Niższa składka za zdrowy tryb życia

123RF

Uprawiający sport mniej płacą za polisy na życie. Na razie za granicą

Kierowcy jeżdżący bez wypadków płacą niższe składki za polisy komunikacyjne. Warto więc być ostrożnym na drodze. W innych ubezpieczeniach jest podobnie. Zachowanie ubezpieczonego wpływa na wysokość składki. A jakie zachowania są pożądane w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych i na życie? Zdrowy styl życia oraz profilaktyka zdrowotna.

Towarzystwa coraz częściej włączają się w takie akcje, jak budowa ścieżek z instalacjami do ćwiczeń, edukacja z zakresu profilaktyki zdrowotnej, imprezy sportowe. Niekiedy też promują zdrowy tryb życia poprzez zachęty finansowe przy zawieraniu umów ubezpieczenia.

Zwyżki za niezdrowy tryb życia

Składka ubezpieczeniowa zależy od ryzyka. W przypadku ubezpieczeń zdrowotnych i na życie osoba uprawiająca sport, niepijąca alkoholu, niepaląca papierosów i utrzymującą wagę w normie jest dla towarzystwa mniej ryzykownym klientem niż palący papierosy otyły alkoholik.

Firmy przed zawarciem umowy ubezpieczenia na życie albo kierują klienta na badania lekarskie, albo godzą się na zawarcie umowy na podstawie oświadczenia. W obu sytuacjach biorą pod uwagę stan zdrowia, nałogi, wagę, wzrost, choroby i wykonywany zawód. Ocena ryzyka dokonywana jest na podstawie wypełnianych przez klienta ankiet medycznych, zawodowych i sportowych.

– Ocena ryzyka w ubezpieczeniach na życie jest niezwykle ważna, ponieważ są to umowy długoterminowe. Właśnie na etapie oceny ryzyka ustala się podstawowe parametry. Błędna ocena ryzyka i akceptacja niewłaściwego zakresu ubezpieczenia może prowadzić do pogorszenia wyników finansowych towarzystwa – wyjaśnia Agnieszka Rudnicka z Uniqa.

Towarzystwa deklarują, że na wysokość składki wpływa tryb życia. Osoba otyła czy paląca papierosy musi się liczyć ze zwyżką składki. Tak jest np. w PZU, Warcie, Avivie i spółce Uniqa. Podobny model zawarcia umowy (ankieta medyczna) obowiązuje też w niektórych ubezpieczeniach zdrowotnych, np. w PZU.

Z kolei osoby mające hobby związane z wyższym ryzykiem, np. uprawiające sporty ekstremalne, muszą się liczyć z wyższą składką w ubezpieczeniach ochronnych na życie. Nie można natomiast liczyć na obniżenie składki po udokumentowaniu regularnego uprawiania sportu czy profilaktyki zdrowotnej. Za granicą takie rozwiązania funkcjonują, więc kiedyś pewnie trafią też do Polski.

Bonusy za profilaktykę

Zdrowy tryb życia i prozdrowotne nawyki mogą się przekładać nie tylko na niższą składkę odprowadzaną przez cały okres ubezpieczenia, ale i na dodatkowe świadczenia wypłacane w razie szkody.

– Nasze polisy są tak skonstruowane, żeby po udokumentowaniu profilaktyki zdrowotnej w okresie poprzedzającym chorobę była gwarancja otrzymania dodatkowej wypłaty w razie poważnego zachorowania. Takie sytuacje oceniane są indywidualnie, ale zazwyczaj wystarczy mieć udokumentowane badania lekarskie raz w roku, abyśmy mogli uruchomić dodatkowe świadczenie w momencie zdiagnozowania choroby – mówi Filip Przydróżny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Osobowych w Concordia Ubezpieczenia.

Innym stosowanym rozwiązaniem są świadczenia, które przyczyniają się do profilaktyki i zachowań prozdrowotnych. W AXA takie rozwiązanie funkcjonuje w ubezpieczeniu Pomoc na Raka w wariancie VIP. Polega na możliwości korzystania z konsultacji dietetyka i z multikarnetu sportowego. Korzyści ma nie tylko ubezpieczony, ale i towarzystwo, gdyż w przypadku chorób nowotworowych zdrowe odżywianie się i sport mają duże znaczenie dla utrzymania dobrej formy.

PZU w produkcie Z Miłości do Zdrowia (polisa obejmuje wystąpienie nowotworu, zawału serca lub udaru mózgu) oferuje bezpłatne badania profilaktyczne (badania krwi i moczu) w drugą i czwartą rocznicę umowy.

Aviva proponuje posiadaczom pakietów ubezpieczeniowych Ty, Ja, My karnet do Jatomi Fitness w promocyjnej cenie 79 zł miesięcznie (nieograniczona liczba wejść do klubu). Również opłata wpisowa jest obniżona, 29 zł zamiast 89 zł. Klienci korzystający z pakietu Ja otrzymują ponadto co tydzień propozycje zdrowych i szybkich posiłków wraz z listą zakupów; przygotowuje to współpracująca z firmą dietetyczka.

Niektóre rozwiązania zaskakują

Kto nie pali papierosów, może zostać lepiej potraktowany nie tylko przy zawieraniu umowy ubezpieczenia na życie.

– Palenie ma także znaczenie w przypadku ubezpieczenia od ognia. W Aviva, jeśli domownicy nie palą, dostaje się zniżkę w ubezpieczeniach mieszkań i domów, bo maleje ryzyko pożaru. Inni ubezpieczyciele nie dostrzegają, niestety, takich powiązań.

– Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego skutkuje zniżkami w komunikacyjnym ubezpieczeniu OC i AC, ponieważ zmniejsza się wtedy ryzyko wypadku. Ale okazuje się, że zapinanie pasów w samochodzie nie tylko ma znaczenie dla bezpieczeństwa i może mieć wpływ na odszkodowanie z OC czy autocasco, ale też jest brane pod uwagę w ubezpieczeniu NNW. Jeśli dojdzie do wypadku, a kierowca i pasażerowie nie mieli zapiętych pasów, mogą być trudności z uzyskaniem odszkodowania z NNW towarzyszącego polisie komunikacyjnej.

– Bezpieczną jazdę i sumienne stosowanie się do przepisów ruchu drogowego ubezpieczyciele promują także przy innych polisach. Na przykład Concordia Ubezpieczenia wypłaca rodzinie dodatkowe świadczenie (poza kwotą wynikającą z sumy ubezpieczenia), jeśli poszkodowany w wypadku miał zapięte pasy. Wypadek komunikacyjny dla Concordia Ubezpieczenia to również wypadek z udziałem rowerzystów i pieszych.

Mogą Ci się również spodobać

Czy to było włamanie? Niekoniecznie

Mamy ubezpieczenie domu łącznie z garażem i przedmiotami, które w nim przechowujemy. Złodziej dostał ...

Premia za styl dla kierowcy

Link4 wprowadza aplikację, która pozwoli obniżyć składki za OC dla osób jeżdżących płynnie i ...

Polisa na spotkanie pod chmurką

Firma organizująca imprezę masową, na którą wstęp jest płatny, musi obowiązkowo wykupić OC. Pożar ...