#RZECZoBIZNESIE: Marta Bassani-Prusik: Polacy nie wiedzą, że złoto można łatwo kupić

Do jednego sklepu Mennicy Polskiej można pójść prawie jak do warzywniaka i kupić sobie monetę, albo sztabkę złota – mówi Marta Bassani-Prusik, dyrektor Działu Produktów Inwestycyjnych Mennica Polska S.A., gość programu Marcina Piaseckiego.

Publikacja: 17.04.2017 12:01

Marta Bassani-Prusik

Marta Bassani-Prusik

Foto: rp.pl

Gość przyznała, że to czy inwestycja w złoto jest dobra zależy w jakiej perspektywie myślimy o złocie.

– Szybki zysk to inwestycja w papiery denominowane w złoto, np. akcje kopalń które zajmują się wydobyciem złota – mówiła.

– Tym nie zajmuje się Mennica Polska. My od tego szybkiego zysku odchodzimy i zajmujemy się inwestycjami długoterminowymi, przynajmniej 10-15 letnimi w złoto w formie fizycznej – dodała.

Bassani-Prusik tłumaczyła, że forma fizyczna złota to są sztabki o najwyższej próbie oraz monety bulionowe, które są zwykle produkowane z 24 karatowego złota.

– Biżuteria i złoto produkowane w przemyśle to już nie jest złoto inwestycyjne ponieważ nie spełnia warunków, które są w prawie polskim. Złoto inwestycyjne jest np. zwolnione z podatku VAT – zaznaczyła.

Gdzie kupić?

Bassani-Prusik wyjaśniła, że do jednego sklepu Mennicy Polskiej można pójść prawie jak do warzywniaka i kupić sobie monetę, albo sztabkę złota. – Mówimy tu o transakcjach poniżej 1 kg, czyli 180 tys. zł – zaznaczyła.

– Przy większych transakcjach mamy indywidualne podejście. Istnieje możliwość uzyskania znacznie lepszej ceny. Tutaj chodzi o ryzyko kursu złota i dolara do złotówki, ponieważ złoto jest notowane w dolarach. Jeżeli inwestor jest zainteresowany przejęciem tego ryzyka kursowego na siebie, decyduje się na znacznie niższą cenę za gram złota, ale wtedy on wybiera kiedy w przyszłości wybierze fixing po jakim kupi złoto – dodała.

Gdzie trzymać?

Gość zaznaczyła, że to zależy od celu w jakim kupujemy złoto. – Mamy klientów, którzy obawiają się np. wybuchu wojny, bo pamiętają jeszcze lata ’30 XX wieku. Kupują złoto w bardzo drobnych sztabkach i przechowują je na własną rękę w domu – mówiła.

– Inwestorzy, którzy kupują kilogram i więcej zwykle przechowują je, albo w skrytkach bankowych, albo w Mennicy Polskiej – dodała.

Bassani-Prusik wyjaśniła, że złoto przechowywane jest w skarbcu na półce razem z innymi kruszcami menniczymi. Nie można tam wejść, ale można kawałek półki wynająć.

Ceny złota

Gość przyznała, że rynek jest bardzo niestabilny. – Złoto jest barometrem wydarzeń geopolitycznych – oceniła.

– Jak ludzie się boją to kupują złoto. W ostatnich dniach cena skoczyła o ponad 30 dol. na uncji złota. To jest bardzo duży skok – dodała.

Cena kruszcu jest teraz najwyższa od 5 miesięcy.

– Podobnie było w czasie kryzysu 2007-2008 r., kiedy cena złota po raz pierwszy przekroczyła barierę 1000 dol. za uncję – przypomniała Bassani-Prusik.

Zaznaczyła, że jeśli spojrzymy szerzej to złoto było bardzo ściśle powiązane z tym jak świat ustala parytet własnych walut w stosunku do złota.

– Analitycy prognozują na koniec tego roku cenę złota 1475 dol. za uncję. Jeszcze brakuje nam 200 dol. do osiągnięcia tej ceny – mówiła.

Podkreśliła, że problemem, który nie jest omawiany w Europie to Prawo Szariatu.

– Wszystkie kraje arabskie do tej pory mają nieuregulowany system prawny jeśli chodzi o kupno złota. W tej chwili Światowa Rada Złota współpracuje z tymi krajami i próbują uregulować ten rynek. Przewiduje się, że Arabowie zaczną kupować złoto inwestycyjne na potęgę. To również wpłynie na znaczy wzrost wartości złota na całym świecie – prognozowała Bassani-Prusik.

Przypomniała, że Indie były 2 lata temu największym rynkiem złota, ale w formie biżuterii.

– W zeszłym roku Chiny przebiły Indie. Tutaj też wchodzą w grę rozwiązania polityczne i ekonomiczne. W przyszłym roku Indie być może znów wrócą na pierwsze miejsce. Jest to tak duży rynek, że wpływa również na ceny złota inwestycyjnego – mówiła.

Polacy i złoto

Bassani-Prusik przyznała, że złoto nie jest dla nas istotnym elementem inwestycyjnym. – Na razie Polska nie jest nawet średnim rynkiem jeśli chodzi o złoto inwestycyjne – oceniła.

– Wynika to z jednej przyczyny, nieświadomości Polaków w jaki sposób można kupić złoto i gdzie, że jest to bardzo proste. Polacy nie inwestują w złoto, bo nie wiedzą, że jest taka możliwość – tłumaczyła.

– Jest to dla nich tak odległe jak inwestycja w statki kosmiczne – dodała.

Gość podała, że rynek polski jest w tej chwili szacowany na kilka ton rocznie. – Mennica Polska ma ok. 50 proc. udziału w tym rynku. Specjalizujemy się w sztabkach i na tym rynku jesteśmy zdecydowanym liderem – podsumowała.

Gość przyznała, że to czy inwestycja w złoto jest dobra zależy w jakiej perspektywie myślimy o złocie.

– Szybki zysk to inwestycja w papiery denominowane w złoto, np. akcje kopalń które zajmują się wydobyciem złota – mówiła.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Portfel inwestycyjny
Lokaty, nieruchomości, akcje, obligacje, złoto. Tak Polacy chronią oszczędności
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Portfel inwestycyjny
Auta spalinowe, węgiel, CO2, tania Tesla. Klimatyczny przegląd dla inwestorów
Portfel inwestycyjny
Klimatyczny przegląd dla inwestorów. Rośnie szansa na tani, zielony prąd
Portfel inwestycyjny
Gitary na celowniku inwestorów. Osłupiające ceny
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Portfel inwestycyjny
Spółki z GPW, które mogą liczyć na udany 2021 rok. Akcje, które dają zarobić
Portfel inwestycyjny
Jak ochronić oszczędności przed inflacją?