Dużo, bo aż 4 proc. w skali roku, można dostać w Banku Smart, jeśli założy się tam przez internet lokatę miesięczną. Jak sama nazwa wskazuje – Smart Lokata na Powitanie – jest to forma zachęty do zapoznania się z ofertą banku. Na 4 proc. mogą liczyć wyłącznie nowi klienci tej instytucji (jeden klient – jeden depozyt). Założenie konta osobistego nie jest wymagane. Bank przyjmuje kwoty od 1 tys. do 10 tys. zł. Gdyby ktoś ulokował na takich warunkach 5 tys. zł, przez miesiąc zarobiłby 13,50 zł. Wystarczyłoby mniej więcej na kawę z ciastkiem. Oferta jest jednak jednorazowa.

Na drugim miejscu w naszym zestawieniu znajduje się miesięczna Lokata LOGujesz-LOKujesz z oferty Eurobanku. Jej oprocentowanie wynosi 3,5 proc. w skali roku. Lokata jest przeznaczona dla nowych użytkowników aplikacji mobilnej Eurobanku. Można z niej skorzystać tylko w ciągu siedmiu dni od aktywowania tej aplikacji. Minimalna kwota depozytu to 200 zł. Górna granica została ustalona na 10 tys. zł.

Lokata w IKO w PKO BP to propozycja dla osób mających konto w tej instytucji. PKO BP płaci 2,25 proc. w skali roku. Przyjmuje sumy od 1 tys. do 10 tys. zł.

Wszystkie depozyty uwzględnione w rankingu mają stałą stawkę.

Średnie oprocentowanie 10 najlepszych na rynku lokat miesięcznych wynosi 2,04 proc. Jest o 0,03 pkt proc. niższe niż w grudniu 2015 r., ale aż dwukrotnie wyższe w porównaniu z przeciętną rynkową stawką, wynoszącą zaledwie 1,02 proc.