Hity inwestycyjne: nawet 90 proc. przez rok

LPP, CD Projekt i Selvita to najzyskowniejsze spółki z najważniejszych indeksów.

Publikacja: 30.12.2017 09:10

Hity inwestycyjne: nawet 90 proc. przez rok

Foto: AdobeStock

Rok 2017 na warszawskiej giełdzie można zaliczyć do udanych. Nie brakowało spółek, na akcjach których inwestorzy nieźle zarobili.

Najłatwiej o zysk było wśród dużych spółek z indeksu WIG20. W tym gronie zdecydowanie wyróżniły się papiery LPP. Można było na nich zarobić prawie 60 proc. Czy dobra passa tego odzieżowego potentata utrzyma się?

– Spodziewam się bardzo dobrych wyników w czwartym kwartale – mówi Sylwia Jaskiewicz, analityk DM BOŚ. – Sprzedaż internetowa rozwija się niezwykle dynamicznie przy stabilnym wzroście powierzchni handlowej, co oceniam jako rozsądny zabieg. Bardzo duży wzrost powierzchni byłby kapitałochłonny, groziłby kanibalizacją, a w dobie tak dynamicznego rozwoju e-commerce długoterminowe umowy najmu związane są z dodatkowym ryzykiem. Biorąc pod uwagę wyważoną strategię rozwoju, bardzo dobre rezultaty sprzedaży porównywalnej wynikające z poprawy jakości kolekcji i całkiem sporo gotówki, LPP wygląda atrakcyjnie.

Inne atrakcyjne duże spółki

W czołówce najbardziej zyskownych inwestycji z WIG20 znalazły się też akcje Lotosu. W 2017 r. ich kurs wzrósł prawie o 56 proc. Eksperci sygnalizują jednak, że zaczyna brakować przesłanek do kontynuacji zwyżek. Do głównych wyzwań należy drożejąca ropa.

– Po ostatnich spadkach bieżące wyceny są relatywnie niskie, ale przewidywane wyniki nie są zachęcające. Marże rafineryjne i petrochemiczne w czwartym kwartale są niższe (rok do roku). Poza tym należy pamiętać o wyraźnie mocniejszym złotym względem dolara; efekt tego będzie widoczny także w pierwszym kwartale 2018 r. – zwraca uwagę Krzysztof Pado, analityk DM BDM.

Ponadprzeciętną stopę zwrotu, przekraczającą 54 proc., przyniosły akcje PKO BP. Ten bankowy potentat wciąż jest pozytywnie oceniany przez inwestorów i analityków. Wśród jego głównych atutów wymienia się dywidendę (najlepsza stopa dywidendy w grupie instytucji z portfelem kredytów walutowych) oraz stosunkowo niską cenę akcji.

Mniejsze też zyskowne

Wśród giełdowych średniaków z mWIG40 tegorocznym hitem inwestycyjnym były akcje CD Projektu. Inwestorzy zarobili na nich ponad 94 proc. To efekt tego, że nadal świetnie sprzedawała się seria gier o Wiedźminie. Dobre opinie zebrała też sieciowa gra karciana „Gwint”. Zdaniem ekspertów, pozytywnych wiadomości nie powinno zabraknąć także w 2018 r.

– Spodziewam się, że w połowie przyszłego roku CD Projekt rozpocznie kampanię marketingową gry „Cyberpunk 2077″, jednej z najbardziej oczekiwanych na świecie – podkreśla Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ. – Ze względu na coraz częstsze aktualizacje „Gwinta” spodziewam się też rosnących przychodów z tej gry oraz jej pełnego uruchomienia. Spółka jest w przededniu dwóch wielkich premier, dlatego jestem optymistą, jeśli chodzi o kurs akcji firmy w przyszłym roku. Do wzrostu zainteresowania spółką może się też przyczynić awans do indeksu WIG20; prawdopodobnie nastąpi to już w marcu. Wysoką, aż 67-proc. stopę zwrotu przyniosły walory Banku Millennium. Zdaniem analityków DM BZ WBK, bank ten jest bardzo tani (przy założeniu, że nie będzie konieczności konwersji kredytów walutowych) i ma największe szanse na wzrost marży odsetkowej netto.

W 2017 roku najłatwiej można było zarobić na największych spółkach

Wśród najzyskowniejszych średnich spółek znalazł się również Benefit Systems. Jego notowania poszybowały o 60 proc., ustanawiając po drodze nowe maksima. Spółka nadal jest pozytywnie oceniana z uwagi na systematyczną poprawę wyników i ambitne plany rozwojowe.

Docenione maluchy

W gronie maluchów z indeksu sWIG80 najwyższą stopę zwrotu przyniosły inwestycje w papiery Selvity. Ta biotechnologiczna spółka odnotowała skokową poprawę wyników. Inwestorzy docenili również mocno rozbudowany portfel zamówień (w 2017 r. ponad 100 mln zł).

Innym tegorocznym hitem były akcje Rainbow Tours; przyniosły 66 proc. zysku.

– Spółka może być też ciekawą inwestycją w 2018 r., gdyż ciągle trwają sprzyjające jej trendy. Bogacący się konsument, który do tego jest optymistycznie nastawiony do przyszłości, chętnie kupuje produkty tej firmy należące do najlepszych na rynku – przekonuje Tomasz Sokołowski, analityk DM BZ WBK.

Ponad 60 proc. wzrosła cena papierów Ursusa. Przyczyniło się do tego pozyskanie dużych afrykańskich kontraktów. Ich realizacja oznaczać będzie duże przychody. Ursus dobrze radzi sobie także w segmencie autobusów elektrycznych. Zainteresowanie spółką podtrzymać mogą kolejne duże kontrakty, o ile uda się je pozyskać w 2018 r.

Akcje dużych firm przyniosły sowite zyski

– W 2017 r. spośród najważniejszych indeksów na warszawskiej giełdzie zdecydowanie najlepiej wypadł WIG20, skupiający dwadzieścia największych spółek. Jego wartość wzrosła o 26 proc. Nic zatem dziwnego, że zyski z akcji większości dużych firm były dwucyfrowe. Z tej grupy tylko papiery trzech spółek przyniosły stratę.

– Przedsiębiorstwa średnie i małe zostały wyraźnie w tyle. Lepsze okazały się giełdowe średniaki z mWIG40. Indeks ten zyskał ponad 13 proc. Duża w tym zasługa akcji CD Projektu (ich udział w indeksie jest duży).

– Inwestorzy mający w portfelach papiery małych firm z sWIG80 nie zaliczą tego roku do udanych. Po silnej zwyżce kursów na początku roku kolejne miesiące przyniosły korektę, w wyniku której zyski wyraźnie stopniały. W rezultacie średni zarobek wyniósł zaledwie 0,6 proc.

Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Portfel inwestycyjny
UBS odradza kryptowaluty, radzi stawiać na technologie