Jak zabezpieczyć wartość oszczędności

Złoto jest odporne na inflację i wolne od podatków.

Publikacja: 12.11.2016 07:28

Jak zabezpieczyć wartość oszczędności

Foto: Bloomberg

Materiał przygotowany we współpracy z Goldenmark SA

Oszczędności gromadzone przez wiele lat mogą być doskonałym zabezpieczeniem przyszłości i wartością przekazywaną kolejnym pokoleniom. Odporne na inflację i wolne od podatków złoto to doskonały sposób na utrzymanie wartości zaoszczędzonych pieniędzy, szansa na dodatkowy kapitał emerytalny i bezpieczne przekazanie majątku dzieciom oraz wnukom.

Jak złoto zabezpiecza oszczędności?

Siła sztabek

Najlepszym sposobem na gromadzenie złota jest zakup sztabek lub monet. Jednym z mitów o złocie jest przekonanie, że to coś co wymaga naprawdę grubego portfela. Co prawda możemy kupić sztaby kilogramowe za ok. 150 tys. zł, ale są też dostępne sztabki za ok. 200 zł. Z kolei najbardziej popularne i opłacalne (pod względem ceny jednego grama) są sztabki uncjowe, czyli o wadze 31,1 grama i cenie ok. 5 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że jeśli potraktujemy złoto jako sposób na długoterminowe gromadzenie oszczędności czy kapitału, to warto pomyśleć o regularnych zakupach. Dzięki wspomnianej, szerokiej gamie produktów i rozpiętości cen z łatwością dostosujemy takie zakupy do indywidualnych możliwości.

Złota nie da się „wyprodukować”

Nagłe zwiększenie wydobycia złota jest praktycznie niemożliwe. Nie da się go „dodrukować”, co pod postacią tzw. kreowania pieniądza obserwujemy w świecie współczesnych finansów. Złota nie można też sztucznie wytworzyć czy wyprodukować. Dlatego w wielu rejonach świata gorączka złota ciągle nie gaśnie. Eksperci szacują, że całe złoto świata zmieściłoby się w 112 wagonach towarowych, czyli przewiozłyby go trzy „złote pociągi”.

Złota nie da się podrobić

Złoto ma unikalne właściwości fizyczne i chemiczne. W profesjonalnym laboratorium odpowiedni specjalista bezbłędnie rozpozna fałszywkę. Dlatego kupując złoto warto stawiać na zaufanych dostawców i zwracać uwagę, czy złoto ma odpowiednie certyfikaty. Dobrym przykładem jest złoto certyfikowane przez London Bullion Market Association (LBMA), czyli stowarzyszenie działające przy najważniejszym na świecie rynku obrotu metalami szlachetnymi w Londynie. Warto pytać o złoto od producentów zrzeszonych w LBMA, takich jak południowoafrykański Rand Refinery czy niemiecki C.Hafner.

Brak podatków

Złoto jest zwolnione z podatku VAT. Jeśli sprzedamy złoto później niż sześć miesięcy od momentu zakupu, możemy cieszyć się produktem praktycznie całkowicie zwolnionym z podatku. W przeciwieństwie do produktów finansowych złoto nie jest też objęte podatkiem od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatkiem Belki. Zatem w praktyce fizyczne złoto kupowane w ramach dywersyfikacji oszczędności czy traktowane jako długoterminowa lokata nie jest opodatkowane.

Stabilna wartość

Królewski kruszec od wieków znany jest z utrzymywania wartości. Dziś doskonale chroni on oszczędności przed inflacją. Systemy ekonomiczne się zmieniają, pieniądze papierowe i elektroniczne bywają niepewne, a złoto świetnie opiera się inflacji i ma dość stabilną cenę. W ostatnich 40 latach zanotowało też kilka spektakularnych wzrostów cen, szczególnie w czasie kryzysów. Ale fizyczne złoto bardziej od łatwego zysku ceni cierpliwość.

Poradnik

Gdzie kupować złoto i inne metale szlachetne

Jeśli chcemy kupić złoto lub srebro lokacyjne w postaci fizycznej (sztabki i monety), najlepiej udać się do dystrybutora specjalizującego się w sprzedaży tego typu produktów.

Ważne, aby firma była godna zaufania, istniała na rynku od dłuższego czasu. Warto sprawdzić, czy oferta dystrybutora obecna jest jedynie w internecie, czy posiada on siedzibę lub najlepiej sieć oddziałów, do których można przyjść osobiście, obejrzeć towar, a po dokonaniu transakcji zabrać go ze sobą.

Wystrzegajmy się „okazyjnych ofert”. W przypadku złota trudno mówić o wyprzedażach. Naszą czujność powinny wzbudzić też wszelkie oferty z ceną poniżej wartości giełdowej złota.

Przed zakupem upewnijmy się, że mamy do czynienia z solidnym partnerem, który dostarcza certyfikowane złoto od renomowanych dostawców.

Materiał przygotowany we współpracy z Goldenmark SA

Oszczędności gromadzone przez wiele lat mogą być doskonałym zabezpieczeniem przyszłości i wartością przekazywaną kolejnym pokoleniom. Odporne na inflację i wolne od podatków złoto to doskonały sposób na utrzymanie wartości zaoszczędzonych pieniędzy, szansa na dodatkowy kapitał emerytalny i bezpieczne przekazanie majątku dzieciom oraz wnukom.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?