainwestować w worki próżniowe różnych rozmiarów, które dopasowują się do pakowanej żywności. Produkty zachowują ważność do momentu otwarcia woreczka. Zgrzewarka sprawdza się również podczas dłuższych wyjazdów za granicę. Żywność uprzednio przyrządzona i zapakowana hermetycznie pomoże nam zaoszczędzić czas na zakupach oraz na samym gotowaniu.

Bateria termostatyczna (+perlator)

Z roku na rok zapotrzebowanie na wodę coraz bardziej przerasta jej dostępność, także w Europie. Ekolodzy zwracają uwagę na rozsądne korzystanie z tego dobra, zwłaszcza na poziomie gospodarstw domowych. Ciekawym patentem na oszczędność wody jest bateria termostatyczna, która mimo, że kosztuje około 3 razy więcej niż standardowa bateria, zdecydowanie wpłynie na zmniejszenie rachunku za zużycie wody i ścieków. Zaletą baterii termostatycznej jest automatyczne podgrzewanie wody do pożądanej przez nas temperatury. Na stronach producentów baterii można odnaleźć kalkulatory, które wykażą ile możemy zaoszczędzić przy zakupie omawianego produktu. Warto pamiętać, że im bardziej liczna rodzina, tym większe oszczędności.

Perlator to swego rodzaju sitko w kształcie pierścienia, które montuje się na końcu wylewki m.in. baterii prysznicowej, powodując optyczne zwiększenie strumienia wody, poprzez jej napowietrzenie. Producenci tych nasadek szacują, że dzięki perlatorom można zaoszczędzić od 15 proc. do 60 proc. wody. A zatem to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale również ekonomiczne.

Warto sprawdzić: Studnia głębinowa. Czy opłaca się własne ujęcie wody

Kuchenka indukcyjna

Za zakupem kuchenki indukcyjnej przemawia argument wydajności na poziomie 90 proc., podczas gdy wydajność kuchenki elektrycznej wynosi 70 proc., a kuchenki gazowej zaledwie 40 proc.. Jedzenie jest podgrzewane szybciej, a zużycie energetyczne spada. Ponadto blat indukcyjny działa wyłącznie wtedy, gdy coś się na nim znajduje. Po ściągnięciu sprzętu kuchennego urządzenie nie będzie działało i ciągnęło prądu na próżno. Kuchenki indukcyjne przede wszystkim nie marnują ciepła i prądu, dlatego zdecydowanie można ten produkt zaliczyć do artykułów przyjaznych środowisku, w dodatku bardzo opłacalnych.

Oto lista 5 urządzeń sprzyjających środowisku, które pomogą nam zaoszczędzić.

Dzbanek filtrujący wodę (+urządzenie do wody i napojów gazowanych)

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
5 sposobów na to, jak ubierać się z troską o środowisko
Lifestyle
Obieg wtórny — dlaczego jest tak istotny?
Lifestyle
Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada. Kiedy pracownik powinien go odebrać
Lifestyle
Oddawanie krwi to nie tylko dobroczynność. Sprawdzamy korzyści
Lifestyle
Skrócili tydzień pracy do 4 dni. Zbawienne efekty