Wyższa składka, lepsza ochrona

Alternatywa dla polis szkolnych

Publikacja: 16.09.2017 07:30

Wyższa składka, lepsza ochrona

Foto: Fotolia

Szkolne polisy NNW nie są obowiązkowe. Zamiast płacić składkę w szkole (albo oprócz tego), można kupić jedną z kart dla młodych. Zapewniają one wiele zniżek w muzeach, księgarniach czy szkołach językowych, a dodatkowo ubezpieczenia, których zakres można dopasować do potrzeb dziecka. Kluczowe znaczenie mają tu polisy związane z podróżami, głównie kosztów leczenia (KL) i OC. Natomiast NNW jest najczęściej dostępne z niewysokimi sumami ubezpieczenia.

Indywidualne polisy NNW są droższe niż grupowe kupowane w szkole. Zazwyczaj otrzymujemy jednak większą ochronę i mamy wpływ na to, co ona obejmuje; zwykle do wyboru jest kilka wariantów. – Nie chcemy narzucać rodzicom sztywnych zestawów. Uważamy, że najlepiej wiedzą, jakiej ochrony potrzebują ich dzieci – tłumaczy Katarzyna Żok, ekspert ds. ubezpieczeń osobowych w Concordia Ubezpieczenia.

Dodatkowo kupując jedną polisę można ubezpieczyć kilkoro dzieci, np. syna w gimnazjum i córkę w podstawówce.

– Klienci mogą wybrać różne rozszerzenia ochrony, np. dotyczące sportów podwyższonego ryzyka, czy wyższe świadczenia z tytułu kosztów leczenia i rehabilitacji – mówi Agnieszka Madziar z biura ubezpieczeń indywidualnych w Ergo Hestii. – W indywidualnym ubezpieczeniu NNW można również wybrać wysoką sumę ubezpieczenia, nawet do 500 tys. zł.

Każdy powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy woli zapłacić niższą składkę, ale po wypadku otrzymać niewielkie odszkodowanie, czy wyższą składkę, ale gwarantującą świadczenie wystarczające na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. Pamiętajmy, że po złamaniu ręki uszczerbek na zdrowiu często jest ustalany na poziomie 2 proc., co przy sumie ubezpieczenia w wysokości 10 tys. zł daje 200 zł odszkodowania.

Polisę NNW dla dziecka można kupić jako osobny produkt albo jako dodatek do polisy na życie.

Każde towarzystwo inaczej określa wiek dziecka, które można objąć polisą. W Nationale-Nederlanden może to być młody człowiek od szóstego do 17. roku życia, w Generali – do 18. lat plus osoby do 26. roku życia uczące się w trybie dziennym.

Wypłacane po wypadku świadczenie odpowiada określonemu procentowi uszczerbku na zdrowiu, zgodnie z tabelami towarzystwa. Może też być wypłacone za sam fakt, że doszło do wypadku – na podstawie dokumentacji medycznej.

Towarzystwa oferują różne warianty NNW. Najtańsze ubezpieczenia zapewniają ochronę tylko w razie poważnych wypadków, najdroższe – również wtedy, gdy dziecko zostanie ugryzione przez zwierzę, ukąszone przez kleszcze, jeśli się oparzy lub odmrozi kończyny.

Na przykład Generali pokrywa również m.in. koszty odbudowy stomatologicznej, leczenia i rehabilitacji w prywatnych placówkach medycznych, pobytu w szpitalu, jeśli jest to spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem lub zatruciem pokarmowym. W Nationale-Nederlanden dziecko dostanie pieniądze na korepetycje czy zajęcia z prywatnym rehabilitantem. Allianz oferuje zasiłek szpitalny i świadczenie w razie poważnego zachorowania. Warta wypłaca rekompensatę, gdy ubezpieczone dziecko nie może uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub przebywa w szpitalu dłużej niż siedem dni.

Jeśli dziecko trenuje piłkę nożną, karate czy pływanie, to powinniśmy wybrać takie ubezpieczenie, które zapewnia ochronę w czasie wyczynowego uprawiania sportu. Towarzystwa oferują takie polisy albo za dodatkową opłatą, albo w standardzie (np. Axa).

Jeśli dziecko złamie nogę, trafi na kilka dni do szpitala, a przez miesiąc nie będzie chodzić do szkoły, może otrzymać – w zależności od wybranego wariantu polisy – od 200 zł (polisa z niską sumą ubezpieczenia i skromnym zakresem ochrony) do kilku tysięcy złotych (za uszczerbek na zdrowiu, pobyt w szpitalu, do tego zwrot wydatków na rehabilitację i korepetycje; taki zakres mogą mieć droższe ubezpieczenia).

– Cena polisy zależy od wielu czynników, w tym od sumy ubezpieczenia, wybranej opcji, od tego, czy dziecko chodzi do podstawówki czy do liceum – mówi Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty.

Najtańsze polisy NNW kosztują 20 – 30 zł rocznie, a rozbudowane pakiety z wysoką sumą ubezpieczenia – ok. 200 – 250 zł.

Wypłaty z kilku polis NNW można kumulować. Nie ma zatem przeszkód, żeby mieć zarówno szkolne NNW, kartę dla młodych, jak i indywidualne ubezpieczenie NNW. W razie nieszczęśliwego wypadku dostaniemy pieniądze od kilku ubezpieczycieli. Dlatego ubezpieczenie indywidualne można traktować jako dodatkowe, wykupione oprócz taniej grupowej polisy szkolnej.

Wypłatę z NNW można otrzymać także wtedy, gdy dziecku należy się odszkodowanie np. z OC szkoły (jeśli do wypadku doszło z winy placówki oświatowej). ©?

Euro26, legitymacja ISIC, Planeta Młodych

– Karta Euro26

Przeznaczona jest dla osób w wieku od pięciu do 30 lat. Euro26 Polska kosztuje 59 zł, ale oprócz NNW z sumą ubezpieczenia 20 tys. zł obejmuje OC z sumą 80 tys. zł. Za Euro26 Polska Sport płaci się 74 zł; obejmuje NNW z sumą ubezpieczenia 15 tys. zł, OC z sumą 80 tys. zł i OC związane z uprawianiem sportu z sumą 10 tys. zł.

Euro26 World za 84 zł zapewnia ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) na całym świecie bez Polski, USA i Kanady z sumą 60 tys. euro, NNW z sumą 5 tys. euro, OC z sumą 20 tys. euro.

Euro26 Sport za 147 zł obejmuje ubezpieczenie KL na całym świecie bez Polski, USA i Kanady z sumą 60 tys. euro, OC związane z uprawianiem sportu z sumą 5 tys. euro, OC z sumą 20 tys. euro, koszty ratownictwa z sumą 5 tys. euro.

– Międzynarodowa legitymacja studencka ISIC

Potwierdza status studenta na całym świecie, przysługuje studentom uczelni państwowych i prywatnych wszystkich rodzajów studiów bez względu na wiek, a także uczniom od 12. roku życia.

ISIC z ubezpieczeniem NNW ważnym w Polsce kosztuje 59 zł, a z ubezpieczeniem NNW (z sumą 20 tys. zł) i KL za granicą (z sumą 60 tys. euro) – 79 zł.

– Planeta Młodych

Dostępna jest dla osób w wieku od 5 do 39 lat. Wariant na Polskę Classic kosztuje 35 zł z ubezpieczeniem NNW z sumą ubezpieczenia 7 tys. zł lub 50 zł z ubezpieczeniem NNW z sumą 20 tys. zł. Za wariant na Polskę Classic Sport płaci się 55 zł z ubezpieczeniem NNW z sumą 7 tys. zł lub 75 zł z NNW z sumą 20 tys. zł.

Karta na świat (bez USA i Kanady) w wersji Travel kosztuje 65 zł (NNW z sumą 7 tys. zł, KL z sumą 60 tys. euro i OC z sumą 50 tys. euro) lub 80 zł (NNW z sumą 20 tys. zł, KL z sumą 60 tys. euro i OC z sumą 50 tys. euro), a na świat (bez USA i Kanady) w wersji Travel Sport 100 zł (NNW z sumą 7 tys. zł, KL z sumą 60 tys. euro i OC z sumą 50 tys. euro) lub 130 zł (NNW z sumą 20 tys. zł, KL z sumą 60 tys. euro i OC z sumą 50 tys. euro).

Najdroższe są karty obejmujące świat razem z USA i Kanadą, kosztują odpowiednio 290 zł i 350 zł.

Szkolne polisy NNW nie są obowiązkowe. Zamiast płacić składkę w szkole (albo oprócz tego), można kupić jedną z kart dla młodych. Zapewniają one wiele zniżek w muzeach, księgarniach czy szkołach językowych, a dodatkowo ubezpieczenia, których zakres można dopasować do potrzeb dziecka. Kluczowe znaczenie mają tu polisy związane z podróżami, głównie kosztów leczenia (KL) i OC. Natomiast NNW jest najczęściej dostępne z niewysokimi sumami ubezpieczenia.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polisy i ubezpieczenia
Wielka awaria ZUS. Od rana nie działa strona zakładu ani PUE
Polisy i ubezpieczenia
Banki nie mogą rozwinąć skrzydeł w sprzedaży ubezpieczeń, ale jest lepiej
Polisy i ubezpieczenia
Przestępczość ubezpieczeniowa kwitnie w gorszych czasach
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polisy i ubezpieczenia
Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją