Tani rachunek: gdzie go znajdziesz

Korzystanie z konta osobistego w Orange Finanse może być całkowicie darmowe

Publikacja: 09.09.2017 12:54

Tani rachunek:  gdzie go znajdziesz

Foto: Fotolia

Sprawdziliśmy, w którym banku można mieć tanie konto osobiste. Na potrzeby rankingu założyliśmy, że klient aktywnie korzysta z rachunku. Płaci kartą, podejmuje nią gotówkę z bankomatów, używa Blika, robi przelewy (patrz ramka). W zależności od banku będzie go to kosztować od zera do 46 zł miesięcznie.

Zwycięzca jest tylko jeden

Konto osobiste oferowane przez Orange Finanse okazuje się całkowicie darmowe. Nasz przykładowy klient nie zapłaci za żadną z założonych operacji. Dostawcą produktu dla Orange Finanse jest mBank, który zajmuje drugie miejsce w rankingu.

Za eKonto Plus w mBanku trzeba zapłacić 2,60 zł miesięcznie. Taką kwotę bank pobierze za dwie wypłaty z bankomatów obcych sum niższych niż 50 zł.

Specjalną opłatę za pobieranie małych kwot z bankomatów ma w swoim cenniku również Eurobank (za pojedynczą transakcję zapłacimy tam 1,90 zł).

5 zł miesięcznie kosztuje obsługa Nest Konta w Nest Banku i Konta Idealnego w Idea Banku. Obie instytucje pobierają opłatę za transakcję zleconą w oddziale.

Najdroższy jest Citi Priority w Citi Handlowy (46 zł miesięcznie).

– Rzeczywiście można odnieść takie wrażenie, jeśli patrzymy na cennik w oderwaniu od całościowej oferty. W jej ramach dajemy dostęp do usług, które w innych bankach są dodatkowo płatne, a u nas klient otrzymuje je w pakiecie. Klienci, którzy zdecydują się nawiązać z nami mocniejszą relację, zostają zwolnieni z opłaty – tłumaczy Judyta Malinowska, dyrektor Biura Produktów Depozytowych i Niezabezpieczonej Linii Kredytowej w Citi Handlowy.

Tylko PKO BP i mBank nie pobierają opłat za przelew zewnętrzny w oddziale. Najwięcej za taką usługę zapłacimy w Citi Handlowy (16 zł), Raiffeisen Polbank (10 zł) czy Pekao (9,99 zł). Średni koszt takiej usługi to 7 zł.

Cztery banki pobiorą opłatę za operacje – każda o wartości 100 zł – w bankomatach obcych. Za trzy takie operacje najmniej zapłacimy w Banku Pocztowym (6 zł), a najwięcej w Banku BGŻ BNP Paribas oraz Pekao (po 15 zł).

Żadna z ankietowanych instytucji nie pobierze prowizji za skorzystanie z jej własnego bankomatu. Usługa Blik nie jest jeszcze dostępna we wszystkich bankach. Blikiem mogą podejmować gotówkę z bankomatów klienci Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, Getin Banku, ING Banku Śląskiego, mBanku, Orange Finanse, PKO BP. Pobranie dwa razy w miesiącu kwot po 100 zł w zasadzie wszędzie jest za darmo. Opłata za taką transakcję występuje jedynie w cenniku ING Banku Śląskiego. W sumie pobierze on od przykładowego klienta 2,5 zł.

Żaden z ankietowanych banków nie przewiduje opłat za przelewy zewnętrzne i wewnętrzne wykonywane samodzielnie przez internet.

Większość kont, które banki poleciły naszemu modelowemu klientowi, jest prowadzona za darmo. Dotyczy to też większości kart debetowych. Główne koszty wiążą się z operacjami na rachunku. Dlatego tak ważne jest, by wykonywać transakcje w możliwie najtańszy sposób, najlepiej przez internet.

System zachęt

Jak mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker, banki zarabiają nie tylko na odsetkach od kredytów, ale także pobierając opłaty i prowizje za oferowane przez siebie usługi. Prowadzą określoną politykę, zachęcając klientów do korzystania z jednych produktów, a zniechęcając do innych. Używają do tego mechanizmów cenowych. Przykładem są wyższe opłaty za operacje dokonywane w kasach banków i niskie – przy wykorzystaniu kanałów elektronicznych. ©?

Co pokazujemy na wykresie – założenia do rankingu Dla kogo szukaliśmy taniego konta

– Przyjęliśmy, że klient korzysta z podstawowego, najczęściej otwieranego w danym banku rachunku osobistego.

– Do wybranego konta klient dostał kartę debetową, którą wykonuje 10 transakcji bezgotówkowych w ciągu miesiąca o łącznej wartości minimum 1 tys. zł.

– Klient podejmuje także gotówkę z bankomatów obcych: dwa razy miesięcznie po 50 zł i trzy razy po 100 zł. Dodatkowo korzysta z bankomatów własnych banku. Wypłaca z nich trzy razy miesięcznie po 200 zł.

– Klient korzysta również z bankowości mobilnej. Za pomocą BLIK podejmuje gotówkę z bankomatów obcych – dwa razy miesięcznie po 100 zł.

– Posiadacz konta co miesiąc opłaca swoje rachunki, m.in. za telefon, TV, prąd i przedszkole. Łącznie wykonuje co miesiąc cztery przelewy zewnętrzne i dwa wewnętrzne przez internet. Jeden przelew zewnętrzny zleca w oddziale banku.

– Ranking przedstawia konta o najniższej sumie opłat za prowadzenie, obsługę karty debetowej oraz realizację założonych operacji.

Sprawdziliśmy, w którym banku można mieć tanie konto osobiste. Na potrzeby rankingu założyliśmy, że klient aktywnie korzysta z rachunku. Płaci kartą, podejmuje nią gotówkę z bankomatów, używa Blika, robi przelewy (patrz ramka). W zależności od banku będzie go to kosztować od zera do 46 zł miesięcznie.

Zwycięzca jest tylko jeden

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć