Dobre oceny przyszłych wyników

Nie wszystkie giełdowe spółki zdążyły się pochwalić wynikami osiągniętymi w minionym roku. Z punktu widzenia inwestorów większe znaczenie niż historyczne rezultaty mają jednak perspektywy rozwoju

Publikacja: 03.03.2018 07:30

Dobre oceny  przyszłych wyników

Foto: materiały prasowe

Dlatego sprawdziliśmy, które firmy są na dobrej drodze, by w 2018 r. zabłysnąć wynikami i czy optymistyczne oczekiwania zostały już uwzględnione w cenach ich akcji.

Skokowa poprawa

Według przewidywań analityków, na skokową poprawę wyników w tym roku może liczyć 11 bit studios, producent gier wideo. Będzie miało to związek z długo wyczekiwaną premierą „Frostpunka”.

– Zakładamy, że 11 bit studios wyda w kwietniu wersję na PC i w całym 2018 r. sprzeda 640 tys. sztuk gry. Z kolei sprzedaż wersji na konsole PS4 i XboxOne, przy założeniu, że ukażą się w trzecim kwartale, wyniesie 180 tys. sztuk – szacuje Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ.

Jego najnowsza prognoza zakłada, że w 2018 r. zysk netto spółki wyniesie 34,7 mln zł wobec ok. 1,5 mln zł w 2017 r. (zysk oczekiwany). Pozytywne perspektywy nie są jeszcze w pełni odzwierciedlone w wycenie 11 bit studios, co daje niewielką przestrzeń do poprawy notowań.

Dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym w dalszym ciągu ma nakręcać popyt na nowe mieszkania, co będzie miało wpływ na wyniki deweloperów. Piotr Zybała, analityk DM mBanku, spodziewa się kolejnego roku znaczącej dynamiki zysku netto wśród giełdowych przedstawicieli tej branży.

– Największy wzrost powinien być udziałem i2 Development (prognozowany wzrost zysku: 230 proc. rok do roku). W 2017 r. deweloper ten rozliczył niewiele mieszkań, osiągając skonsolidowany zysk netto w wysokości 11 mln zł. W latach 2018–2019 spółka będzie przekazywać lokale z wysokomarżowej inwestycji Bulwar Staromiejski. Dlatego prognozujemy wzrost skonsolidowanego zysku netto do około 35 mln zł w 2018 r. – wskazuje Piotr Zybała. – Publikacja wstępnych wyników finansowych za 2017 r. była katalizatorem wzrostu kursu na przełomie grudnia i stycznia. W naszej ocenie obserwowany wzrost ceny akcji nie wyczerpał potencjału dewelopera. Wsparciem dla kursu i2 Development powinna być wysoka dywidenda.

Bieżący rok dobrze zapowiada się dla banków. Według prognoz analityków, najbardziej efektowna poprawa zysków nastąpi w Aliorze.

– W 2018 r. powinniśmy zobaczyć wyraźne synergie związane z przejęciem BPH, przy czym czynnik ten będzie pozytywnie wpływał na wyniki w kolejnych latach. Alior jest bankiem, który ponadprzeciętnie pozyskuje klientów, co wraz z dobrą sytuacją gospodarczą w Polsce powinno organicznie poprawiać jego wyniki – zwraca uwagę Mateusz Namysł, analityk Raiffeisena. – Należy podkreślić, że na początku roku Alior Bank zapowiedział jeszcze bardziej ambitne plany związane z celami strategicznymi do 2020 r. Zapowiada to również dobrą dynamikę rozwoju biznesu napędzaną wzrostem wartości udzielonych kredytów.

Sprzedaż dźwignią

Warunki sprzyjające poprawie będą miały spółki, których kondycja jest powiązana ze wzrostem wydatków konsumentów. Warto jednak zwrócić uwagę, że najbardziej efektowna poprawa spodziewana jest w tych spółkach handlu detalicznego, które postawiły na rozbudowę sieci sprzedaży.

Dobrym tego przykładem jest Dino. Zdaniem analityków, tempo rozwoju sieci będzie cały czas wysokie, ale – jak zaznaczają – wszystkie pozytywne czynniki zostały już z nawiązką uwzględnione w cenie akcji. Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku, dostrzega też inne rodzaje ryzyka.

– Strategia Dino zakłada otwieranie sklepów na obszarach nie w pełni spenetrowanych przez nowoczesny format handlowy. Równocześnie spółka planuje rozwój na obszarach, na których jest już obecna (poprzez zwiększenie gęstości sieci swoich sklepów). Takie działania powinny prowadzić do zjawiska kanibalizacji sprzedaży; sklepy Dino będą konkurować o tych samych klientów. Może to negatywnie wpłynąć na wzrost sprzedaży porównywalnej – ostrzega Konrad Księżopolski.

Sprzyjające otoczenie

Na udany rok pod względem wyników może też liczyć AmRest. W ocenie Adriana Górniaka, analityka DM BDM, pozytywny trend w przychodach grupy, widoczny w czwartym kwartale 2017 r., utrzyma się w kolejnych okresach z uwagi na sprzyjające otoczenie makro.

– Liczymy także na dynamiczny rozwój organiczny. Optymalizacja nabytych w 2017 r. biznesów przełoży się na wysoką dynamikę EBITDA już od początku 2018 r. Wsparciem dla ekspansji spółki powinna być też polityka właścicieli głównych marek w portfolio, czyli Yum! i Starbucks. Warto zauważyć, że w przypadku realizacji naszych założeń, AmRest może zaprezentować w 2018 r. bardzo wysoką roczną dynamikę EBITDA – argumentuje ekspert DM BDM.

Dobra koniunktura na rynku części samochodowych w połączeniu ze wzrostem organicznym biznesu to przepis na wzrost zysków Auto Partnera. Pozytywne efekty mają przynieść inwestycje w rozbudowę sieci dystrybucji w kraju i w logistykę.

– Wyniki tego dystrybutora części powinny rosnąć z uwagi na poprawę efektywności logistycznej oraz na bardzo dobrą koniunkturę w branży. Moim zdaniem poprawa nie jest jeszcze uwzględniona w cenie akcji spółki – ocenia Tomasz Sokołowski, analityk DM BZ WBK.

Spółka planuje też zwiększyć obecność na rynkach zagranicznych, co może być dodatkowym impulsem dla wyników w kolejnych latach. ©?

Opinia

Adam Łukojć, zarządzający TFI Allianz

W 2018 r. na wyniki niektórych spółek będzie miała wpływ poprawiająca się sytuacja konsumentów. Oczywistymi beneficjentami powinny być sieci sklepów oraz spółki oferujące usługi dla konsumentów. Mniej oczywistym sektorem, który może skorzystać na lepszej kondycji gospodarstw domowych, jest sektor finansowy. Lepiej zarabiający klienci to dla banków większy dostęp do kapitału z depozytów, ale też możliwość sprzedania kredytów oraz produktów inwestycyjnych. Jednocześnie podmioty z sektora finansowego nie powinny mieć takiego problemu ze wzrostem kosztów pracy, jak np. spółki przemysłowe.

Polska wydaje się też naturalnym miejscem do rozwoju spółek zajmujących się nowymi technologiami. Dostęp do pracowników o odpowiednich kwalifikacjach powinien w długim okresie sprzyjać podmiotom zajmującym się opracowywaniem lub produkcją oprogramowania, gier komputerowych i lekarstw. Warunki do prowadzenia działalności przez takie spółki są dziś bardzo dobre. ©?

Dlatego sprawdziliśmy, które firmy są na dobrej drodze, by w 2018 r. zabłysnąć wynikami i czy optymistyczne oczekiwania zostały już uwzględnione w cenach ich akcji.

Skokowa poprawa

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą