Chciał zwrócić bilet lotniczy LOT. Droga przez mękę

Bilety lotnicze zakupione w czasie pandemii można zamienić na lot w innym terminie. Gorzej ze zwrotem gotówki za nie.

Publikacja: 29.07.2021 17:11

Chciał zwrócić bilet lotniczy LOT. Droga przez mękę

Foto: Bloomberg

Za dwa bilety do Londynu zapłaciłem niemal 1020 zł, a LOT zwrócił mi 400 zł mniej – mówi pan Mateusz, nasz Czytelnik. LOT obiecuje zwrócić różnicę.

Pan Mateusz kupił w grudniu bilet do portu lotniczego London City na lipiec 2021 roku. – Przewoźnik ze względu na Covid dawał tzw. elastyczny bilet, co oznaczało, że można bezkosztowo zmienić datę bądź zwrócić bilet – opowiada nasz czytelnik.

Warto sprawdzić: Jak nie dać się ograć linii lotniczej

W marcu przedstawiciele przewoźnika skontaktowali się z nim z informacją, że ich samoloty przestają latać na London City Airport. Zaproponowali mu Heathrow i zapytali czy ten port mu odpowiada. Pan Mateusz stwierdził, że nie robi to mu różnicy.

Jego lot był zaplanowany na początek lipca, jednak utrzymujące się restrykcje w Wielkiej Brytanii związane z pandemią zniechęciły go do podróży. – Chciałem więc oddać bilet i zaczęły się schody – opowiada klient narodowego przewoźnika.

Próbował się skontaktować z LOT-em, dzwonił nawet po nocach czekając ponad godzinę na linii. Nic z tego. – Na maile nikt nie odpisuje tygodniami. Na czacie do obsługi klienta – zero odzewu. Wypełniłem więc online formularz zwrotu biletu, dostałem potwierdzenie przyjęcia i…. zapadła cisza – relacjonuje pan Mateusz. – Ale gdy przyszedł termin lotu otworzyli mi odprawę online, zaprosili na pokład, zaoferowali mailowo zmianę klasy itd. Dostałem nawet maila, że nie pojawiłem się na swój lot więc kasują powrotny. Co mam zrobić skoro niesposób było skontaktować się z linią lotniczą, a całości pieniędzy firma nie oddała? – pyta.

Skontaktowaliśmy się z LOT-em w sprawie pana Mateusza. – Jako jedna z pierwszych linii lotniczych LOT już we wrześniu 2020 roku zniósł opłaty za zmiany w rezerwacjach. To pozwoliło pasażerom dogodnie zarządzać planami podróży w dobie pandemii – podało nam biuro prasowe. W oświadczeniu podkreśliło, że obowiązujące do 31 marca tego roku regulacje zostały przedłużone o kolejne cztery miesiące, czyli do 31 lipca. „Dla biletów nabytych w tym okresie, wybór nowego terminu lub trasy lotu bez dodatkowych opłat za zmianę rezerwacji dostępny był dla całej siatki połączeń krajowych, średniego i dalekiego zasięgu oraz dla wszystkich taryf LOT-u, także najtańszej taryfy SAVER” – tłumaczy LOT. I pisze „W przypadku wyboru nowej daty podróży na tej samej trasie, pasażerowie mogli samodzielnie dokonywać modyfikacji przez stronę LOT.com w zakładce „Zarządzaj rezerwacją”. W przypadku zrezygnowania z przelotu pełną kwotę biletu można było przepisać na voucher. Voucher można wykorzystać przez dwa lata od daty wystawienia, a nowy lot wybrać w ramach całej siatki połączeń LOT-u, dostępnej w ciągu następnych 12 miesięcy”.

Zapewniono nas, że te zasady dotyczyły też naszego Czytelnika. „W czasie zakupu przez pasażera biletu, PLL LOT oferował możliwość zmiany (bez opłat za zmianę) bez możliwości zwrotu biletu, jeśli zaplanowany rejs był potwierdzony i odbywał się zgodnie z harmonogramem” – zapewnia przewoźnik.

PLL LOT przypomina, że „z powodu zawieszenia połączenia WAW – LCY – WAW, w marcu pasażerowi została zaproponowana zmiana lotniska (na Londyn Heathrow) oraz terminu wylotu, na co on się zgodził. Rejsy nie zostały odwołane, a więc pasażer posiadał w bilecie potwierdzone loty. Zgłoszenie zwrotu przez formularz online zostało przyjęte w dniu jego wysłania. Pasażer otrzymał automatyczny mailing o odprawie i kolejne powiadomienia w sprawie lotu, co jednak nie miało wpływu na przeprocesowanie jego rezygnacji, ponieważ w takim przypadku liczy się termin zgłoszenia” – zapewnia przewoźnik i podkreśla, że pieniądze za bilet zostały zwrócone na początku lipca, sześć dni po wpłynięciu anulacji.

Warto sprawdzić: Prawa pasażerów linii lotniczych w obliczu koronawirusa

Ale pan Mateusz dostał niemal 400 zł mniej niż zapłacił.

„W toku indywidualnego rozpatrzenia tej sprawy, różnica, która została potrącona w procesie realizacji anulacji przy dokonywaniu zwrotu za bilety, zostanie przekazana na rachunek bankowy przypisany do karty kredytowej, którą pasażer dokonał transakcji poprzez stronę internetową lot.com” – obiecuje przewoźnik.

Pytaliśmy PLL LOT czy i w jakich sytuacjach przewoźnik nie zwraca całej kwoty zakupu biletu, a jedynie część? Co jest tego przyczyną? Na te pytania nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
A jak jest u innych przewoźników ze zwrotem biletów, których nie można było wykorzystać z powodu pandemii?

– Ryanair wprowadził opcję zero złotych za zmianę rezerwacji w przypadku lotów zarezerwowanych do 30 września 2021 r. – poinformowała na Olga Pawlonka, dyrektor Sprzedaży i Marketingu Ryanaira w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach.
Z firmy Wizzair nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Za dwa bilety do Londynu zapłaciłem niemal 1020 zł, a LOT zwrócił mi 400 zł mniej – mówi pan Mateusz, nasz Czytelnik. LOT obiecuje zwrócić różnicę.

Pan Mateusz kupił w grudniu bilet do portu lotniczego London City na lipiec 2021 roku. – Przewoźnik ze względu na Covid dawał tzw. elastyczny bilet, co oznaczało, że można bezkosztowo zmienić datę bądź zwrócić bilet – opowiada nasz czytelnik.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
5 sposobów na to, jak ubierać się z troską o środowisko
Lifestyle
Obieg wtórny — dlaczego jest tak istotny?
Lifestyle
Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada. Kiedy pracownik powinien go odebrać
Lifestyle
Oddawanie krwi to nie tylko dobroczynność. Sprawdzamy korzyści
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Lifestyle
Skrócili tydzień pracy do 4 dni. Zbawienne efekty
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?