Indeks rynkowych średniaków od marca porusza się w trendzie bocznym w widełkach. W I półroczu mWIG40 zyskał jednak ponad 16 proc. W tym okresie TFI zwiększyły zaangażowanie w akcjonariacie większości średnich firm z GPW.

Nie uwzględniając spółek, w których udziały TFI były warte mniej niż 10 mln zł, największym wzięciem cieszyły się papiery Grupy Azoty. Na koniec czerwca TFI miały 2,3 mln akcji chemicznej grupy, o 94 proc. więcej niż na koniec grudnia 2016 r. Pakiet ten wart był 151 mln zł.

W analizowanym okresie dużym wzięciem cieszyły się też walory restauracyjnego AmRestu. Na koniec czerwca TFI posiadały 694 tys. akcji spółki, o 59 proc. więcej niż na koniec grudnia. Pakiet ten był wart 168 mln zł. Łącznie udziały TFI stanowiły jednak tylko 3 proc. w akcjonariacie AmRestu. Najwięcej akcji miały Pioneer (263 tys.) oraz Noble Funds (117 tys.).

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku zarządzający chętnie kupowali też akcje Getin Noble Banku. Na koniec czerwca TFI miały łącznie 49,4 mln akcji, o 57 proc. więcej niż na koniec grudnia. Ten pakiet wart był 70 mln zł. Łączny ich udział w akcjonariacie stanowił 5 proc.