Latem też można się dokształcać

Kto ma w wakacje trochę więcej wolnego czasu niż zwykle, może pogłębić swoją wiedzę o inwestowaniu na giełdzie. Szkoleń nie brakuje, większość z nich jest łatwo dostępna i często bezpłatna.

Publikacja: 15.07.2017 13:09

Latem też można się dokształcać

Foto: 123RF

– Rocznie organizujemy ok. 300 szkoleń i konferencji w różnej formie i o zróżnicowanej tematyce. Prawie wszystkie mają charakter otwarty. Aby wziąć w nich udział, wystarczy zarezerwować miejsce na wybranym spotkaniu – mówi Sebastian Zadora, dyrektor wydziału sprzedaży instrumentów finansowych DM BOŚ.

Większość przeprowadzanych obecnie szkoleń odbywa się w formie online. Na przykład w najbliższym czasie w DM BOŚ można wziąć udział w szkoleniu „Psychologiczne pułapki inwestowania” (odbędzie się 19 lipca). Natomiast zwolennicy analizy technicznej mogą zapisać się na „Przegląd skutecznych formacji świecowych” (18 lipca). Oba szkolenia będą dostępne w internecie.

Podobne bezpłatne programy edukacyjne można znaleźć w innych instytucjach, np. DM TMS Brokers. Tu jednak wymagane jest założenie bezpłatnego rachunku demo. Inwestorzy mogą się obecnie zgłosić m.in. na trzyczęściowy „Letni kurs inwestowania”, zaplanowany na 24 – 26 lipca.

Osoby mające już wystarczające podstawy teoretyczne, mogą poszukać na stronach internetowych domów maklerskich webinarów, na których omawiana jest sytuacja konkretnych spółek z GPW (zarówno analiza fundamentalna, jak i techniczna). Na przykład w BM ING każdy może mieć dostęp do takich szkoleń.

Szukając programów edukacyjnych, warto też przejrzeć ofertę instytucji, w której mamy rachunek maklerski. Najczęściej bywa tak, że oferta szkoleń dla klientów jest szersza niż tych ogólnodostępnych.

Swoje programy edukacyjne ma również warszawska giełda. 5 lipca rozpoczęła się „Letnia Szkoła Giełdowa online” skierowana do wszystkich inwestorów. Cykl bezpłatnych szkoleń składa się z dziesięciu części (w każdą środę do 6 września). Każdy webinar dotyczyć będzie innego zagadnienia związanego z funkcjonowaniem rynku kapitałowego. Na przykład 19 lipca można wziąć udział w internetowym szkoleniu „Praktyczne aspekty budowy zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego”.

Po wakacjach w Sali Notowań GPW planowane są też stacjonarne szkolenia, m.in. „Portfel inwestora giełdowego. Podstawy psychologii inwestowania” (17 października) oraz „IKE i IKZE – oszczędzanie na emeryturę” (koniec listopada).

Jakie zmiany zaszły w ostatnich latach w giełdowych szkoleniach? – Widoczne są głównie w dwóch obszarach. Pierwszy to tematyka, drugi – formuła szkoleń – mówi Sebastian Zadora.

W ostatnich latach systematycznie przybywało możliwości inwestycyjnych. Dlatego inwestorzy zainteresowani są nie tylko akcjami, ale też innymi instrumentami (obligacje, ETF, forex, surowce, ostatnio rynek nieruchomości w formie tzw. REIT-ów). Chcą także zdobywać wiedzę na temat inwestowania na rynkach zagranicznych.

Jeśli chodzi o formułę szkoleń, to coraz więcej z nich odbywa się przez internet w formie webinarów. Nie oznacza to, że szkolenia stacjonarne nie mają przyszłości. Dzisiaj rzadziej są to jednak wykłady, a coraz częściej warsztaty lub zajęcia interaktywne.

Kto najczęściej pojawia się na szkoleniach? – Połowę uczestników naszych spotkań stanowią dotychczasowi klienci naszego biura, a więc osoby już z pewnym doświadczeniem na rynku. Druga połowa to osoby, które przychodzą przede wszystkim po wiedzę. Licznie reprezentowana jest grupa studentów oraz osoby w tzw. średnim wieku – mówi specjalista DM BOŚ. – Zdecydowanie dominują mężczyźni (ok. 75 proc. uczestników). Pokrywa się to mniej więcej z sylwetką przeciętnego inwestora giełdowego w Polsce.

Materiał Promocyjny
5 sposobów na to, jak ubierać się z troską o środowisko
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Lifestyle
Obieg wtórny — dlaczego jest tak istotny?
Lifestyle
Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada. Kiedy pracownik powinien go odebrać
Lifestyle
Oddawanie krwi to nie tylko dobroczynność. Sprawdzamy korzyści
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Lifestyle
Skrócili tydzień pracy do 4 dni. Zbawienne efekty