Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając dom czy mieszkanie

Warto sprawdzić, czy wybór naszego ubezpieczenia odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Publikacja: 31.07.2019 13:58

Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając dom czy mieszkanie

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał we współpracy z Generali

Zakup polisy ubezpieczeniowej jest o wiele trudniejszym zadaniem niż zakup np. telewizora czy samochodu. Kolor lakieru, właściwości jezdne, komfort foteli czy jakość obrazu to elementy, które każdy z nas może ocenić, oglądając, dotykając, czy umawiając się na jazdę próbną. Właściwości kartki z napisem polisa jest ocenić znacznie trudniej. Jak więc dokonać właściwego wyboru ubezpieczenia ?

Po pierwsze, zastanówmy się, co chcemy objąć ochroną? Czy tylko budynek, czy również rzeczy, które znajdują się w środku? Co z ogrodzeniem, wideodomofonem czy fotowoltaiką na terenie posesji? Przy ubezpieczeniu domu mamy bowiem do wyboru całą gamę opcji dodatkowych, dzięki którym możemy zbudować kompleksową ochronę dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Wśród najważniejszych dodatków należy wymienić odpowiedzialność cywilną zabezpieczającą nas przed skutkami wyrządzenia szkody osobom trzecim, np. zalanie sąsiadów, potrącenie przechodnia podczas jazdy elektryczną hulajnogą, niedopilnowanie naszego psa, który może kogoś ugryźć.

Po drugie, wybierzmy odpowiednie sumy ubezpieczenia. Przy budynku będzie to wartość niezbędna do jego odbudowy, przy ruchomościach (czyli rzeczach w środku, które nie są na trwale związane z budynkiem, np. TV na stoliku, laptop, meble wolno stojące, ubrania itp.) suma powinna wystarczyć, by odkupić utracone przedmioty po np. kradzieży z włamaniem czy zniszczeniu w wyniku pożaru. Przy wyborze sumy gwarancyjnej odpowiedzialności cywilnej starajmy się wybrać jak najwyższą dostępną jej wartość. W zakresie ochrony są tutaj szkody wyrządzone np. podczas jazdy rowerem czy jazdy na nartach. Możemy sobie wyobrazić, że przy tego typu zdarzeniach roszczenia poszkodowanych mogą sięgać dziesiątek tysięcy złotych.

Po trzecie, sami zdecydujmy, kiedy nasza polisa ma działać. W dzisiejszych czasach możemy wymagać od ubezpieczenia, aby było zabezpieczeniem przed tymi zagrożeniami, których najbardziej się obawiamy. I te obawy mogą wyjść poza powszechnie znany katalog ochrony typu: pożar, wichura, zalanie.

Warto sprawdzić: Gdzie ubezpieczyć mieszkanie lub dom. Ranking „Rz” 2019

Jeśli zdarzyło nam się kiedyś zapomnieć o zamknięciu okna czy drzwi wejściowych, możemy wybrać polisę, która chroni np. przed kradzieżą nawet w takiej sytuacji. Jeśli wynajmujemy mieszkanie, to ubezpieczenie powinno pokryć szkody wyrządzone przez naszych najemców, np. zalanie sąsiadów czy wręcz dewastacja naszego mieszkania. Jeśli nasze dziecko dostało na prezent drona, dobra polisa powinna chronić od szkód, które nasz młody pilot wyrządzi niechcący, kierując go na zaparkowane auta sąsiadów.

To my, wybierając dany wariant czy produkt, decydujemy o zdarzeniach, przed którymi będzie nas chronić dana polisa. Warto więc zrobić sobie listę naszych indywidualnych oczekiwań: stłuczenie ceramicznej płyty grzewczej, rozbicie umywalki, zaprószenie ognia niedopałkiem papierosa, uderzenie w bramę garażową podczas wjazdu do garażu, rabunek gitary, którą nasza pociecha nosi na zajęcia muzyczne, zabezpieczenie rowerów w piwnicy, zabezpieczenie naszych rodziców czy dziadków przed oszustwem na tzw. wnuczka czy policjanta? A następnie musimy sprawdzić, czy dany produkt te nasze oczekiwania spełni.

Być może nie znajdziemy takiej oferty, która ma wszystko, być może któraś będzie dla nas zbyt droga. Ważne jest jednak, aby był to wybór świadomy, by już na etapie zakupu polisy mieć wiedzę, jak zadziała w określonej sytuacji, a nie dowiedzieć się o tym wyłącznie z decyzji ubezpieczyciela. Szczególnie gdy ta decyzja będzie dotyczyć odmowy wypłaty odszkodowania.

I tu pojawia się zasadnicze pytanie? Jak w gąszczu zapisów, paragrafów, wyłączeń i definicji sprawdzić, czy wybór naszego ubezpieczenia odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom. Oczywiście nic nas nie zwolni od obowiązku przejścia przez pytania analizy potrzeb klientów, zapoznania się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia czy kartami produktów, ale warto również skorzystać z wiedzy i doświadczenia osób, które na tym po prostu się znają – agentów ubezpieczeniowych.

Marek Wojciechowski, zastępca dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Majątkowych i Komunikacyjnych w Generali Polska

Polisy i ubezpieczenia
Banki nie mogą rozwinąć skrzydeł w sprzedaży ubezpieczeń, ale jest lepiej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polisy i ubezpieczenia
Przestępczość ubezpieczeniowa kwitnie w gorszych czasach
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Polisy i ubezpieczenia
Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polisy i ubezpieczenia
Link4 zwiera szyki z kolejnym bankiem