Wzięliśmy pod lupę już uchwalone wypłaty, jak również rekomendacje zarządów, dzięki czemu otrzymaliśmy bazę niemal 50 podmiotów. Wnioski są optymistyczne. Średnia stopa dywidendy sięga 4 proc., a najlepiej prezentują się spółki średnie i małe.

– Obecnie atrakcyjne stopy dywidendy można odnaleźć głównie poza największymi podmiotami na GPW. Dla wielu średnich i małych spółek 2016 rok nie był zły pod względem wyników, więc mają one przestrzeń do zwiększania poziomu wypłaty dla akcjonariuszy – podkreśla Krzysztof Pado, analityk Domu Maklerskiego BDM. Dodaje, że poziomem dywidendy pozytywnie zaskoczyła np. PCC Rokita. Wysokie wypłaty pojawią się także tradycyjnie w Budimeksie czy Kętach. Z kolei w czołówce firm z najwyższą tegoroczną stopą dywidendy znalazły się m.in. Asseco CE, Wadex, Kino Polska, Robyg oraz Macrologic.

W ostatnich kilkunastu miesiącach na GPW obserwujemy duże wahania indeksów. Od listopada znajdują się one w mocnym trendzie wzrostowym. WIG zyskał 18 proc., a WIG20 o 3 pkt proc. więcej. Zdaniem ekspertów hossa jeszcze potrwa, ale trzeba też przygotować się na korektę zwyżek.