Dywidenda 2021. Kto najhojniej wypłaci udziałowcom

Wszystko wskazuje, że w tym roku dywidendowe żniwa na warszawskiej giełdzie będą bardziej obfite niż w roku poprzednim, naznaczonym pandemią.

Publikacja: 08.05.2021 20:12

Dywidenda 2021. Kto najhojniej wypłaci udziałowcom

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Ponad 70 firm przedstawiło już konkretną propozycję wypłaty dywidendy z zysku za 2020 r. (część nawet już została przegłosowana przez walne zgromadzenia), a wiele innych skłania się ku jej wypłacie. Sprawdzamy, gdzie w tym roku inwestorzy mogą liczyć na dywidendowe żniwa.

Warto sprawdzić: Dywidenda 2021. Które firmy wrócą do dzielenia się zyskiem

Atrakcyjne stopy z szerokiego rynku

Najatrakcyjniejsze stopy dywidend oferują spółki szerokiego rynku. Z zebranych propozycji i rekomendacji wynika, że na najwyższy wskaźnik wypłaty inwestorzy mogą liczyć w Atende. Tegoroczna dywidenda jest znacząco wyższa niż w poprzednich latach. Propozycja zarządu informatycznej spółki zakłada wypłatę 1 zł na akcję, podczas gdy przed rokiem wypłacono tylko 0,22 zł na walor. Oznacza to bardzo atrakcyjną, bo prawie 16-proc., stopę dywidendy.

Ponadprzeciętnie wysokie stopy dywidend mogą zapewnić akcje firm budowlanych, gdzie kryzys wywołany pandemią nie dał się mocno we znaki. W tym gronie najhojniejszą spółką jest Ulma. Zamierza wypłacić aż 7,62 zł na walor, co przy obecnym kursie daje stopę sięgającą ok. 11 proc. Łącznie na wypłatę miałoby trafić ponad 40 mln zł, czyli cały zysk za 2020 r. w kwocie 11,2 mln zł oraz 28,8 mln zł z kapitału zapasowego. Hojny będzie też Budimex. Wypłata 16,7 zł na akcję daje atrakcyjny wskaźnik prawie 6 proc.

Podobnie jak w przedpandemicznych latach na atrakcyjne dywidendy można liczyć u deweloperów.

– Branża deweloperska była jednym z największych wygranych wybuchu pandemii. Rynek pierwotny pozostaje bardzo mocny, co widać w zwyżkach notowań giełdowych deweloperów w ostatnim czasie. Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na dywidendę wypłaconą przez największe spółki, jak Dom Development czy Atal. Pierwsza od kilku lat co roku zwiększa wypłacaną dywidendę, a bieżący rok nie jest wyjątkiem, szczególnie że ubiegłoroczne wyniki były rekordowe w historii spółki. Z kolei Atal w ubiegłym roku jednorazowo odstąpił od swojej polityki dywidendowej i nie podzielił się zyskiem z rynkiem, argumentując to niepewnością związaną z wybuchem pandemii, natomiast w tym roku planuje wypłacić w formie dywidendy 70 proc. ubiegłorocznego zysku netto – wskazuje David Sharma, analityk Trigon DM.

Warto sprawdzić: Akcje spółek, które mogą dać wysoką stopę dywidendy

Dom Development zamierza wypłacić 10 zł na walor, co przy obecnym kursie daje stopę wynoszącą niemal 7 proc. W przypadku Atalu wypłata 3,03 zł na akcję daje atrakcyjny wskaźnik 6,5 proc. Wysokie stopy dywidend można też znaleźć w sektorze spółek przemysłowych. Najatrakcyjniej wygląda propozycja Sonelu, gdzie akcjonariusze mogą liczyć na stopę przekraczającą 9 proc. Rekordowe wyniki i dobra sytuacja finansowa firmy sprawiły, że zarząd rekomendował wypłatę dużo wyższej dywidendy niż przed rokiem. Atrakcyjnie wyglądają także propozycje grupy Kęty, Leny Lighting czy AC, gdzie wskaźnik wypłaty przekracza 6 proc. Warto zwrócić uwagę na stosunkowo dużą grupę spółek przemysłowych, po roku przerwy zamierzających wrócić do wypłaty dywidendy i nierzadko przeznaczających na nią nie tylko zysk z 2020 r., ale także zatrzymane zyski z lat poprzednich. Tak postąpić zamierzają m.in. Alumetal i Mangata.

Lepszy pod względem dywidend rok zapowiada się w branży gamingowej. Do tej pory wypłaty były tu raczej miłym dodatkiem dla inwestorów niż stałym punktem.

– Biorąc pod uwagę rekordowe zyski spółek gamingowych w 2020 r., zdaje się, że znaczna ich część może się zdecydować na wypłatę dywidendy w tym roku, również pierwszy raz w historii swojej działalności. W kwestii wysokości ewentualnej dywidendy raczej spodziewałbym się, że mogą być atrakcyjniejsze w przypadku spółek o dłuższej historii działalności. Spółki stosunkowo młode mogą się raczej skłaniać do przeznaczenia zysków z 2020 r. na rozwój działalności – uważa Maciej Kietliński, analityk Noble Securities.

Na najatrakcyjniejszą stopę dywidendy mogą liczyć posiadacze akcji Ultimate Games (6,2 proc.). Po roku przerwy na wypłatę zdecydował się też potentat branży gamingowej CD Projekt. Spółka ta jest gotowa wypłacić po 5 zł na walor, co daje stopę dywidendy na poziomie prawie 3 proc.

Warto sprawdzić: Akcje. Rekordowo drogie spółki na GPW. Będą dalej rosły?

Dywidendy z banków w zawieszeniu

Rok 2020 był pierwszym od niepamiętnych czasów, gdy dywidend nie zobaczyli akcjonariusze banków. W tym roku wypłata też nie jest przesądzona za sprawą decyzji Komisji Nadzoru Finansowego wstrzymującej wypłaty co najmniej do końca I półrocza.

– Nasz bazowy scenariusz zakłada brak dywidend w sektorze bankowym w 2021 r. Jednak sytuacja jest dynamiczna i decyzja zależeć będzie od kilku czynników, m.in. od sytuacji pandemicznej i jej ewentualnego wpływu na gospodarkę oraz wyników sektora bankowego, a także od sposobu rozwiązania lub też braku rozwiązania kwestii frankowych kredytów hipotecznych – wyjaśnia Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku.

W pozytywnym scenariuszu, gdyby KNF zdecydowała się przywrócić dywidendy, jej zdaniem najmocniejszymi kandydatami do wypłat byłyby instytucje najmniej zaangażowane w problem frankowy, czyli Bank Handlowy, Bank Pekao i ING. – Pod uwagę brałabym również banki, których sytuacja kapitałowa i zgromadzony istotny bufor pozwolą na utrzymanie wysokich współczynników kapitałowych nawet po konwersji. W tej grupie widziałabym PKO BP i Santander Bank Polska – uważa ekspertka.

Ze względu na wysokie współczynniki kapitałowe bardziej komfortową sytuację, jeśli chodzi o możliwości wypłaty zysków za 2020 r., ma PZU. Zarząd ubezpieczyciela wkrótce ma przedstawić konkretną propozycję. Opublikowana niedawno strategia grupy na lata 2021–2024 zakłada, że co roku nie mniej niż 50 proc. zysku będzie przeznaczane na dywidendę.

Spośród pozostałych potentatów z WIG20 swoje plany ujawnił PKN Orlen. Do akcjonariuszy ma tracić prawie 1,5 mld zł, co oznacza 3,5 zł na akcję i całkiem atrakcyjną stopę dywidendy sięgającą ponad 5 proc. Pozytywną niespodziankę może sprawić inwestorom KGHM.

Warto sprawdzić: 30 lat GPW. Garść ciekawostek i sentymentalnych wspomnień

Rosnące zyski i poprawiająca się sytuacja płynnościowa przemawiają za tym, że miedziowy koncern po trzech latach przerwy powróci do wypłaty dywidendy. Spółka nie złożyła jeszcze żadnych deklaracji, ale analitycy przyznają, że w tym roku mogłaby sobie pozwolić na wypłatę.

– Biorąc pod uwagę wyniki roku 2020 i obecną sytuację rynkową, uważam, że KGHM mógłby sobie pozwolić na wypłatę dywidendy. Ja konserwatywnie spodziewam się 2 zł na akcję – mówi Paweł Puchalski, analityk Santander BM.

Ponad 70 firm przedstawiło już konkretną propozycję wypłaty dywidendy z zysku za 2020 r. (część nawet już została przegłosowana przez walne zgromadzenia), a wiele innych skłania się ku jej wypłacie. Sprawdzamy, gdzie w tym roku inwestorzy mogą liczyć na dywidendowe żniwa.

Warto sprawdzić: Dywidenda 2021. Które firmy wrócą do dzielenia się zyskiem

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć