Test na COVID-19. Cena, gdzie zrobić, wyjazd za granicę

Sprawdzamy, który rodzaj testu wykonać, ile kosztuje test na koronawirusa oraz jak do tego tematu podchodzą inne państwa.

Publikacja: 14.12.2020 17:28

Test na COVID-19. Cena, gdzie zrobić, wyjazd za granicę

Foto: Adobe Stock

Trwając w obecnej gehennie ciągłego zagrożenia zdrowia i życia każdy chce mieć pewność, że nie grozi mu niebezpieczeństwo zakażenia. Niektórzy chcąc ocenić ryzyko zachorowania decydują się na wykonanie prywatnych testów na obecność koronawirusa.

Warto sprawdzić: Ubezpieczenia nie warto kontynuować. Często przepłacimy

Rodzaje testów na koronawirusa

W zależności od technologii badania, testy pozwalają określić czy konkretna osoba jest zakażona wirusem SARS-CoV-2 lub czy już przebyła chorobę COVID-19.

W diagnostyce zakażeń koronawirusem mamy dostęp do kilku rodzajów testów – serologicznych, genetycznych i antygenowych. Badania dzielimy na te potwierdzające bieżące zakażenie: RT-PCR, test antygenowy, PCR (RT-LAMB) oraz serologiczne, popularnie nazywane testami na przeciwciała, potwierdzające przebytą chorobę: IgG, IgM i IgG/IgM.

Badanie antygenowe powinno się wykonywać u osób z objawami COVID-19 w ciągu pierwszych 5-7 dni od wystąpienia powszechnie znanych symptomów. Zaleca się by testy RT-PCR i PCR wykonywać tuż po rozpoznaniu infekcji górnych dróg oddechowych lub po bezpośrednim kontakcie z osobą zakażoną. Badania na przeciwciała najlepiej wykonać około 2-3 tygodni po wystąpieniu pierwszych objawów. W przypadku wątpliwości co do niejednoznacznych symptomów występującej choroby, rozsądnym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem rodzinnym poprzez teleporadę.

W przypadku testów na przeciwciała wymagane jest pobranie krwi żylnej, natomiast przy badaniach genetycznych i antygenowych wymaz z gardła. Przed wizytą w placówce pobraniowej nie powinno się spożywać żadnych posiłków na 3h przed badaniem, nie wolno myć zębów, żuć gumy, stosować płynów do płukania jamy ustnej, palić papierosów oraz wydmuchiwać nosa.

Wykonanie testu na COVID-19

W Polsce znajduje się około 660 punktów pobrań wymazu, w tym Centra Medyczne, Specjalistyczne Przychodnie Lekarskie oraz Szpitale. Na stronie pacjent.gov.pl znajduje się pełna lista placówek, z których możemy skorzystać w celu wykonania testu. W przypadku badania finansowanego przez NFZ trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości i zgodnie z otrzymanymi informacjami na telefon komórkowy pacjent powinien udać się w podane miejsce o konkretnej godzinie, unikając kontaktu z innymi osobami. Na ogół samo badanie trwa kilka minut.

Z uwagi na technologię, test na przeciwciała jest najtańszy.

Na ogół cena waha się od 90 zł do 220 zł, przy czym rodzaj IgG/IgM kosztuje najwięcej. Czas oczekiwania na wyniki wynosi do 3 dni. Testy antygenowe kosztują około 150 zł, a wynik możemy już poznać nawet po 15 minutach od wykonania badania. Cena testu PCR wynosi około 250 zł, a koszt RT-PCR zaczyna się od 400 zł. Wyniki obu badań są dostarczane do pacjenta do 24 h od wykonania badania.

Warto sprawdzić: Wycieczka do Japonii: gdzie drogo, gdzie tanio, gdzie warto

Wyjazdy zagraniczne a testy na koronawirusa

Planując wyjazd za granicę koniecznie trzeba pamiętać o anglojęzycznych wersjach wymaganych testów. Brak tych dokumentów może skutkować kwarantanną. Aby być stale na bieżąco z informacjami dotyczącymi podróży zagranicznych warto na bieżąco sprawdzać informacje na gov.pl lub zalecenia MSZ.

Na chwilę obecną planując urlop poza Polską na czas świąt musimy liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na obecność koronawirusa.

Egipt a testy na koronawirusa

W przypadku Egiptu wymagany jest negatywny wynik badania PCR, który należy wykonać co najmniej 72h przed podróżą lub bezpośrednio po przylocie. Koszt takiego testu wynosi 30$ lub w pewnych przypadkach jest za darmo. Nieco dalej na wschód Zjednoczone Emiraty Arabskie wymagają od podróżujących negatywnego wyniku na obecność koronawirusa poprzez badanie PCR, który trzeba zrobić tuż przed wylotem. Podobna sytuacja ma miejsce w Hiszpanii oraz Kenii. Co ciekawe, na Kubie testy PCR również są wymagane. Należy je wykonać na miejscu i są one bezpłatne. Zarówno w Turcji jak i Portugalii testy nie są wymagane.

Słowacja a testy na koronawirusa

Nasi południowi sąsiedzi restrykcyjnie podchodzą do przekraczania granicy polsko-słowackiej. Podróżujący musi posiadać negatywny wynik testu RT-PCR, wykonany najwcześniej 72 h przed przyjazdem. Gdy osoba nie posiada takiego dokumentu musi liczyć się z odbyciem kwarantanny. Zwolnieni z obu tych obowiązków są m.in. kierowcy transportu towarowego, kierowcy autobusów oraz maszyniści. Dla zainteresowanych sezonem narciarskim na Słowacji, aby skorzystać ze stoków i baz noclegowych wszyscy turyści powyżej 10 roku życia będą musieli okazać potwierdzenie negatywnego wyniku badania PCR lub testu antygenowego. Gdy planujemy dłuższy urlop będziemy zmuszeni ponownie poddać się badaniom po upływie 72 h.

Niemcy a testy na koronawirusa

W przypadku Niemiec osoby podróżujące z Polski muszą okazać negatywny wynik testu PCR, zrobiony co najmniej 48h przed wyjazdem. Jeśli osoba nie przedstawi takiego dokumentu, zmuszona będzie odbyć 14 dniową kwarantannę.

Warto sprawdzić: Ile kosztuje wycieczka do Niemiec autem, koleją i samolotem

Francja a testy na koronawirusa

Francja natomiast nie nakłada kwarantanny oraz nie wymaga dokumentu poświadczającego negatywny wynik testu na koronawirusa. Niemniej jednak niezbędne podczas przekraczania granicy jest oświadczenie o celu podróży, które można pobrać na stronie francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub wypełnić w formie elektronicznej.

Norwegia a testy na koronawirusa

Norwegia jako jeden z niewielu krajów nie akceptuje żadnego testu na koronawirusa, przez co przekroczenie granicy w każdym przypadku wiąże się z obowiązkową 10 dniową kwarantanną. Państwo dopuszcza możliwość wjazdu wszystkim osobom podróżującym z Polski, które mają pozwolenie na pobyt na terenie kraju oraz dzieciom do 12 roku życia. W pozostałych przypadkach wymagane jest zaświadczenie o negatywnym wyniku badania PCR lub testów antygenowych na nie mniej niż 72 h przed przekroczeniem granicy. Brak takiego dokumentu skutkuje kwarantanną w specjalnie do tego przeznaczonych hotelach. Wyjątek stanowią osoby podróżujące służbowo, którym pracodawca może zapewnić miejsce pobytu. Testy muszą być w języku norweskim, duńskim, szwedzkim, angielskim, niemieckim i francuskim.

Szwecja a testy na koronawirusa

Bardziej liberalne podejście prezentuje Szwecja, która nie wymaga od przyjezdnych żadnych testów, nie nakłada kwarantanny, a wszystkie połączenia lotnicze i promowe na z Polską są aktywne.

Trwając w obecnej gehennie ciągłego zagrożenia zdrowia i życia każdy chce mieć pewność, że nie grozi mu niebezpieczeństwo zakażenia. Niektórzy chcąc ocenić ryzyko zachorowania decydują się na wykonanie prywatnych testów na obecność koronawirusa.

Warto sprawdzić: Ubezpieczenia nie warto kontynuować. Często przepłacimy

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Pieniądze w pandemii
Jak dobrze giełdę mieć
Pieniądze w pandemii
Godziny otwarcia banków podczas drugiej fali koronawirusa
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży