Polacy wolą zakupy online niż tradycyjne

Większość Polaków wybiera oferty polskich e-sklepów - 52 proc. badanych kupuje tylko lokalnie.
Większość Polaków wybiera oferty polskich e-sklepów - 52 proc. badanych kupuje tylko lokalnie.
Adobe Stock

Taką formę nabywania towarów i usług wybiera już 57 proc. Polaków. Kluczowa jest wygoda, oszczędność czasu i szeroki przegląd oferty.

Tak wynika z badania „Bolączki Polaków podczas zakupów online” przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie PayPal. Zakupy online od tradycyjnych woli 57 proc. Polaków. 21 proc. ankietowanych dokonuje ich częściej niż raz w tygodniu.

Warto sprawdzić: Zapłać później – niewielu korzysta, a jest sporo zalet

Kluczowymi czynnikami przemawiającymi na korzyść sklepów internetowych w porównaniu z tradycyjnymi są: wygoda (wskazuje na nią 51 proc. respondentów robiących zakupy online), oszczędność czasu (46 proc.), możliwość porównania oferty w różnych sklepach (41 proc.) oraz szersza oferta produktowa (39 proc.).

Wśród najczęściej wymienianych kategorii produktów kupowanych online są: odzież, obuwie i akcesoria (61 proc.), elektronika (47 proc.) oraz książki, filmy, płyty (34 proc.).

Niezależnie od wieku, zarówno młodzi, jak i starsi, deklarują, że najprzyjemniejszym momentem związanym z kupowaniem w sieci jest etap rozpakowywania przesyłki. Odpowiedź tę wskazało 62 proc. respondentów. Satysfakcjonujące jest także samo przeglądanie ofert (61 proc.) i korzystanie z kodu promocyjnego (42 proc.). Z jakimi trudnościami mierzą się fani e-zakupów? Najczęstsze wyzwania wskazywane przez respondentów dotyczyły m.in. braku szczegółowych opisów produktów na stronie sklepu (51 proc.), problemów ze znalezieniem artykułów odpowiadających ich oczekiwaniom (34 proc.), opisami artykułów w niezrozumiałym języku (20 proc.) oraz dostawy (18 proc.).

Warto sprawdzić: Najlepsze sposoby hakerów na okradanie nas

Z badania wynika również, że 19 proc. respondentów padło ofiarą oszustwa w Internecie, a13 proc. spośród ankietowanych, którzy wolą zakupy w sklepach stacjonarnych, ma obawy związane z podawaniem danych w sieci ze względów bezpieczeństwa, wskazano także. 29 proc. spośród respondentów, którzy mieli problemy z procesem zapłaty online, wskazało brak zaufanych metod płatności jako jedną z podstawowych barier powstrzymujących ich przed nabywanie produktów w internecie, podkreślono.

Większość Polaków wybiera oferty polskich e-sklepów – 52 proc. badanych kupuje tylko lokalnie. Natomiast 13 proc. decyduje się na zakupy jedynie w sklepach europejskich, a 36 proc. korzysta z ofert z całego świata, podano również. Wśród najczęściej wskazywanych powodów niekorzystania ze sklepów zagranicznych są: długi czas dostawy (48 proc.) oraz strach przed oszustwem (32 proc.).

Warto sprawdzić: Oszustwa na OLX i Allegro. Jak kupiec wyczyści nam konto

– Ważnym czynnikiem powstrzymującym konsumentów przed korzystaniem z oferty zagranicznych e-sklepów jest lęk przed oszustami. Z tego względu warto pamiętać, że skorzystanie z wiarygodnej i bezpiecznej metody płatności, takiej jak np. PayPal, pozwala na spokojne zakupy. Każda płatność dokonywana za pośrednictwem naszego systemu jest chroniona przy użyciu zaawansowanych metod szyfrowania, a nasi specjaliści ds. bezpieczeństwa monitorują transakcje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – podsumowuje dyrektor zarządzający PayPal na Europę Środkowo-Wschodnią, Rosję i Izrael Efi Dahan.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ciekawe apki, dzięki którym zostanie trochę w kieszeni

Wyszukiwarka promocji w małych sklepach, dania na wynos, którym kończy się termin przydatności, czy ...

Wycieczka do Japonii. Sprawdziliśmy koszty podróży – lotu do Japonii, podróżowania po tym kraju, ubezpieczenia.

Wycieczka do Japonii: gdzie drogo, gdzie tanio, gdzie warto

Wiosna i jesień to pory roku, które znawcy najbardziej polecają. W tym roku dodatkową ...

Wielki popyt na domy na kółkach winduje ich ceny

Pandemia wywołał nową modę. Kampery są rozchwytywane, a zainteresowanie bije rekordy. Polacy zakochali się ...