Ochrona, która może się przydać

Ubezpieczenia zakupów w sieci, transakcji płatniczych, polisy na życie, od nieszczęśliwych wypadków czy utraty pracy – w wielu bankach tego typu ubezpieczenia oferowane są osobom korzystającym z kart kredytowych. Klienci niekiedy w ogóle o tym nie wiedzą.

Publikacja: 04.03.2018 11:15

Warto sprawdzić, czy do karty kredytowej dodane są polisy i w jakich sytuacjach można z nich skorzys

Warto sprawdzić, czy do karty kredytowej dodane są polisy i w jakich sytuacjach można z nich skorzystać

Foto: shutterstock

– PKO BP wymaga zabezpieczenia limitu kredytowego na karcie w formie ubezpieczenia. Klient może skorzystać z polisy dostępnej w banku – mówi Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP.

Koszt takiego ubezpieczenia zależy od rodzaju karty kredytowej. W przypadku Przejrzystej Karty Kredytowej Visa i Mastercard wynosi 0,13 proc. kwoty zadłużenia; dla karty PKO Vitay, Złotej Karty Kredytowej Visa i Mastercard, karty PKO Student – 0,1 proc. kwoty zadłużenia; a dla karty Platinum i Infinite – zero.

Posiadacze kart kredytowych PKO BP mogą skorzystać też z dobrowolnego „Ubezpieczenia na szóstkę”. Obejmuje ono m.in. nieszczęśliwe wypadki, ubezpieczenie rzeczy opłaconych kartą, ubezpieczenie bagażu, pakiet assistance (medyczny oraz domowy).

Na wypadek kradzieży karty

Citi Handlowy oferuje ochronę transakcji przeprowadzonych kartą kredytową. Jeśli klient utraci plastik i złodziej przeprowadzi nim operacje – przekraczające 100 zł – w ciągu 72 godzin przed zastrzeżeniem karty, to bank pokryje straty w części przewyższającej 100 zł (z wyjątkiem sytuacji, gdy do transakcji doszło z winy klienta). Jak wyjaśnia Zuzanna Przepiórkiewicz z biura prasowego Citi Handlowy, w przypadku Kart Platinum oraz karty kredytowej Citibank Mastercard World Signia Ultime/Citibank World Elite Mastercard Ultime bank pokryje straty również mniejsze niż 100 zł.

Natomiast jeśli chodzi o kartę kredytową Citibank Mastercard World Signia Ultime/Citibank World Elite Mastercard Ultime, rozszerzona odpowiedzialność banku dotyczy okresu dłuższego niż 72 godziny przed zastrzeżeniem plastiku.

Dobrowolne lub z automatu

ING Bank Śląski właścicielom kart kredytowych oferuje dobrowolne ubezpieczenie „Spłata na bank plus”. Zadziała ono w razie śmierci, hospitalizacji na skutek nieszczęśliwego wypadku, niezdolności do pracy lub samodzielnego życia, poważnego zachorowania, utraty pracy.

– Suma ubezpieczenia dopasowuje się do aktualnego salda zadłużenia na karcie. Składka pobierana jest co miesiąc w ostatnim dniu cyklu rozliczenia karty. Jest obliczana według wzoru: 0,45 proc. razy saldo zadłużenia – mówi Miłosz Gromski z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Bank Millennium proponuje posiadaczom kart kredytowych pakiet „Ochrona karty” jako uzupełnienie Pakietu Bezpieczeństwa, który dodatkowo obejmuje 25 SMS informujących o transakcjach plastikiem. Opłata za Pakiet Bezpieczeństwa wynosi 3,99 zł miesięcznie. Klient może z pakietu zrezygnować. Poza tym, jak mówi Agnieszka Kubajek z biura prasowego Millennium, bank ten ma w ofercie ubezpieczenia dodawane do kart kredytowych.

Pakiet Assistance Alfa dokładany jest automatycznie do Millennium Visa Alfa. Od momentu wydania karty do końca pierwszego miesiąca ubezpieczenie jest bezpłatne. W kolejnych miesiącach opłata wynosi 4,99 zł miesięcznie, ale klient w każdej chwili może z usługi zrezygnować.

Z kolei Pakiet Assistance Impresja dodawany jest automatycznie do kart kredytowych Millennium Visa Alfa. Ze specjalnych bezpłatnych ubezpieczeń korzystają posiadacze kart złotych i platynowych.

Credit Agricole klientom posiadającym karty kredytowe proponuje ubezpieczenie na życie. Pakiet podstawowy zapewnia świadczenie w razie śmierci lub trwałej i całkowitej niezdolności do pracy czy samodzielnej egzystencji. A w Pakiecie Twoje Dochody ochrona zadziała, gdy ubezpieczony utraci źródło stałego dochodu, poważnie zachoruje lub będzie czasowo niezdolny do pracy.

– Ubezpieczenia są dobrowolne – mówi Marta Kleszczyńska, menedżer Zespołu Bancassurance i Funduszy Inwestycyjnych w Credit Agricole.

Spłata zadłużenia

Posiadacze kart kredytowych mBanku mogą wykupić ubezpieczenie spłaty karty kredytowej. Obejmuje ono śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku, całkowitą niezdolność do pracy, czasową niezdolność do pracy (np. z powodu pobytu w szpitalu w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku).

– Gdyby ubezpieczony zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku albo był całkowicie niezdolny do pracy, całe jego zadłużenie na karcie zostanie spłacone. Jeśli chodzi o pozostałe rodzaje ryzyka, spłata wyniesie 12 minimalnych wymaganych przez bank kwot – mówi Marta Rutkowska z biura prasowego mBanku.

Ubezpieczenie jest dobrowolne. Klient może do niego przystąpić od razu albo w trakcie używania karty. Suma ubezpieczenia zależy od przyznanego klientowi limitu zadłużenia. Opłata miesięczna wynosi 0,5 proc. salda zadłużenia na koniec cyklu rozliczeniowego karty kredytowej. ©?

– PKO BP wymaga zabezpieczenia limitu kredytowego na karcie w formie ubezpieczenia. Klient może skorzystać z polisy dostępnej w banku – mówi Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP.

Koszt takiego ubezpieczenia zależy od rodzaju karty kredytowej. W przypadku Przejrzystej Karty Kredytowej Visa i Mastercard wynosi 0,13 proc. kwoty zadłużenia; dla karty PKO Vitay, Złotej Karty Kredytowej Visa i Mastercard, karty PKO Student – 0,1 proc. kwoty zadłużenia; a dla karty Platinum i Infinite – zero.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polisy i ubezpieczenia
Wielka awaria ZUS. Od rana nie działa strona zakładu ani PUE
Polisy i ubezpieczenia
Banki nie mogą rozwinąć skrzydeł w sprzedaży ubezpieczeń, ale jest lepiej
Polisy i ubezpieczenia
Przestępczość ubezpieczeniowa kwitnie w gorszych czasach
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polisy i ubezpieczenia
Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą