Jak sprawdzić wiarygodność kupującego w sieci?

Na platformach sprzedażowych spotkasz najróżniejsze osoby. Jedni będą desperacko potrzebować sukienki na wesele w ten weekend, inni zaoferują dwa razy więcej niż zwykle, bo „kompletnie zakochali się w tej torebce”, a jeszcze inna osoba prosi o natychmiastowe sfinalizowanie transakcji, bo chce sprawić prezent swojemu dziecku. Jak w tym rozgardiaszu rozeznać się w intencjach kupującego?

Zanim sprzedasz swoją rzecz, warto sprawdzić, czy kupujący jest wiarygodny. Na Facebooku czy Instagramie jest o tyle łatwiej, że możesz podejrzeć inne aktywności danej osoby, a na portalach takich jak OLX czy Allegro funkcjonuje system recenzji oraz punktowania współpracy z kupującym. I jeśli po takim krótkim śledztwie dowiesz się, że Twój nabywca ma dużo pozytywnych opinii od innych sprzedających, nabywanych sumiennie przez dłuższy czas –to dobry znak. Nie daj się też zwieść ładnym zdjęciom profilowym! Nawet jeśli widzisz uśmiechniętą rodzinę na wspólnym zdjęciu z egzotycznych wakacji, warto dokładniej sprawdzić to konto. Zweryfikuj dokładniej dany profil, zwróć uwagę na liczbę znajomych czy publiczną aktywność. Osoby kupujące na grupach sprzedażowych z reguły się na nich mocno udzielają. Jeśli kupujący nie ma żadnych polubień, komentarzy, a do tego zero historii sprzedaży, warto być ostrożnym.

 Uwaga na oszustów! Poznaj popularne metody wyłudzeń

Co jeszcze może niepokoić? Na pewno coś jest nie w porządku, gdy ktoś oferuje Ci 500 zł za kurtkę, którą wystawiłaś za 50 zł. Wystrzegaj się również sytuacji, gdy kupujący pisze łamaną polszczyzną albo wspomina o euro czy dolarach zamiast złotówek. A już absolutnie unikaj danej osoby, jeśli chce koniecznie przenieść rozmowę na WhatsApp, e-maila lub dowolny inny komunikator. W takich przypadkach lepiej dwa razy się zastanowić, zanim zdecydujesz się na sprzedaż. Pamiętaj – jeśli coś wydaje się zbyt piękne, żeby było prawdziwe, prawdopodobnie tak właśnie jest!

Masz wątpliwości co do intencji kupującego i nie wiesz, co zrobić dalej? Zawsze możesz poprosić o dokonanie przedpłaty. Jeśli jesteś aktywnym sprzedawcą i masz na to wiele dowodów, od licznych komentarzy po liczbę umieszczanych ogłoszeń, masz prawo się zabezpieczyć w ten sposób i kupujący nie powinien tego kwestionować. Uczciwy kupujący zwykle rozumie takie prośby, szczególnie przy droższych zakupach. Jeśli mimo wszystkiego dana osoba nie chce skorzystać z tej możliwości, możesz jeszcze zaproponować przeniesienie się na jeden z zaufanych portali, takich jak Allegro, Vinted czy OLX i wystawienie tam oferty dla konsumenta.

Uważaj na nietypowe prośby kupującego 

Zwróć szczególną uwagę na sytuacje, w których kupujący prosi Cię o wykonanie dodatkowych działań, aby sfinalizować transakcję. Może to być prośba o rejestrację na jakiejś stronie, aktywację konta bankowego czy wpłacenie nawet małej kwoty na rzecz firmy kurierskiej. Zazwyczaj oczekiwanie od Ciebie czegoś więcej niż sfinalizowanie transakcji to próba oszustwa.

Odróżniaj prawdziwe intencje od prób wyłudzenia

Co do zasady, jeśli ktoś informuje Cię, że w celu otrzymania płatności należy najpierw wysłać jakąś kwotę, jest to zazwyczaj próba wyłudzenia. Twoją czujność powinny wzbudzić również osoby, które opowiadają Ci całą – niezwykle skomplikowaną i emocjonalną – historię życia lub którym zależy na pośpiechu, ale oczekują, że to Ty się do nich dostosujesz. Przykładowo, czasami rzeczywiście ktoś potrzebuje sukienki na już na wesele następnego dnia, ale wtedy zazwyczaj jest w stanie dopasować się do preferencji sprzedawcy i np. podjechać samochodem pod adres odbioru. Szczególnie jeśli w danej sukience rzeczywiście się zakochał.

Samodzielnie zarządzaj wysyłką 

To co istotne – zawsze samodzielnie wysyłaj przesyłki. Obejmuje to również generowanie listów przewozowych czy etykiet wysyłkowych. Nie korzystaj z tych, które wysyła Ci kupujący. Oczywiście, ta zasada nie dotyczy platform takich jak Vinted czy OLX, które same tworzą etykiety – tam jest to bezpieczne. Ale w innych przypadkach, nawet jeśli kupujący bardzo chce sam opłacić wysyłkę, lepiej zaproponować mu inną opcję – po prostu dolicz koszt przesyłki do ceny przedmiotu. Możesz też skorzystać z przesyłki za pobraniem. Wtedy kupujący zapłaci przy odbiorze i będzie miał pewność, że dostaje do rąk własnych towar najwyższej jakości, a Ty unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i będziesz mieć pewność, że paczka dotrze na miejsce.

Sprzedawaj na sprawdzonych platformach

Na początek najłatwiej będzie Ci sprzedawać na znanych i sprawdzonych platformach, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Często weryfikują one swoich użytkowników i mają własne zabezpieczenia, które mają zagwarantować bezpieczeństwo obu stronom transakcji.

Dobrze sprawdza się również sprzedawanie na platformach społecznościowych typu Facebook, Instagram czy nawet TikTok – szczególnie na dedykowanych grupach sprzedażowych. Tutaj jednak musisz zachować większą czujność i działać na własną rękę, ponieważ firmy zarządzające tymi portalami nie oferują żadnych metod zabezpieczenia transakcji.

Po kilku udanych transakcjach z pewnością wypracujesz sobie już własny proces, przekonasz się, co działa najlepiej i będziesz wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę, aby zachować bezpieczeństwo. Istotne jest, abyś – niezależnie od tego, co sobie ustalisz – zawsze trzymała się tego wypracowanego procesu i nie robiła od niego odstępstw, nawet jeśli ktoś bardzo Cię o to prosi. W życiu zdarzają się różne przypadki, ale na pewno nie ma bluzki, sukienki czy pary butów, dla których warto ryzykować utratą pieniędzy. Pamiętaj, że wiele oszustw to nie tylko zresztą strata środków, które potencjalnie mogłabyś otrzymać w zamian za przedmiot, ale szersze próby uzyskania danych dostępowych do Twojego konta poczty elektronicznej, bankowości czy innych. Przykładowo, osoba, która nalega na przeniesienie korespondencji na WhatsApp, może Ci wysłać linka do fałszywej strony płatności czy nalegać na to, abyś założyła konto w konkretnym banku.

Jak wysłać paczkę kurierem? 

Udało Ci się sprzedać pierwsze rzeczy i teraz zastanawiasz się, jak je bezpiecznie wysłać? A może dopiero planujesz sprzedaż i martwisz się kwestią wysyłki? Wysyłanie paczek jest prostsze niż myślisz. Zamiast chodzić od jednej firmy kurierskiej do drugiej i porównywać ceny, możesz skorzystać z platform takich jak Sendit.pl. Znajdziesz tam wszystkich popularnych kurierów w jednym miejscu, łatwo porównasz ceny i zamówisz kuriera do domu.

Na platformie kurierskiej możesz wybierać spośród różnych przewoźników i form dostawy. Jeśli sprzedajesz droższe rzeczy, warto rozważyć przesyłkę pobraniową – wtedy kupujący zapłaci kurierowi przy odbiorze paczki.

Reasumując, sprzedaż w internecie nie musi być stresująca! Wystarczy zachować spokój, zdrowy rozsądek i być czujnym. Stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, możesz zasilić swój domowy budżet całkiem sensownymi kwotami!  

Materiał Promocyjny