Urlop? Zadbaj o mieszkanie

123RF

Warto zawczasu się zabezpieczyć na wypadek włamania czy awarii.

Od kradzieży z włamaniem oraz zdarzeń losowych przeważnie ubezpieczamy nieruchomość na rok z możliwością przedłużenia ochrony. Taka polisa działa oczywiście także wtedy, gdy wyjedziemy na urlop.

Na co zwrócić uwagę

– Planując zakup ubezpieczenia, warto wziąć pod uwagę ewentualne urlopy i do podstawowego zakresu ochrony dołożyć elementy, które mogą być przydatne podczas nieobecności w domu czy mieszkaniu – radzi Bartłomiej Behnke z porównywarki ubezpieczeń Superpolisa.pl.

– To przede wszystkim ubezpieczenie szyb, a także ruchomości od kradzieży z włamaniem i wandalizmu, a więc przedmiotów, które można wynieść z domu bez użycia narzędzi, m.in. mebli, sprzętu RTV i AGD, odzieży, wartości pieniężnych czy ogólnie sprzętu elektronicznego – dodaje Bartłomiej Behnke.

Zdarza się, że o dom czy mieszkanie poważnie obawiamy się tylko wtedy, gdy wyjeżdżamy na urlop i nasza nieruchomość pozostaje bez opieki.

Towarzystwa przeważnie nie zgadzają się na skrócenie okresu ochrony albo robią to tylko w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach.

– Co do zasady nie mamy w ofercie mieszkaniowej wystandaryzowanych ubezpieczeń krótkoterminowych na czas urlopu. Termin najkrótszy to rok – mówi Andrzej Gilewski z Warty. – Zdarzają się bardzo sporadycznie wyjątki od tej reguły, ale są to naprawdę przypadki jednostkowe, wyjątkowe, zawsze analizowane w kontekście konkretnego klienta i jego portfela innych ubezpieczeń w Warcie.

Polisy krótkoterminowe

Niektórzy ubezpieczyciele jednak sprzedają polisy krótkoterminowe – samodzielnie albo razem z turystycznymi.

– Ubezpieczenie takie zapewni spokojny wypoczynek bez obawy o pozostawione mieszkanie i majątek dzięki ochronie mieszkania/domu oraz znajdujących się w nich stałych elementów i ruchomości domowych przed zniszczeniem lub uszkodzeniem w wyniku kradzieży z włamaniem, rabunku, dewastacji czy też zdarzeń losowych, takich jak np. zalanie przez sąsiada, pożar – mówi Alicja Hamkało z TU Europa.

Polisę niezależną od innych ubezpieczeń możemy kupić w firmie Gothaer. Warunki ubezpieczenia krótkoterminowego są analogiczne jak dla ubezpieczenia rocznego. Ubezpieczenie różni się tylko wysokością składki, która kalkulowana jest jako procent składki rocznej. Natomiast wartość procentu uzależniona jest od długości okresu ubezpieczenia, na jaki zawarta jest umowa.

W TU Uniqa jest możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia na okres krótszy niż rok (dowolną liczbę dni). W umowie krótkoterminowej nie ma jednak usług assistance.

Zakres ubezpieczenia w przypadku umów krótkoterminowych jest taki sam jak w przypadku umów rocznych lub trzyletnich z wyłączeniem ubezpieczenia assistance. Kalkulacja składki w takich przypadkach jest proporcjonalna do okresu ubezpieczenia (stosunek okresu ubezpieczenia do całego roku).

Ubezpieczenie mieszkania razem z polisą turystyczną dostępne jest w Link4. Limity odpowiedzialności w tym ubezpieczeniu są stałe: mienie ruchome od zdarzeń losowych – suma ubezpieczenia 5000 zł, mienie ruchome od kradzieży z włamaniem lub rabunku – suma ubezpieczenia 10 000 zł, elementy stałe od zdarzeń losowych – 5000 zł. Bez względu na kierunek oraz długość podróży ubezpieczenie nieruchomości kosztuje 1 zł dziennie.

Z kolei w TU Europa można kupić ubezpieczenia mieszkania lub domu oraz znajdujących się w nich stałych elementów i ruchomości domowych w zakresie zniszczenia lub uszkodzenia w wyniku kradzieży z włamaniem, rabunku, dewastacji czy też zdarzeń losowych razem z ubezpieczeniem turystycznym Travel World lub Sport & Fun. Koszt ubezpieczenia wynosi: do 15 dni – 16 zł, od 16 do 30 dni – 20 zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Minusem zakupu wyjazdu wakacyjnego z wielomiesięcznym wyprzedzeniem jest to, że w ciągu tak długiego czasu wiele się może zmienić

Na wypadek, gdy problemy pokrzyżują plany podróżnicze

Polacy chętnie rezerwują już wyjazdy na przyszłe wakacje. Tymczasem do lata wiele może się ...

Polisa pozwoli ograniczyć straty

Na szybką wypłatę odszkodowania po zniszczeniu domu mogą liczyć ci, których straty są łatwe ...

Adobe Stock

Sprzedaż uszkodzonego pojazdu, a problem z odszkodowaniem OC

Kierowca może stwierdzić, że sprzedaż uszkodzonego pojazdu jest lepszym pomysłem niż jego naprawa. Taki ...