W Norymberdze w latach 1750–1773 wydano tomy dzieła bogato ilustrowanego kolorowymi miedziorytami. Tomy są oprawne w skórę. Zielnik wystartuje z ceną 60 tys. zł. Oprócz tego licytowane będą 882 białe kruki (www.lamus.pl).

Warto przeczytać sensacyjny opis w katalogu aukcji. Autorka zielnika podjęła się pracy, aby zarobić na rodzinę, kiedy jej mąż trafił do więzienia za prowadzenie drukarni bez zezwolenia.

Zielnik odniósł sukces, zdobył uznanie jako podstawowe źródło wiedzy dla farmaceutów i lekarzy.

""

Fot. Lamus Antykwariaty Warszawskie

pieniadze.rp.pl

Egzemplarz pochodzi z biblioteki Stefana Laskowskiego(1868–1935), cenionego farmaceuty z Miłosławia (odręczny wpis oraz pieczątka własnościowa). W 1899 roku do Miłosławia w Wielkopolsce przybył Henryk Sienkiewicz, który uczestniczył w odsłonięciu pomnika Juliusza Słowackiego. Pisarz spotkał się z elitą miasta.

Według przekazów rodzinnych Stefan Laskowski zaprezentował wówczas Sienkiewiczowi perłę swojej kolekcji, czyli zielnik, który oferowany będzie na wrześniowej aukcji. Ciekawe, czy podczas licytacji ta legenda będzie miała wpływ na ostateczną cenę?

We wrześniu zaplanowano dziesięć aukcji bibliofilskich. Ich terminy podaje na swojej stronie ekspert rynku antykwarycznego Paweł Podniesiński.