Urlop? Zadbaj o mieszkanie

Warto zawczasu się zabezpieczyć na wypadek włamania czy awarii.

Publikacja: 19.08.2015 21:00

Ubezpieczenie mieszkania pomoże przy zdarzeniach losowych

Ubezpieczenie mieszkania pomoże przy zdarzeniach losowych

Foto: 123RF

Od kradzieży z włamaniem oraz zdarzeń losowych przeważnie ubezpieczamy nieruchomość na rok z możliwością przedłużenia ochrony. Taka polisa działa oczywiście także wtedy, gdy wyjedziemy na urlop.

Na co zwrócić uwagę

– Planując zakup ubezpieczenia, warto wziąć pod uwagę ewentualne urlopy i do podstawowego zakresu ochrony dołożyć elementy, które mogą być przydatne podczas nieobecności w domu czy mieszkaniu – radzi Bartłomiej Behnke z porównywarki ubezpieczeń Superpolisa.pl.

– To przede wszystkim ubezpieczenie szyb, a także ruchomości od kradzieży z włamaniem i wandalizmu, a więc przedmiotów, które można wynieść z domu bez użycia narzędzi, m.in. mebli, sprzętu RTV i AGD, odzieży, wartości pieniężnych czy ogólnie sprzętu elektronicznego – dodaje Bartłomiej Behnke.

Zdarza się, że o dom czy mieszkanie poważnie obawiamy się tylko wtedy, gdy wyjeżdżamy na urlop i nasza nieruchomość pozostaje bez opieki.

Towarzystwa przeważnie nie zgadzają się na skrócenie okresu ochrony albo robią to tylko w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach.

– Co do zasady nie mamy w ofercie mieszkaniowej wystandaryzowanych ubezpieczeń krótkoterminowych na czas urlopu. Termin najkrótszy to rok – mówi Andrzej Gilewski z Warty. – Zdarzają się bardzo sporadycznie wyjątki od tej reguły, ale są to naprawdę przypadki jednostkowe, wyjątkowe, zawsze analizowane w kontekście konkretnego klienta i jego portfela innych ubezpieczeń w Warcie.

Polisy krótkoterminowe

Niektórzy ubezpieczyciele jednak sprzedają polisy krótkoterminowe – samodzielnie albo razem z turystycznymi.

– Ubezpieczenie takie zapewni spokojny wypoczynek bez obawy o pozostawione mieszkanie i majątek dzięki ochronie mieszkania/domu oraz znajdujących się w nich stałych elementów i ruchomości domowych przed zniszczeniem lub uszkodzeniem w wyniku kradzieży z włamaniem, rabunku, dewastacji czy też zdarzeń losowych, takich jak np. zalanie przez sąsiada, pożar – mówi Alicja Hamkało z TU Europa.

Polisę niezależną od innych ubezpieczeń możemy kupić w firmie Gothaer. Warunki ubezpieczenia krótkoterminowego są analogiczne jak dla ubezpieczenia rocznego. Ubezpieczenie różni się tylko wysokością składki, która kalkulowana jest jako procent składki rocznej. Natomiast wartość procentu uzależniona jest od długości okresu ubezpieczenia, na jaki zawarta jest umowa.

W TU Uniqa jest możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia na okres krótszy niż rok (dowolną liczbę dni). W umowie krótkoterminowej nie ma jednak usług assistance.

Zakres ubezpieczenia w przypadku umów krótkoterminowych jest taki sam jak w przypadku umów rocznych lub trzyletnich z wyłączeniem ubezpieczenia assistance. Kalkulacja składki w takich przypadkach jest proporcjonalna do okresu ubezpieczenia (stosunek okresu ubezpieczenia do całego roku).

Ubezpieczenie mieszkania razem z polisą turystyczną dostępne jest w Link4. Limity odpowiedzialności w tym ubezpieczeniu są stałe: mienie ruchome od zdarzeń losowych – suma ubezpieczenia 5000 zł, mienie ruchome od kradzieży z włamaniem lub rabunku – suma ubezpieczenia 10 000 zł, elementy stałe od zdarzeń losowych – 5000 zł. Bez względu na kierunek oraz długość podróży ubezpieczenie nieruchomości kosztuje 1 zł dziennie.

Z kolei w TU Europa można kupić ubezpieczenia mieszkania lub domu oraz znajdujących się w nich stałych elementów i ruchomości domowych w zakresie zniszczenia lub uszkodzenia w wyniku kradzieży z włamaniem, rabunku, dewastacji czy też zdarzeń losowych razem z ubezpieczeniem turystycznym Travel World lub Sport & Fun. Koszt ubezpieczenia wynosi: do 15 dni – 16 zł, od 16 do 30 dni – 20 zł.

Od kradzieży z włamaniem oraz zdarzeń losowych przeważnie ubezpieczamy nieruchomość na rok z możliwością przedłużenia ochrony. Taka polisa działa oczywiście także wtedy, gdy wyjedziemy na urlop.

Na co zwrócić uwagę

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polisy i ubezpieczenia
Banki nie mogą rozwinąć skrzydeł w sprzedaży ubezpieczeń, ale jest lepiej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polisy i ubezpieczenia
Przestępczość ubezpieczeniowa kwitnie w gorszych czasach
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Polisy i ubezpieczenia
Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją
Polisy i ubezpieczenia
Link4 zwiera szyki z kolejnym bankiem