Gwarancja Biznesmax Plus jest bezpłatną gwarancją spłaty kredytu udzielaną dzięki środkom programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
Parametry i korzyści
Firmom z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz małym spółkom o średniej kapitalizacji (small mid caps) lub spółkom o średniej kapitalizacji (mid-caps) spełniającym kryteria podmiotu innowacyjnego lub realizującego kwalifikowany typ projektu (inwestycja innowacyjna, ekoinnowacja, transformacja cyfrowa przedsiębiorstwa), gwarancja ma pomagać w realizacji ich projektów inwestycyjnych i wspierać ich potrzeby obrotowe na każdym etapie prowadzonej działalności. Gwarancja Biznesmax Plus udzielana jest w formie pomocy de minimis, czyli wsparcia przez państwo, które nie podlega zgłoszeniu do Komisji Europejskiej albo w formie regionalnej pomocy inwestycyjnej. Gwarancją obejmowane są kredyty inwestycyjne i obrotowe udzielane przez banki kredytujące, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł umowy o współpracy.
Czytaj więcej
Jak kredyt bije w budżet domowy? Jak długo i w jaki sposób spłacać raty? Oprocentowanie stałe czy zmienne? Poniżej odpowiedzi na te (i nie tylko) pytania.
Gwarancja obejmuje do 80 proc. kwoty kapitału kredytu. Jej maksymalna kwota to równowartość 2,5 mln euro w złotych. Maksymalny okres gwarancji to, w przypadku kredytu inwestycyjnego, 20 lat (regionalna pomoc inwestycyjna) lub 10 lat (pomoc de minimis), zaś w przypadku kredytu obrotowego – 63 miesiące. Nie ma tu prowizji za udzielenie gwarancji, a jej zabezpieczeniem jest weksel in blanco. Środki z kredytu objętego gwarancją powinny być wypłacone kredytobiorcy do dnia zakończenia okresu kwalifikowalności programu, czyli do 31 grudnia 2029 r.
Wśród korzyści, które dzięki Gwarancji Biznesmax Plus uzyskuje sięgający po nią przedsiębiorca, Bank Gospodarstwa Krajowego wymienia zapewnienie elastyczności w dysponowaniu własnym majątkiem, przez co rozumie brak konieczności zastawiania go w części objętej gwarancją. Korzyścią są też lepsze od standardowych warunki finansowania w banku kredytującym, brak kosztu zabezpieczenia kredytu oraz zmniejszenie kosztu odsetkowego kredytu poprzez dotacje w formie dopłaty do kapitału albo odsetek. Co ważne, wszystkie formalności związane z udzieleniem gwarancji i kredytu realizowane są w jednym miejscu, czyli w banku kredytującym.